Site icon Wolnym Krokiem – podróże w rytmie slow travel

Zamek Kuněticka hora – średniowieczny zamek w okolicach Pardubic

Zamek Kuněticka hora - Pardubice

Kilka kilometrów na północ od Pardubic znajduje się bardzo ciekawie położony Zamek Kuněticka hora. Jest to atrakcja, którą bardzo chętnie odwiedzają turyści, przyjeżdżający do Kraju Pardubickiego, ponieważ rozlegają się z niego piękne widoki na okolice, a do dyspozycji odwiedzających jest sporo komnat oraz pomieszczeń z różnymi wystawami. Nie brakuje tutaj sal rycerskich, zbrojowni, mrocznych podziemi, czy też… smoka. 

Każdy znajdzie więc coś dla siebie i na pewno dobrze spędzi swój czas. Zamek Kuněticka hora to też miejsce, w którym odbywa się wiele wydarzeń kulturowych. My akurat podczas pobytu mieliśmy okazję widzieć ekipę filmową wykonującą nagrywki do jakiejś produkcji. Warto więc zapamiętać to miejsce i odwiedzić je, gdy będziecie w okolicach Pardubic.

Komnata rycerska w Zamek Kuněticka hora

Zamek znajduje się kilka kilometrów na północ od Pardubic w okolicach miejscowości Kunětice a Ráby. Dojazd nie jest skomplikowany i wystarczy wyjechać z Pardubic drogą 324, aż do drogi 2987. Warto zwrócić uwagę na prędkość z jaką będziecie poruszali się samochodem, ponieważ prawo w Czechach jest restrykcyjne i przy przekroczeniu prędkości łatwo otrzymać mandat z fotoradaru.

Przy zamku znajdują się dwa parkingi. Górny parking jest odpłatny i kosztuje 60 Kc za samochód oraz 40 Kc za motocykl. Bilet jest dniowy, tak więc po zaparkowaniu i wniesieniu opłaty będziecie mogli na spokojnie zwiedzać zamek bez presji czasu. Z tego miejsca można wejść piechotą na zamek – czas potrzebny na wejście to około 15 minut, albo możecie skorzystać z kolejki kursującej pod samą bramę zamku. Koszt takiej kolejki w dwie strony wynosi 100 Kc / osobę dorosłą. Dzieci do lat 12 są zwolnione z opłaty. My skusiliśmy się na ten rodzaj transportu, ponieważ stanowi on dość fajną formę atrakcji dla dzieci.

Można też skorzystać z parkingu dolnego, który jest darmowy. Miejsca jest tam zdecydowanie mniej i na pewno w szczycie sezonu lub podczas eventów / dni wolnych od pracy będzie bardzo ciężko skorzystać z darmowego parkingu. Po drodze dzieci mogą też zobaczyć zagrodę z kozami i owcami, które mogą karmić za pomocą karmy serwowanej ze specjalnego dozownika. Warto mieć więc ze sobą jakieś monety, ponieważ najtańsza opcja karmy kosztuje 10 kc.

Przelicznik Korony Czeskiej na złotówki – 100 KC to ok. 17 zł.

Parking górny pod Zamkiem Kuneticka Hora

Zwiedzanie zamku Kuněticka Hora

Samo wejście na teren zamkowy jest darmowy. Będziecie mogli zwiedzić mury zamku, skorzystać z restauracji lub zjeść lody. Zaraz koło restauracji znajduje się kasa biletowa, gdzie możecie zakupić bilety wstępu do głównego budynku zamku z wieżą widokową. Warto jednak przed przystąpieniem do zwiedzania poznać trochę historii zamku, by lepiej poczuć jego klimat.

Krótka historia zamku na Kunetickiej Górze

Początek historii tej twierdzy sięga XIV wieku. Wzniesiony na wulkanicznym wzgórzu, zamek pełnił od samego początku funkcję strategicznej warowni, kontrolującej ważne szlaki handlowe oraz chroniącej okoliczne tereny.

Pierwsze wzmianki o zamku pojawiają się w dokumentach z końca XIV wieku, kiedy to został zbudowany na miejscu wcześniejszych umocnień obronnych. Jego położenie na naturalnym wzniesieniu sprawiało, że był doskonałym punktem obronnym. Jednak prawdziwe znaczenie zyskał w XV wieku podczas wojen husyckich. Zamek stał się wtedy kluczową twierdzą, która odegrała ważną rolę w obronie regionu.

