Polop zamek w mieście
Strona Główna EuropaHiszpania Zamek w Polop – zobacz jedną z ładniej położonych twierdz na Costa Blanca

Zamek w Polop – zobacz jedną z ładniej położonych twierdz na Costa Blanca

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarze

Do miejscowości Polop trafiliśmy podczas naszego pobytu w Santa Pola (Alicante) i było to miasteczko, które postanowiliśmy zwiedzić ze względu na pięknie położony zamek na jednym ze wzgórz. Takie atrakcje, zawsze nas pasjonują, ponieważ dzięki nim można poznać trochę lokalnej historii oraz podziwiać widoki na okolicę. Zwiedzanie Zamku Polop połączyliśmy ze zwiedzaniem miasteczka Calpe, oraz drugiego, pięknie zlokalizowanego zamku w mieście Guadelest – Zamek Świętego Józefa. Wszystkie te miejsca z pewnością wypełnią Wasz dzień i sprawią, że będzie on pełen wrażeń.

Zamek w Polop Costa Blanca

Polop, znane także jako Polop de la Marina, to urokliwe miasteczko w hiszpańskiej prowincji Alicante, usytuowane na wybrzeżu Costa Blanca, zaledwie 13 kilometrów od Morza Śródziemnego. Leży na wysokości 200 metrów nad poziomem morza i jest otoczone malowniczymi górami, wśród których wyróżnia się szczyt Monte Ponoig. Ta góra, nazwana przez pisarza Gabriela Miró „Śpiącym Lwem” (León Dormido), zainspirowała wielu artystów swoją charakterystyczną sylwetką.

Parking w miasteczku Polop

Jeżeli chcecie zwiedzić Zamek w Polop to możecie zaparkować swój samochód na darmowym parkingu znajdującym się pod Kościołem św. Piotra Apostoła (Església de Sant Pere Apòstol). Nie rekomendujemy jednak tego miejsca, jako najlepszy wybór do pozostawienia swojego samochodu, z tego względu że jest tam dość mało miejsc parkingowych (ok. 12) i w większości zajmują je okoliczni mieszkańcy. Dojazd do niego też nie należy do najłatwiejszych, ponieważ prowadzi po stromych, wąskich uliczkach. Jeżeli już kiedyś byliście w Hiszpanii i kojarzycie, jak wygląda architektura starego rynku w górskim miasteczku to Polop nie odbiega tej konstrukcji.

Dużo lepszym wyborem, będzie zaparkowanie samochodu na parkingu znajdującym się obok rynku ( współrzędne lokalizacji parkingu na mapie 38.62131865914536, -0.12810292524144806 ). Jest on darmowy i nie powinno zabraknąć tu miejsca na wasz samochód czy kamper. Z tego miejsca spacerem można podejść pod Zamek w Polop w ciągu 10 minut i dzięki temu będziecie mogli także zobaczyć ciekawy labirynt staromiejskich uliczek.

Miasteczko Polop w Hiszpanii

Zwiedzanie miasteczka Polop - na co warto zwrócić uwagę

My ze względu na dość ograniczony przedział czasowy (w planach mieliśmy jeszcze zobaczyć jeszcze jeden zamek), skupiliśmy się wyłączeni na Zamku w Polop oraz panoramach widocznych ze szczytu wzgórza.  Jeżeli jednak będziecie chcieli poznać lepiej to miasteczko, to jest jeszcze kilka innych, ciekawych miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Na pewno zadziwi Was plac La Chorros w którym będziecie mogli zobaczyć aż 221 kraników z wodą pitną. Jest to miejsce bardzo popularne wśród turystów i mieszkańców. Mówi się, że woda z tego miejsca ma uzdrawiające właściwości, a nawet pomaga w sprawach sercowych. 

Średniowieczny zamek w Polop na szczycie wzgórza

Zamek w Polop, znany również jako Castillo de Polop, to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w miasteczku i to właśnie on przyciąga najwięcej turystów. Ruiny zamku są atrakcją bezpłatną i warto przed przyjazdem poznać trochę jego historii, by lepiej zrozumieć wartość tego obiektu. Zazwyczaj my staramy zrobić małe rozeznanie, by na  miejscu móc opowiedzieć dzieciom historię zamku. Wtedy cała wycieczka jest dla nich dużo bardziej atrakcyjna niż zwiedzanie starych murów i fundamentów.

Budowa i znaczenie historyczne

Zamek został zbudowany w XII wieku przez Maurów, którzy rządzili tym regionem Hiszpanii przez wiele wieków. Jego strategiczne położenie na wzgórzu miało kluczowe znaczenie dla obrony okolicznych terenów. Był to nie tylko punkt obserwacyjny, z którego można było kontrolować dolinę i drogi handlowe, ale także schronienie dla mieszkańców w przypadku ataków.

