Zamek w Pardubicach, usytuowany jest w samym sercu miasta Pardubice i jest to niezwykła atrakcja łącząca bogatą historię z unikalnym renesansowym dziedzictwem Czeskiej kultury. Jego początki sięgają XIII wieku, a imponujące przebudowy, szczególnie te z okresu rządów rodu Pernštejnów, przekształciły go w jedno z najpiękniejszych zamkowych kompleksów w Czechach. Dziś zamek oferuje zwiedzającym możliwość odkrycia fascynujących wystaw muzealnych oraz spacerów po zabytkowych dziedzińcach. Wycieczka po zamku na pewno przybliży Wam lepiej historię Zamku Pardubice oraz dowiecie się więcej na temat tego regionu oraz dlaczego Pardubice stały się główną siedzibą rodu Persteinów.
Dla dzieci najlepszymi atrakcjami zamku okazała się jego multimedialna makieta, której projekcja ukazuje historię miasta oraz rozbudowę zamku. Dodatkowo zbrojownia, w której mogli przymierzyć zbroje, hełmy oraz wziąć do rąk replikę pistoletów zapadły im w pamięci na długo. Wiele radości sprawiły im też pawie chodzące po dziedzińcu.
W tym wpisie przedstawiamy Wam, jakie atrakcje możecie zobaczyć w Zamku Pardubice oraz po krótce opisujemy jego historię.
Zamek w Pardubicach znajduje się w samym sercu miasta Pardubice i wraz z przyległym parkiem stanowi najważniejszą atrakcję, jaką możecie zobaczyć w całym kraju pardubickim. Wszystko z tego względu, że była to siedziba jednej z najpotężniejszych i najbardziej zamożnych rodzin w Królestwie Czeskim. Z tego względu zamek ma wiele do zaoferowania począwszy od przepięknej architektury budynku, po liczne rekwizyty i eksponaty. Wiele z nich się zachowało z tego względu, że militarnie była to twierdza, której nigdy nie zdobyto. Zadbał o to Vilém z Pernštejna, który stworzył system obwarowań, fos oraz wież obronnych.
Zamek otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. W poniedziałki zamek pozostaje zamknięty, ponieważ jest to dzień, w którym przeprowadza się niezbędne prace remontowe oraz techniczne. Można jednak wejść na dziedziniec zamku oraz przejść się po jego obwarowaniach.
Zwiedzanie zamku jest odpłatne (cennik i warianty biletów możecie zobaczyć na oficjalnej stronie zamku). Płatność gotówką w Koronach Czeskich lub kartą. Bilety można zamawiać z wyprzedzeniem online. Szczególnie polecamy tę metodę, gdy planujecie zwiedzić Zamek w Pardubicach w święta lub podczas głównego sezonu turystycznego. Jest to naprawdę popularna atrakcja i może zabraknąć miejsc na oprowadzanie.
Ceny | Pełny | Ulgowy | Rodzinny | Grupy |
---|---|---|---|---|
Zwiedzanie Zamku – Rezydencja Pernštejnów – (można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem co godzinę, maks. 25 osób) | 220 Kč | 110 Kč | 440 Kč | 3 300 Kč |
Wystawy Muzealne – S.K.L.E.M.; Pieniędzy do Grobu Nie Zabierzesz; Exit 91 / Wykopaliska; Gra miejska Pardubice; wieża zamkowa; Jiří Toman: Miasto | 240 Kč | 150 Kč | 520 Kč | |
Exit 91 / Wykopaliska | 160 Kč | 100 Kč | 400 Kč | |
Punkt widokowy na Wieży Zamkowej | 50 Kč | 25 Kč |
Cennik aktualny na 09.2024 roku.
Zwiedzanie Zamku w Pardubicach - poznaj rezydencję rodu Pernštejnów
Zwiedzanie zamku rozpoczęliśmy od zobaczenia sali przedstawiającej ród Pernštejnów oraz ich dziedzictwo, jakie można zobaczyć na ziemiach Republiki Czeskiej. Wystawa jest skonstruowana w bardzo ciekawy sposób, ponieważ na szklanych, podświetlanych kolumnach umieszczono wizualizację budynków wchodzących w skład dziedzictwa rodziny Pernštejnów. Co ciekawe, wysokość kolumn nie jest przypadkowa, ponieważ im wyżej znajduje się budynek, tym wyższą rangę (i wartość) on posiada. Jak można się domyśleć najwyższe podium zajmuje Zamek w Pardubicach. Dostrzeżecie też tu inną warownię, która leży na północy Pardubic – Zamek Kuneticka Hora o której pisaliśmy więcej w poprzednim wpisie.