Właścicielem zamku w tym okresie był Vilém z Pernštejna, jeden z najbardziej wpływowych magnatów w Czechach, który rozbudował zamek, nadając mu imponujący wygląd oraz wzmacniając jego walory obronne. Pod rządami rodu Pernštejnów, Kuněticka hora przekształciła się w reprezentacyjną rezydencję z potężnymi murami obronnymi, bastionami oraz systemem fos, które czyniły z niej niemal niezdobyte miejsce.

Niestety, złota era zamku nie trwała długo. W XVII wieku, podczas wojny trzydziestoletniej, zamek został poważnie uszkodzony przez wojska szwedzkie, które w 1645 roku zniszczyły część fortyfikacji. Od tego momentu zamek stopniowo popadał w ruinę, a jego znaczenie militarne malało. W kolejnych wiekach zamek był sukcesywnie rozbierany, a materiały z jego murów używane były do budowy innych obiektów w okolicy.

Dopiero w XIX wieku, wraz z wzrastającym zainteresowaniem zabytkami oraz historią, rozpoczęto pierwsze prace konserwatorskie mające na celu uratowanie pozostałości zamku. Jednak prawdziwa odbudowa zamku rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku, kiedy to podjęto szeroko zakrojone prace rekonstrukcyjne. Zamek został częściowo odrestaurowany, a jego wnętrza zyskały nowe życie, stając się siedzibą muzeum oraz miejscem licznych wydarzeń kulturalnych.

Zamek Kuněticka Hora w Pardubicach

Zwiedzanie komnat zamku oraz baszty z rozległą panoramą na okolicę

Po zakupieniu biletów (ceny biletów dodamy na koniec wpisu) otrzymacie przewodnik po zamku w języku polskim lub angielskim – będzie to zwykła kartka A4 z opisem odwiedzanych miejsc. Wraz z biletem należy udać się do wejścia do zamku, przy którym będą sprawdzane wejściówki. Zwiedzanie zamku nie jest ograniczone czasowo, tak więc możecie poświęcić tutaj tyle czasu, ile chcecie. 

Do zwiedzania jest kilka pomieszczeń i najbardziej interesujące wydały nam się podziemia, w których znajdowały się porozstawiane w gablotach eksponaty archeologiczne odnalezione na terenie zamku. Zobaczyć będziecie więc mogli stare monety, fragmenty zdobień pałacowych czy przedmioty codziennego użytku.  W jednym z dołów turyści wrzucają drobne monety, które prawdopodobnie mają za zadanie przynieść szczęście lub spełniać życzenie. 

Następnie można wejść na wyższe piętra znajdujące w drugim skrzydle zamku. To właśnie tutaj zobaczycie najbardziej imponujące kolekcje, które znajdują się za wyposażeniu Zamku Kuněticka Hora. Pierwszym z takich pomieszczeń jest zbrojownia, w której zobaczycie jak wyglądało wyposażenie rycerskie na przestrzeni lat oraz zapoznacie się z godłami rodów, do której należała twierdza. Na pewno zwrócicie uwagę na charakterystyczny herb. 

Zamek Kuněticka hora - średniowieczny zamek w okolicach Pardubic

Drugim pomieszczeniem jest bardzo ciekawa sala ukazująca życie towarzyskie, jakie prowadzili włodarze zamku. Tereny Pardubic w tamtych czasach były bardzo zalesione i jedną z głównych rozrywek rodzin szlacheckich były polowania oraz spotkania z innymi znaczącymi rodami. Zobaczycie więc powóz konny oraz inscenizacje polowań jaki odbywały się na okolicznych terenach. Polecamy zobaczyć tą salę w perspektywie 360, ponieważ powoli zastanawiamy się nad jej częstszym wprowadzeniem do naszych wpisów – potrzebujemy jednak Waszej opinii czy się Wam one podobają.

