Site icon Wolnym Krokiem – podróże w rytmie slow travel

Wypożyczenie samochodu w Albanii – fotelik dla dziecka, ubezpieczenie i porady

Parking Zamek Kanine

Wypożyczenie auta w Albanii to jedna z kluczowych decyzji jaką możecie podjąć planując przyjazd do tego kraju. Samochód daje duża swobodę w poznawaniu tego pięknego kraju, dlatego wiele osób decyduje się na odkrywanie go w taki sposób. Komunikacja miejska w Albanii funkcjonuje na zasadzie marszrutek (busów), jednak często harmonogram ich odjazdów jest różny i mocno uzależniony jest od aktualnie trwającego sezonu. Warto więc rozważyć wynajem auta, ponieważ nie jest to aż tak drogie i poza sezonem ceny wahają się od 12 do 20 euro za dzień. W sezonie z racji na większy popyt ceny wzrastają z 20 do 40 euro za ten sam model. Warto więc z wyprzedzeniem wynająć samochód, ponieważ można uzyskać dużo lepszą cenę. 

W tym wpisie opisujemy, jak wygląda wynajem auta w Albanii oraz o czym należy pamiętać. Poświęcimy też cały dział na wynajem samochodu z fotelikiem dla dzieci i wyjaśnimy, dlaczego może być to temat bardzo kontrowersyjny. 

Samochód w Albanii

Z pewnością większość z Was będzie decydowała się na przylot do Albanii właśnie do stolicy tego państwa czyli Tirany – loty można znaleźć już od 200 złotych w jedną stronę, tak więc ceny są bardzo atrakcyjne. To właśnie tutaj najlepiej wynająć samochód by od razu z lotniska w Tiranie móc zapakować swoje bagaże i wyruszyć na zwiedzanie Albanii. Popularnymi kierunkami w jakie udają się turyści jest Durres położone najbliżej Tirany nad morzem, jednak spora część osób decyduje się na wyjazd do Wlory lub Sarande. To właśnie te trze miejscowości są największymi kurortami nadmorskimi w Albanii.

Miasta powiązane są komunikacją miejską i kursuje tam wiele busów, które odjeżdżają z zajezdni autobusowej  na przedmieściach Tirany znajdującej się obok Hotelu Terminal w Tiranie. Co do rozkładów jazdy ulegają one często zmianom i zależne są od sezonu. Jedną z popularniejszych stron do wyszukiwania połączeń komunikacji międzymiastowej w Albanii jest strona Travel.Gjirafa.com. Znajdziecie na niej połączenia oraz orientacyjną cenę kursu. Komunikacja miejska dowiezie Was więc bez problemu do tych miast, jednak nie pozwala na swobodne zwiedzanie pobliskich atrakcji znajdujących się poza granicami miasta.

Najlepszym sposobem na większą swobodę w poznawaniu wyjątkowych miejsc w Albanii jest wynajem samochodu. Czasami też nie będziecie mieli wyboru, ponieważ niektóre z lotów z Polski do Albanii kończą się w godzinach nocnych, gdzie większość busów już nie kursuje. 

Tanie propozycje wynajmu auta możecie znaleźć na wyszukiwarce skupiającej wiele lokalnych przedsiębiorstw wynajmującymi auta. Porównacie na niej interesujące Cię modele auta, dostosujecie datę wyjazdu oraz miejsce, w którym będziecie chcieli zwrócić pojazd. Niektóre z nich oferują wynajem samochodu bez pobierania kaucji (depozytu), dzięki czemu nie będziecie musieli wnosić zabezpieczenia na poczet ewentualnych szkód – może być jednak do tego potrzebny obowiązkowy wykup dodatkowego ubezpieczenia. Ciekawe i tanie oferty możesz znaleźć używając poniższej wyszukiwarki lub wchodząc na link, który pozwoli Ci na filtrowanie interesujących Cię ofert – Sprawdź wynajem samochodów w Albanii.