W XIII wieku, po rekonkwiście chrześcijańskiej, zamek został przejęty przez królestwo Aragonii. Stał się symbolem władzy chrześcijańskiej w regionie oraz punktem oporu w konfliktach z Maurami, które trwały jeszcze wiele lat. Z czasem jego znaczenie militarne zaczęło maleć, aż w końcu został porzucony i systematycznie zaczął popadać w ruinę.

Zwiedzanie zamku

Ruiny zamku są dostępne dla zwiedzających przez cały rok, a spacer na szczyt wzgórza, nie jest zbytnio wymagający. Prowadzi niezbyt stromą, szeroką drogą, po której bez problemu wjeżdżają samochody z zaopatrzeniem do podzamkowej kawiarenki. Po drodze można podziwiać wąskie, brukowane uliczki Polop, które same w sobie są atrakcją turystyczną. Przy wejściu na teren zamku znajdują się tablice informacyjne opisujące historię miejsca, dzięki którym można lepiej poznać zamek.

Wewnątrz murów zamku znajduje się mały cmentarz z grobami. Niestety nie do końca mieliśmy jak dowiedzieć się, kto był pochowany w tak strategicznym miejscu, jednak zapewne byli to członkowie znaczących rodów zamieszkujących Polop. 

Największą atrakcją dla nas i dzieci były widoki, jakie można było podziwiać ze wzgórza. Idealnie wkomponowany kościół św. Piotra Apostoła w krajobraz górski sprawia, że z przyjemnością spędzi się tam trochę czasu na odpoczynku.

Zamek w Polop
Zamek w Polop Panorama z drona

Kościół św. Piotra Apostoła w Polop (Església de Sant Pere Apòstol)

Następnym ciekawym obiektem, na który na pewno zwrócicie uwagę jest charakterystyczny kościół znajdujący się zaraz pod wzgórzem. Został on wybudowany w XVIII wieku i od tego czasu przeszedł liczne renowacje. Podczas naszej wizyty kościół był zamknięty. Na tablicy informacyjnej można jednak wyczytać o bogatym zdobieniu wewnątrz kościoła oraz alabastrowych okiennicach dające wyjątkowe oświetlenie. Co więcej jest to miejsce, które od setek lat było miejscem kultu i nabożeństw dla lokalnego społeczeństwa, dlatego jest ważnym miejscem sakralnym, ale także historycznym dla Polop. 

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się Sanktuarium Divina Aurora, również o prostokątnym planie. W jego wnętrzu można podziwiać starannie ułożone płytki ceramiczne przedstawiające wizerunki Divina Aurora, co sugeruje, że miejsce to służyło jako ośrodek kultu i dewocji.

Kościół Església de Sant Pere Apòstol w Polop
Polop zamek w mieście

221 kranów na placu Los Chorros (Plaza de los Chorros)

Ciekawym miejscem, na które warto zwrócić uwagę będąc w Polop to Plac Los Chorros słynącego z 221 kraników z wodą źródlaną. Ta niezwykła fontanna została wybudowana w 1885 roku, jednak na wczesnym etapie posiadała jedynie 11 kraników. W 1947 roku przeprowadzono jej przebudowę, zwiększając liczbę kraników do obecnych 221 – po co? Nie wiadomo. Ale jak coś robić to z rozmachem…

Woda w fontannie pochodzi ze źródeł Sirer i Terrer, które są kanałowane od fontanny El Braçalet. Mieszkańcy oraz turyści często korzystają z tej wody, napełniając nią butelki i pojemniki – zauważyliśmy, że taka praktyka jest bardzo częsta w Hiszpanii i we Włoszech i musimy przyznać, że wodą z takich źródełek jest pyszna.

Warto też zwrócić uwagę na cytat hiszpańskiego pisarza Gabriela Miró, umieszczony nad fontanną: „Agua de pueblo, de este pueblo, que Sigüenza bebió hace veinte años. Tiene un dulzor de dejo amargo, pero de verdad química, que todavía es más verdad lírica…” (wolne tłumaczenie – Wiejska woda, z tej wioski, którą Sigüenza piła dwadzieścia lat temu. Ma gorzką słodycz, ale o chemicznej prawdzie, która jest jeszcze bardziej liryczną prawdą…. Słowa te podkreślają znaczenie wody w życiu społeczności lokalnej i jej poetycki charakter.

Polop stare miasteczko

Podsumowanie wycieczki do Polop

Polop to niewielkie miasteczko z ciekawym, hiszpańskim klimacie. Z pewnością nie jest to miasto bardzo turystyczne, jednak ma kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Dla nas Polop było dopełnieniem całego dnia, który postanowiliśmy spędzić w okolicach Calpe na Costa Blanca. Dojazd do tego regionu z Alicante to kwestia 50 minut samochodem. Jeżeli szukacie miejsc bardziej turystycznych na Costa Blanca dostarczających pełnie wrażeń to powinniście skierować swoje kroki do Benidormu. My postanowiliśmy nasz czas spędzić na spokojnie zwiedzając przepiękną Hiszpanie w rytmie slow travel. Więcej wpisów z Hiszpanii znajdziecie tutaj – Wolnym Krokiem przez Hiszpanię.

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga