Site icon Wolnym Krokiem – podróże w rytmie slow travel

zNAJ Dolny Śląsk – Najciekawsze Punkty Widokowe

zNAJ Dolny Śląsk - Najciekawsze Punkty Widokowe

Skąd najlepiej podziwiać Dolny Śląsk? Oczywiście, że z punktów widokowych! Całe szczęście w naszym województwie jest ich naprawdę sporo i co rusz powstają nowe, tak więc żeby wybrać najlepsze w naszej ocenie było ciężko. Pewnie nie zaskoczymy Was, ale nasze zestawienie będzie obejmowało głównie widoki górskie z przeróżnych wież widokowych, jak i punktów obserwacyjnych. Nie zabraknie także elementów miejskich. Czy przychodzą Wam teraz jakieś punkty widokowe na Dolnym Śląsku, których spodziewacie się ujrzeć w artykule? Jeżeli tak, to dajcie nam znać w komentarzu!

Punkt widokowy w drodze na Skopiec - Komarno

Zdobywając Koronę Gór Polski lub różne odznaczenia PTTK możemy bardzo łatwo trafić do mniej uczęszczanych turystycznie tras kryjących w sobie wiele ciekawych zabytków historycznych lub punktów widokowych. Tak właśnie było podczas zaplanowanej trasy na Skopiec, która pomimo bycia bardzo łatwą, rozpieściła nas widokami na okoliczne wzgórza. Utwierdziło nas to także w przekonaniu, że przygoda może kryć się nie tylko na najwyższych szczytach Polski, ale w każdym jego zakamarku. Wystarczy tylko chcieć cieszyć się swoją wyprawą i otworzyć się z pozytywną energią na otaczającą nas przyrodę. 

Swoją krótką, choć owocną wędrówkę opisaliśmy we wpisie: Skopiec - Góry Kaczawskie

Punkt widokowy w drodze na Skopiec - Komarno

Punkt widokowy na Radkowskich Skałach

Jest to jeden z naszych ulubionych punktów widokowych na Dolnym Śląsku. Radkowskie Skały to ciche i ustronne miejsce na mapie Ziemi Kłodzkie, którą główną ozdobą są wapienne ostańce uformowane przez erozję trwającą miliony lat. Oprócz nich można też obserwować okolicę z dobrze ulokowanych punktów widokowych w formie skalnych półek. Polecamy każdemu kto lubi lekkie rodzinne wycieczki okraszone nutką adrenaliny i przygody.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu, to zapraszamy: Radkowskie Skały - mało znane miejsce w Górach Stołowych

Punkt widokowy na Radkowskich Skałach

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa stanowi najwyższą górę w Górach Sowich i na całe szczęście na jej szczycie znajduje się wieża widokowa. Nie jest ona darmowa, ale bez niej nie wiele było by widać, przez wysokie, gęste iglaki. Całe szczęście, bo takich widoków byłoby naprawdę szkoda nie udostępnić dla ruchu turystycznego. Z wieży rozlega się doskonała panorama na pobliskie grzbiety górskie. Swoją wyprawę warto zaplanować ze zwiedzaniem pobliskich Sztolni Walimskich wchodzących w skład projektu Riese (Olbrzym) prowadzonych na terenie Gór Sowich przez III Rzeszę. Na szczycie zaraz pod wieżą znajduje się sporo miejsca, w którym możliwe jest rozpalenie ogniska i zorganizowanie małej biesiady. Szlak na górę określilibyśmy jako łatwy, przyjazny dla niedzielnych wędrowców. 

Więcej o Wielkiej Sowie możecie przeczytać we wpisie: Wielka Sowa. 

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie
Punkt widokowy z wieży Zamku Grodno

Kolejna wieża znajdująca się w pobliżu Gór Sowich należy do Zamku Grodno i usytuowana jest w paśmie Gór Wałbrzyskich. Kilkudziesięciometrowa zabytkowa wieża gwarantuje przepiękne widoki na okolicę oraz Jezioro Lubachowskie. Wejście na wieżę związane jest z wykupieniem biletu do Zamku Grodno, jednak w tym przypadku widoki z wieży są tylko substytutem zwiedzania i poznawania ciekawej historii warowni. Wybudowana została na Górze Choina za czasów panowania Bolka I pod koniec XIII wieku oraz jak każdy szanujący się zamek, ma swoją własną sale tortur i ducha, nawiedzającego jego komnaty - Białą Damę.