Następna ekspozycja znajduje się na wyższym piętrze i trzeba na nią wejść krętymi schodami. Tutaj też mogą Was zaniepokoić odgłosy dobywające się z jednej z sal… to smok, który został poskromiony i zamknięty za kratami. wiele zamków w swojej historii miało duchy (białe damy itp.), a tutaj straszy czarny smok. Chyba to właśnie on najbardziej spodobał się naszym dzieciom i wyczekiwały z niecierpliwością, kiedy zaryczy ponownie.

Kolejna sala jest makietą strategiczną, na której można było planować ewentualne bitwy lub przebieg tras handlowych. Mapa wypełnia praktycznie całą komnatę i można po niej chodzić po uprzednim ubraniu kapci. Jeżeli więc chcecie się poczuć jak prawdziwi taktycy, lub poznać topografię okolicy to na pewno Wam się ona spodoba.

Zamek Kuněticka hora - średniowieczny zamek w okolicach Pardubic

Wieża widokowa i panoramy z zamku

Po zwiedzeniu ekspozycji możecie wejść na wieżę zamkową. Przy dobrej widoczności zobaczycie Karkonosze, Góry Orlickie oraz Pardubice. W drodze na wieże wejdziecie także do małej sali edukacyjnej, która na pewno spodoba się dzieciom. Dotyczy ona świata przyrody i skupia się na leśnych aspektach nauki dla dzieci. Będą one mogły między innymi usłyszeć, że każde drzewo wydaje inny dźwięk, gdy się w nie uderzy oraz rozwiązać kilka łamigłówek.

Sam szczyt wieży widokowej jest zadaszony, więc nawet w przypadku deszczu lub niepogody będziecie mogli zobaczyć, jakie widoki oferuje zamek. Jest też tutaj ławka, na której można usiąść i odpocząć. 

W zamku znajduje się jeszcze jedna platforma widokowa w ostatniej sali po prawej od wyjścia z zamku. Ma ona formę drewnianego pomostu. Jest to chyba najnowsza atrakcja zamkowa, z której można zobaczyć kilka ładnych widoków z części zamku znajdującej się pod wieżą. Wejście na kładkę jest ograniczone (maksymalnie wejść może 12 osób), co limitowane jest przez liczbę odblaskowych kamizelek, które trzeba założyć przed wejściem na platforme.

Zamek Kuněticka hora - średniowieczny zamek w okolicach Pardubic
Zamek Kuněticka hora - średniowieczny zamek w okolicach Pardubic

Podsumowanie zwiedzania zamku oraz praktyczne porady dla odwiedzających

Zamek Kuněticka hora to nie tylko zabytek historyczny, ale również popularne miejsce turystyczne, które przyciąga tysiące odwiedzających rocznie. Zwiedzający mogą podziwiać zrekonstruowane wnętrza zamku, które przenoszą w czasy średniowiecza, a także spacerować po malowniczych ścieżkach wokół wzgórza, z których roztacza się przepiękny widok na okoliczne lasy i dolinę Łaby. Zamek jest również miejscem licznych imprez historycznych, rekonstrukcji bitew oraz koncertów, co czyni go atrakcyjnym celem wycieczek rodzinnych oraz miłośników historii. 

  • Zamek dostępny jest do zwiedzania codziennie. W zależności od dnia oraz sezonu godziny otwarcia i zamknięcia mogą być różne. Z pewnością będzie do Waszej dyspozycji jeżeli pojedziecie tam od godziny 10.00 do 15.30. 
  • Pod mury zamku można dojść piechotą lub podjechać rowerem. Wnętrze zamku dostępne jest do zwiedzania jedynie na nogach. Ze względu na swoją architekturę nie jest ono przystosowane do poruszania się z wózkiem.
  • Ceny biletu za osobę dorosłą wynosi 180 Kc (ok. 30 zł). Bilet dla młodzieży to koszt 140 Kc, zaś dla dzieci w wieku od 5 do  17 lat to 50 Kc. Młodsze dzieci mają wstęp bezpłatny.
  • Zamku nie można zwiedzać w towarzystwie zwierząt.
  • Na zwiedzanie zamku warto poświęcić minimum godzinę.
  • Jadąc z dziećmi warto wziąć ze sobą lornetkę. Widoki z wieży będą wtedy na pewno dużo lepsze.

Wpis powstał w ramach współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism oraz Destinační společnost Východní Čechy (Czechy Wschodnie).

Exit mobile version