Kaplica zamkowa
Następnym pomieszczeniem, które odwiedziliśmy podczas oprowadzania była kaplica zamkowa. Jest to bogato zdobione, niewielkie pomieszczenie, które służyło jako prywatne miejsce modlitw dla rodziny Pernštejnów. Znajdują się w nim ołtarze oraz typowe dla obiektów religijnych obrazy przedstawiające Matkę Bożą z Jezusem. Kaplica miała też ukrytą funkcję, ponieważ pod nią znajdował się skarbiec ukryty za podwójnymi metalowymi drzwiami oraz dodatkowym zabezpieczeniem sali głównej, w środku której znajduje się średniowieczny kufer wielkości solidnej szafy. To właśnie w tym miejscu gromadzono złoto oraz drogocenne przedmioty. Umiejscowienie skarbca w tym miejscu nie było przypadkowe, ponieważ każdy religijny człowiek nie odważył by się rabować kosztowności z kaplicy. Uważano bowiem, że jeżeli dopuszczono by się takiego czynu, to rabusie naraziliby się na gniew Boży.
Gościnne sale zamkowe - poznaj przepych Sal Rycerskich w Rezydencji Perstejnów
Ród Perstejnów ze względu na swój majątek mógł poszczycić się naprawdę spektakularnymi projektami. Jednym z nich niewątpliwe były zdobienia w Salach rycerskich znajdujących się na pierwszym piętrze zamku. Pierwsza z nich została nazwana The Maashaus, której nazwa wywodzi się z niemieckiego i oznacza przestronną salę. To właśnie to miejsce było pierwszą z sal, w której Perstejnowie przyjmowali swoich gości. Musiała więc sprawiać odpowiednie wrażenie, gdyby sam zamek nie za bardzo im zaimponował. Uwagę na pewno zwróci duży mural przedstawiający rozłam między Starym Testamentem a Nowym Testamentem. Podstawowe znaczenie tej alegorii wyjaśnia dobrze zachowany napis w górnej części fresku: „Prawo jest dane przez Mojżesza; Łaska i Prawda są dane przez Jezusa Chrystusa”. Temat Prawa i Łaski (po łacinie Lex et Gratia) był często dyskutowanym aspektem luterańskiej dogmatyki w pierwszej połowie XVI wieku, co często można zauważyć odwiedzając zamki.
Warto także spojrzeć w górę na zabytkowy, drewniany sufit kasetonowy (składający się z ozdobnych zatopionych paneli zwanych kasetonami) pochodzący z XVI wieku. Brakujące części zostały zastąpione replikami, gdy sufit został ponownie odkryty na początku lat dwudziestych XX wieku.
Sala Wojciecha w Zamku Pardubice to doskonały przykład neorenesansowego wnętrza. Znajdują się tu iluzjonistyczne malowidła wykonane techniką trompe l’oeil (malowidła, które imitują trójwymiar) oraz imponujący mural z 1532 roku, przedstawiający historię Samsona i Delili, uważany za najstarszy renesansowy mural w Czechach. W sali dominuje także herb Wojciecha z Pernštejna oraz symboliczne przedstawienie Fortuny. Sklepienie w narożniku zachowało późnogotyckie cechy, będące dziełem Hansa Spiessa.
Sale interaktywne - idealne dla dzieci oraz młodzieży
Zwiedzanie Zamku w Pardubicach nie składa się tylko na oglądanie i podziwianie starych zabytków. Jest tutaj dość sporo elementów multimedialnych i audiowizualnych. Pierwszą z kreatywnych sal jest pomieszczenie, w którym dzieci mogą zobaczyć z bliska poszczególne elementy architektury oraz makiety składające się na dany styl kultury (renesans, gotyk itp.). W następnej sali można zbudować samemu wnętrze renesansowego pokoju lub ułożyć portal. Ciekawą sprawą było też tworzenie aromatyzowanych naszyjników czy bransoletek. Za pomocą esencji (np. z róży lub lawendy) nasączyć można drewnianą kulkę. Taki sposób „odświeżenia się” był bardzo popularny w tamtych czasach, ponieważ kąpiele nie były aż tak częste.
Kolejnym miejscem, na który warto zwrócić uwagę jest sala z wielką makietą centrum Pardubic. Polecamy szczególnie wysłuchać tego seansu, ponieważ przybliża on historię miasta i przedstawia poszczególne, kluczowe momenty rozwoju Pardubic. Zobaczycie jaki wpływ miały na miasto pożary oraz jak Zamek w Pardubicach był rozwijany i stopniowo przemieniany w niezwyciężoną twierdzę. Słuchowisko dostępne jest w języku angielskim oraz czeskim.