Wszystkim zainteresowanym polecamy rozszerzenie swojej wiedzy na temat tego miejsca we wpisie: Zamek Grodno

Punkt widokowy z wieży Zamku Grodno
Punkt widokowy z wieży widokowej na Górze Parkowej w Bielawie

Następny punkt widokowy, na którym możemy nacieszyć nasze oczy, znajduje się na Górze Parkowej w Bielawie. Na jej szczycie postawiono kilkunastometrową wieżę widokową wykonaną z metalu. Sama góra ma postać kopca i jej ścieżki zostały zagospodarowane jako szlaki edukacyjne. Jeżeli więc chcecie nie tylko popatrzeć na okolicę z około 470 m n.p.m., ale także dowiedzieć się czegoś o otaczającej Was tam naturze, to jest to połączenie specjalnie dla Was. Nie wiem czy wiecie, ale z tym miejscem związana jest też legenda o krasnoludkach skrywających niegdyś skarby we wnętrzu tej góry.

Zaciekawieni? Dalszą część legendy a także opis trasy Góry Parkowej w Bielawie możecie przeczytać w naszym wpisie: Góra Parkowa w Bielawie i wieża widokowa na jej szczycie.

Punkt widokowy z wieży widokowej na Górze Parkowej w Bielawie
Punkt widokowy z Wysokiego Kamienia 

Punkt widokowy na Wysokim Kamieniu znajduje się w pobliżu schroniska o takiej samej nazwie. Jest to, jak samo nazewnictwo wskazuje, wysoki kamień wystający ponad koronę drzew dający widok na Szklarską Porębę oraz Karkonosze. My zrealizowaliśmy go wraz z wejściem na Wysoką Kopę, będącą jednym ze szczytów zaliczanym do Korony Gór Polski. Jest to trasa trochę bardziej wymagająca niż poprzednie, jednak zdecydowanie w zasięgu każdego zdeterminowanego turysty. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o tej trasie trochę więcej, zapraszam do wpisu: Wysoka Kopa

Punkt widokowy z Wysokiego Kamienia 
Punkt widokowy w Miedziance

Miedzianka to jedno z bardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Było to niegdyś jedno z najpiękniejszych miasteczek w Sudetach, posiadające własny browar, pałac oraz kościół, jak i przepięknie zagospodarowany rynek. Był to bardzo dobrze prosperujący ośrodek górniczy w XIII wieku. Niestety miasteczko opustoszało na skutek szkód górniczych i do dzisiaj zamieszkują je nieliczni mieszkańcy. Warto jednak wybrać się w te rejony i zapoznać się z pełną historią Miedzianki - miasta widmo. W dodatku realizując trasę historyczną możemy zobaczyć cudne widoki na Góry Sokole, Ołowiane, Karkonosze czy też dolinę rzeki Bóbr. Polecamy każdemu miłośnikowi historii, jak i tajemniczych, ciekawych i nietypowych miejsc. Zdecydowanie nie znajdziecie drugiej takiej atrakcji na mapie Dolnego Śląska.

Punkt widokowy na Miedziance
Punkt widokowy z Góry Szybowcowej w Jeleniej Górze

Góra Szybowcowa to istny ośrodek piknikowy Jeleniej Góry. Znajduje się niedaleko miasta i możliwy jest na nią bezpośredni wjazd autem po drodze asfaltowej. Z jego zbocza doskonale widać Jelenią Górę oraz wystającą w oddali Śnieżkę. Jeżeli chcecie więc spędzić leniwe popołudnie w gronie znajomych lub rodziny i ponapawać się pięknym widokiem, to zdecydowanie opcja dla Was. Można także urządzić sobie zjazd rowerowy ze szczytu góry lub popuszczać latawce. A właśnie, pamiętacie kiedy ostatnio puszczaliście latawce? U nas było to prawie 20 lat temu... Chyba najwyższy czas odświeżyć sobie tą zabawę!