Wlora bulwar miejski

O czym warto pamiętać wynajmując samochód w Albanii

Albania jest krajem, w którym jeździ się dość specyficznie. Obrazki takie jak zatrzymanie się na środku drogi, włączenie świateł awaryjnych i pójście do sklepu to chleb powszedni. Trzeba zaakceptować taki stan rzeczy i to, że znaki drogowe stanowią jedynie wskazówkę a nie prawo. Dlatego wjeżdżając na skrzyżowanie zawsze bądźcie ostrożni i miejcie sporą rezerwę zaufania do innych kierowców. 

Chociaż styl jazdy w Albanii wydaje się dość chaotyczny, to o dziwo nie ma tu aż tylu wypadków. Jest to spowodowane tym, że w Albanii raczej się nie pędzi nigdzie na łeb na szyję a zasada ograniczonego zaufania do kierowców sprawia, że każdy uważa. I może to jest ten sekret? Jak wiesz dobrze, w jaki sposób się tutaj jeździ to jest się bardzo przezornym.

Jest jednak sporo stłuczek czy zadrapań – parkowanie auta w zatłoczonej Sarande lub Tiranie nie należy do najprostszych zadań. Z tego względu bardzo namawiamy do zakupu pełnego ubezpieczenia auta. Dzięki niemu będziecie mogli swobodnie poruszać się po kraju bez większego stresu czy ktoś nie zarysuje Wam wypożyczonego samochodu.

Przed wyjazdem samochodu od wynajmującego sprawdźcie dokładnie auto i poróbcie w razie potrzeby zdjęcia. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że nikt później nie zarzuci Ci uszkodzenia samochodu.

Warto pamiętać też, że większość wypożyczalni samochodów wymaga posiadania karty kredytowej na nazwisko kierowcy. Warto więc wyrobić sobie kartę przed wylotem, ponieważ jest ona niezbędna do prawidłowego odbioru pojazdu. Karty debetowe nie zdadzą tutaj egzaminu, chyba że opcja wynajmu dozwala użycie takiej karty. 

Za większość samochodów zapłacicie w euro i jest to popularna waluta w Albanii, której przelicznik w roku 2024 jest ok. 1euro = 100 LEK.

Budżetowy Hyundai i10

Dobrym wyborem jest ekonomiczny i poczciwy Hyundai i10, który jest powszechnie udostępniany do wynajmu dla turystów. Jest to małe i zwinne auto, które poradzi sobie także ze wzniesieniami (nie wysokimi górami). 

Takie auto nada się idealnie do zwiedzania wybrzeża Albanii czy też nieznacznych wzniesień. Na pewno warto wziąć go pod uwagę ponieważ Hyundai i10 charakteryzuje się niskim spalaniem, bo około 5 litrów na 100 kilometrów.

Cena paliwa w Albanii pod koniec roku 2023 wynosiła około 190 LEK (czyli około 1,9 euro) za litr benzyny.

Wypożyczenie samochodu w Albanii - fotelik dla dziecka, ubezpieczenie i porady
Barat Albania - miasto Muzeum
DJI mini 2 SE - Berat (Albania)

Foteliki dla dzieci do wypożyczanych samochodów w Albanii

Wiele osób planuje przyjechać do Albanii wraz ze swoimi dziećmi i widzieliśmy, że zawsze dużo zapytań tyczyło się wypożyczenie samochodu wraz z fotelikami dla dzieci. Niestety temat fotelików samochodowych jest dość kontrowersyjny, ponieważ z tego co widzieliśmy w Albanii nie za bardzo używa się fotelików. Dzieci jeżdżą niezapięte w samochodzie lub na rękach rodziców. 

Foteliki samochodowe, które oferują wypożyczalnie to raczej “antymandaty” niż profesjonalne i bezpieczne foteliki samochodowe.

Jeżeli lecicie więc do Albanii samolotem to jest opcja wzięcia fotelika samochodowego ze sobą. Dzieci do lat 12 mogą zabrać ze sobą fotelik za darmo jako bagaż rejestrowany. My lecąc do Portugalii wzięliśmy swoje foteliki i bardzo dobrze się nam sprawdziły. Warto zapakować fotelik w folię bąbelkową i zrobić sobie do niego pokrowiec u krawcowej. Do takiego fotelika można też zawsze dorzucić trochę ubrań czy innych rzeczy, dzięki czemu powiększamy swój bagaż.