Kolejne pomieszczenia przedstawiają ród Perstejnów oraz ich wizualizacje stworzone na podstawie zapisków historycznych.
Obwarowania zewnętrzne Zamku w Pardubicach oraz zbrojownia
Po wyjściu z rezydencji Perstejnów warto przejść się obwarowaniami otaczającymi zamek. Po poznaniu historii tego miejsca w lepszym stopniu ma się pogląd na cały obiekt. Nas zaciekawiło, dlaczego akurat Pardubice zostały wybrane na siedzibę rodu Perstejnów. Wybór padł ze względu na coraz to bardziej znaczącą pozycję Viléma na dworze króla Władysława II, który coraz to częściej musiał pojawiać się na królewskim dworze w Pradze. Z tego względu nabył pierwszą twierdzę na Kunětickiej Horze by później osiedlić się w Pardubicach, które były mniej więcej w połowie drogi z rodzimych Moraw do stolicy. Dodatkowo tereny te były bardzo bogate w zasoby oraz wodę.
Zbrojownia to kolejne miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić zwiedzając Zamek w Pardubicach. Jest to miejsce praktycznie w pełni interaktywne i można w nim przymierzyć zbroję oraz zobaczyć repliki niektórych broni. Szczególnie spodoba się ono dzieciom i młodzieży, ponieważ zbroje dostosowane są ich rozmiarów, oddając skalę tego jaki ciężar musieli na sobie nosić żołnierze. Po przymierzeniu zbroi i hełmu widać, że nie było lekko, a co dopiero, gdy trzeba było w tym walczyć lub biegać. Do dyspozycji zwiedzających jest też strzelnica, na której za pomocą czujników laserowych możecie poćwiczyć swoją celność.
Podsumowanie zwiedzania Zamku w Pardubicach
Zamek w Pardubicach to jedna z atrakcji, którą naprawdę warto zobaczyć będąc w pobliżu. Można śmiało powiedzieć, że jest to kamień węgielny tego regionu i to właśnie on odegrał kluczową rolę w rozwoju miasta, jak i jego okolic. Poniżej podajemy Wam kilka informacji, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego zamku.
- Elewacje zamkowe – Najważniejsze zmiany w architekturze zamku miały miejsce w XVI wieku, kiedy został przebudowany w stylu renesansowym przez ród Pernštejnów. Wtedy zamek zyskał swój charakterystyczny wygląd z elementami renesansowymi, w tym arkadowymi dziedzińcami, sgraffito na fasadach oraz reprezentacyjnymi salami wewnętrznymi. Była to jedna z najbardziej nowoczesnych rezydencji arystokratycznych w Czechach tamtych czasów.
- Uwaga na pawie – paw to bardzo dostojne zwierzę i nie lubi być ganiane, dlatego nie należy ich karmić lub ich gonić. Co do karmienia to trzeba też mieć się na uwadze, bo na tyle przywykły do ludzi że same potrafią „wyrwać” coś z wózka.
- Nie można wziąć udziału w zwiedzaniu zamku z wózkiem dziecięcym. Jeżeli macie więc malutkie dziecko to warto wziąć ze sobą chustę lub nosidełko.
- Zamek można zwiedzać samemu lub w grupie z przewodnikiem. Oprowadzanie jest w języku angielskim lub czeskim.
- Będąc w Pardubicach warto zobaczyć także Stadninę Koni w Kladrubach oraz Zamek Na Kunetickiej Horze.
- Herb rodu Perstejnów – przedstawia czarną głowę tura z pierścieniem w nosie na złotej tarczy, ma swoje korzenie w legendzie o członku rodziny, który uratował mieszkańców przed dzikim turem (żubrem). Symbol ten odzwierciedla zarówno odwagę, jak i potęgę rodu. Pernštejnowie, będący jednym z najważniejszych szlacheckich rodów w Czechach, wprowadzili ten herb do swojego dziedzictwa, które było silnie związane z polityką, religią i kulturą renesansowych Czech. Można go zobaczyć praktycznie wszędzie w okolicy dając tym samym świadectwo swojej roli w rozwoju tego regionu.
Wpis powstał w ramach współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism oraz Destinační společnost Východní Čechy (Czechy Wschodnie). Dziękujemy też Miastu Pardubice za przewodnictwo po mieście i świetnym przedstawieniu miasta.