Punkt widokowy z Góry Szybowcowej w Jeleniej Górze
Punkt widokowy z wieży Radogost

Kolejna wieża widokowa, którą polecamy Wam odwiedzić, znajduje się na Podgórzu Kaczawskim na górze Radogost. Jest to niewielki szczyt, który możemy polecić dla każdego wielbiciela rowerowego zdobywania gór oraz entuzjastom downhillu, czyli zjazdu rowerowego z gór i pokonywaniu przeszkód. Na górze Radogost znajduje się kilka tras przygotowanych do tego sportu. Nie są one najlepszej jakości, jednak jest na niej dużo hopek, wyskoczni czy podestów. Wstęp na wieżę widokową jest publicznie dostępny i otwarty 24 godziny na dobę. Przez to wieża jest zaniedbana i pełna graffiti. Swoją stylistyką przypomina ona latarnię morską postawioną na szczycie góry. 

Jeżeli chcecie się dowiedzieć o niej czegoś więcej, to polecamy: Wieża widokowa na górze Radogost.

 

Punkt widokowy z wieży Radogost
Punkt Widokowy na Sanktuarium w Wambierzycach z Milczących Dzwonów

O Milczących Dzwonach napiszemy Wam więcej we wpisie na temat Osobliwości na Dolnym Śląsku, jednak już teraz możemy Wam zdradzić, że rozlega się z nich malownicza sceneria na Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Wejście na punkt widokowy przy Milczących Dzwonach jest dosłownie formalnością i można go zrealizować od Ruchomej Szopki w Wambierzycach, będącą jedną z lokalnych atrakcji. W pobliżu znajduje się także ciekawy cmentarz posiadający wiele mauzoleów. Polecamy ten punkt widokowy, jeżeli będziecie w pobliżu.

Punkt Widokowy na Sanktuarium w Wambierzycach z Milczących Dzwonów
Punkt widokowy z Ostrzycy Proboszowickiej

Czy wiecie, że na terenie Dolnego Śląska znajdują się wulkany? Ostrzyca Proboszowica jest najwyższym wygasłym wulkanem na terenie Dolnego Śląska, mierzącym w czasach swojej aktywności nawet 1000 m n.p.m. Dzisiaj jest to wyraziste wzniesie w postaci stożka, który wyróżnia się na terenie krajobrazu mającą około 500 m n.p.m. Z jego szczytu rozlega się jednak przepiękny widok na okolicę, a sama trasa stanowi świetną, niewymagającą przechadzkę po egzotycznym terenie. Kto by bowiem przypuszczał, że na terenie Dolnego Śląska znajduje się wygasły wulkan? Zdradzimy Wam jednak więcej, znajduje się tutaj cały szlak wygasłych Wulkanów mierzący około 87 kilometrów, ciągnący się od Legnickiego Pola aż po Złotoryję. 

Zaciekawieni? Przeczytajcie naszą relację: Ostrzyca Proboszowica - Szlak Wygasłych Wulkanów.

Punkt widokowy z Ostrzycy Proboszowickiej
Widok z Wieży Ratuszowej w Świdnicy

Świdnicę w swoim wpisie ochrzciliśmy mianem Perły Dolnego Śląska, ponieważ takie wrażenie sprawiło na nas to miasto. Przez długi czas znajdowało się na trasie naszych górskich wycieczek, jednak zawsze przejeżdżaliśmy obok niego. Nie pokusiliśmy się o zajechanie do jego centrum i był to błąd, ponieważ Świdnica kryje w sobie naprawdę wiele ciekawych atrakcji oraz historii naszego regionu. Zlokalizowane są tutaj takie perełki jak Kościół Pokoju, Katedra pod wezwaniem św. Wacława i Stanisława, osobliwy pomnik Srajludka czy też dom Czerwonego Barona. Całe miasto można podziwiać ze szczytu wieży widokowej w ratuszu miejskim, w którym znajdują się dwa punkty obserwacyjne. Pierwszy znajduje się wewnątrz wieży zaraz za zegarami, a drugi na zewnątrz, na najwyższym jej punkcie. Wejście na wieżę jest darmowe, więc jeżeli będziecie zwiedzać Świdnicę, pamiętajcie by poobserwować ją także z góry!