Wynajem fotelików samochodowych w wypożyczalniach jest przeważnie płatna i za jeden fotelik dla dzieci do wieku do 1 roku życia kosztuje dodatkowo 10 euro za cały okres wynajmu a fotelik samochodowy dla dzieci powyżej 1 roku życia to koszt 15 euro. Foteliki w opcji wynajmu są dostępne zarówno przodem do kierunku jazdy jak i tyłem, chociaż większość fotelików dla dzieci powyżej  roku życia będą fotelikami przodem do kierunku jazdy.

Berat samochód

Podsumowanie wynajmu samochodu w Albanii oraz kilka porad

Wynajęty samochód w Albanii daje bardzo dużą swobodę w poruszaniu się po mieście. Aktualnie Albania przeżywa bardzo gwałtowny  wzrost gospodarczy przez co rozbudowuje się coraz lepsza infrastruktura drogowa. Dzięki temu wiele dróg, które jeszcze do niedawno była szutrowa, teraz sukcesywnie zostaje utwardzana.

Jazda po autostradach w Albanii – jazda po autostradach A1, A2 i A3 jest darmowa i nie trzeba martwić się o  kupowanie winiety lub o opłaty autostradowe. Jedyny płatny odcinek w Albanii znajduje się z Durres do Kosowa.

Wyjazd za granicę – wynajętym samochodem można pojechać za granicę, jednak jeżeli planujecie wyjazd to warto zobaczyć opcję wyjazdu przy konkretnym modelu samochodu. Czasami może obowiązywać dodatkowa opłata, ponieważ wiąże się ona z przygotowaniem dokumentacji.

GPS w Albanii – można się poruszać tutaj z wykorzystaniem Map Google. Warto ściągnąć sobie Mapy Google w wersji offline, dzięki czemu nie będzie pobierany transfer za przesył danych. Warto mieć na uwadze, że w Albanii nie warto w 100% ufać mapą Google, ponieważ nieraz może wyprowadzić Was na manowce. Główne drogi wskazuje ok, ale drogi w mieście lub poza nim czasami mogą odbiegać od normy.

Jazda na drogach offroad – warto mieć na uwadze to, że wynajmowanymi autami nie można poruszać się po drogach offroadowych i w razie jakiegoś uszczerbku na aucie nie podlega ono ubezpieczeniu.

Zmienne miejsce oddania pojazdu – w proponowanej przez nas wypożyczani samochodów lokalnych istnieje opcja wyboru miejsca odbioru auta oraz jego zdania. Często turyści decydują się na przylot do Tirany i podróż na jej południe do pięknej miejscowości Ksamil koło Sarande. Sarande zlokalizowane jest zaraz przy Korfu do którego można się dostać zaledwie 30 minut wodolotem. Jeżeli na przykład zajdziecie tańszy lot powrotny z Korfu to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wypożyczyć samochód w Tiranie i oddać go w Sarande. Więcej o Korfu możecie przeczytać w naszym wpisie: Wycieczka z Sarande na Korfu w 1 dzień [atrakcje, prom, porady]. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiedzicie więcej i nie stracicie czasu na drogę powrotną do Tirany.

Mamy nadzieję, ze Wasz pobyt w Albanii będzie pełen przygód i pięknych widoków – a tych uwierzcie, nie brakuje! Szczególnie polecaną i bardzo krajobrazową drogą jest droga SH8 prowadząca z Wlory do Sarande. Jej przebieg możecie sprawdzić tutaj. Zdecydowanie polecamy wybrać tę drogę, ponieważ to jedna z piękniejszych tras jakie możecie zobaczyć w Albanii : Droga samochodem z Wlory do Sarande przez Przełęcz Llogara – widoki, atrakcje, przebieg trasy.

Exit mobile version