Polecamy Wam odwiedzenie tego miasta i przeczytanie o nim we wpisie: Świdnica - turystyczna perła Dolnego Śląska.

Widok z wieży ratusza w Świdnicy
Widok ze Śnieżnych Kotłów 

Śnieżne Kotły to jeden z popularniejszych punktów widokowych na mapie Dolnego Śląska, a na pewno w Karkonoszach. Znajduje się on pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Byliśmy w tym miejscu wielokrotnie, jednak najlepszą trasą, by je zwiedzić jest przejście ze Szklarskiej Poręby do Karpacza Głównym Szlakiem Sudeckim. Podczas tej kilkugodzinnej wycieczki będziemy mogli zobaczyć wiele rozległych panoram na Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze znajdujące się po czeskiej stronie. Warto zachować ostrożność w zimie, zwiedzając Śnieżne Kotły. Jest tam bardzo ślisko, a porywiste wiatry utrudniają wędrówkę.

Jeżeli chcecie przeczytać więcej o tym odcinku Szlaku Sudeckiego, to sprawdźcie nasz wpis: Przejście ze Szklarskiej Poręby do Karpacza Głównym Szlakiem Sudeckim.

Widok ze Śnieżnych Kotłów 
Punkt widokowy na Krzyżowej Górze w Strzegomiu

Strzegom to niewielkie miasto znajdujące się pomiędzy Jaworem a Świdnicą. Posiada jednak przepiękny punkt widokowy ulokowany na Krzyżowej Górze, która wchodzi w skład Korony Sudetów Polskich, będąca najwyższą reprezentantką w paśmie Wzgórz Strzegomskich. Nazwa szczytu wzięła się od krzyża, którego ulokowano na niej już w XVII wieku. Szczyt nie jest wysoki i mierzy zaledwie 359 m n.p.m., jednak widoki są naprawdę zacne. Jeżeli pogoda będzie dopisywała, można z niej zobaczyć sporą część centralnego Dolnego Śląska. 

Jeżeli chcesz coś więcej wiedzieć o tym punkcie widokowym, to przeczytaj: Krzyżowa Góra - Korona Sudetów Polskich.

Punkt widokowy na Krzyżowej Górze w Strzegomiu
Punkt widokowy w Bożkowie

A na koniec prezentujemy Wam punkt widokowy w Bożkowie, który co ciekawe znajduje się zaraz przy drodze krajowej 381, mniej więcej w połowie drogi z Nowej Rudy do Kłodzka. Dlaczego Wam go pokazujemy? Ponieważ przemierzając Dolny Śląsk niejednokrotnie będziecie mogli zachwycać się samą trasą do Waszego finalnego punktu dojazdu. Dolny Śląsk skrywa w sobie wiele ciekawych i pięknych miejsc, które mamy nadzieję, z wpisu na wpis powoli Wam przedstawiamy. A Czy ktoś z Was poznaje, ten charakterystyczny ścięty szczyt z poniższej panoramy?

Punkt widokowy w Boszkowie

Zapewniamy, że na Dolnym Śląsku jest wiele więcej ciekawych punktów widokowych. A jakie są Wasze ulubione punkty widokowe na mapie naszego regionu? Zapewne niektórym z Was brakuje tutaj widoku ze SkyTower lub z Katedry we Wrocławiu, jednak chcieliśmy umieścić mniej oczywiste punkty widokowe, tak by zainspirować Was, gdzie moglibyście jeszcze pojechać. A czy nam się to udało? Dajcie znać i skorzystajcie z przygotowanej przez nas mapy, z opisywanymi punktami widokowymi! Nie pozostało nam nic innego, jak życzyć Wam wspaniałej pogody oraz dobrej przejrzystości powietrza! 🙂

 

Exit mobile version