Pewnie większość z Was zna technologię VPN i kiedyś o niej słyszała. Często można ją wykorzystać w podróży, zwiększając swoje bezpieczeństwo, podczas łączenia się z internetem w hotelu, w celu szyfrowania danych. Daje też możliwość korzystania z usług niedostępnych w Twoim regionie (kraju). Warto więc dowiedzieć się więcej o VPN, tym bardziej że wiele przeglądarek i dostawców antywirusów decyduje się na zawarcie go w swoich programach. Dzięki temu technologia ta staje się coraz bardziej powszechna i myślę, że warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej oraz sprawdzić, jak można ją wykorzystać w praktyce podczas podróży. Nam już się przydała dwa razy, o czym napiszemy dalej we wpisie.

Najprościej rzecz ujmując, jest to narzędzie, które pozwala na zmianę swojego adresu IP, dające możliwość udawania, że łączysz się z innego kraju niż ten, w którym się aktualnie znajdujesz. Po uruchomieniu programu VPN lub wtyczki do przeglądarki może połączyć Cię z wybranym krajem, z którego chcesz być widoczny.
VPN (Virtual Private Network) maskuje więc Twój rzeczywisty adres IP. Dlaczego ukrywanie swojego IP może być przydatne? Głównie ze względu na zachowanie swojej anonimowości w sieci. IP (Internet Protocol) to unikalny adres przypisany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci, który umożliwia jego identyfikację i komunikację z innymi urządzeniami w internecie lub sieci lokalnej. Adres IP działa jak cyfrowy „adres domowy” urządzenia, dzięki czemu wiadomo, skąd pochodzi ruch internetowy i dokąd ma zostać przesłany.
Zmiana swojego IP pozwala więc na obejście blokad geolokalizacyjnych, które są niekiedy stosowane na platformach internetowych. Dzięki temu możecie korzystać z oglądania filmów, które normalnie nie są dostępne w kraju, w którym się znajdujecie.
Podsumowując
VPN zmienia indywidualny adres internetowy na adres charakterystyczny dla wybranego kraju (adres serwera VPN, który znajduje się w tym kraju). Można to porównać do zmiany numeru kierunkowego w telefonie oraz numeru telefonu osoby dzwoniącej.

Jak VPN może Ci się przydać w podróży i do czego możesz go wykorzystać.
To właśnie blokady geolokalizacyjne najczęściej sprawiają nam trudności w podróży. Ostatnio chciałem obejrzeć mecz Polska-Chorwacja, którego darmowy stream można obejrzeć na TVP Sport. Niestety będąc w Hiszpanii transmisja meczu nie powiodła się, ponieważ została zablokowana na podstawie wykrycia IP znajdującego się spoza granicy Polski. Z tego powodu po zmianie adresu IP za pomocą VPN na Polskę, mogłem bez przeszkód włączyć sobie transmisje i pokibicować nasz polskiej drużynie.
Drugim dość istotnym zastosowaniem VPN było logowanie się do strony ZUS-u, ponieważ także blokował mój dostęp do serwisu płatnika online. Jeżeli ktoś z Was prowadzi swoją działalność, to czasami musi zalogować się do platformy rządowej, jednak przez zabezpieczenie serwera przed logowaniem z innych krajów lub podejrzane próby logowania system automatycznie ogranicza dostęp do platformy. Ma to oczywiście na celu ochronę użytkownika, ponieważ Internet pełen jest hackerów, którzy próbują wykraść informacje o użytkowniku, dlatego takie automatyczne odcinanie dostępu zmniejsza prawdopodobieństwo ataków. Jednak nie zmienia to faktu, że bez wykorzystania VPN prawdopodobnie musiałbym dzwonić do ZUS-u i próbować załatwić sprawę telefonicznie.
Bezpieczeństwo w korzystaniu z publicznych / dużych punktów dostawy Internetu też może okazać się kluczowe. Logowanie do sieci Internetowej, z której korzysta wielu użytkowników, może być niebezpieczne dla Twojego komputera i pozwolić na przechwycenie danych wychodzących lub nawet na włamania bezpośrednio do Twojego komputera. Najczęściej dzieje się tak, jeżeli przez przypadek udostępnisz swój komputer w sieci domowej, dając dostęp innym użytkownikom do udostępnionych przez Ciebie folderów. Dodatkowo sieci publiczne są gorzej zabezpieczone niż sieci prywatne, dlatego mogą wykraść Twoje dane wychodzące lub stać się celem ataku hakerów. Logując się do takiej sieci za pomocą VPN, automatycznie szyfrujesz połączenie internetowe, dzięki czemu Twoje dane są bezpieczne nawet w niezabezpieczonych sieciach.
Tańsze bilety i promocje, które nie obowiązują w Twoim kraju. Słyszeliśmy też, że zmiana IP Twojego komputera może nieraz przyczynić się do tego, że będziesz mógł skorzystać z promocji niedostępnych w Twoim kraju. Niektóre firmy, takie jak. Ryanair, Wizzair, a także Flixbus potrafią uzależniać ceny biletów oraz promocje w zależności od kraju. Na przykład w celu promocji danej usługi w regionie, stosują oni korzystniejsze ceny biletów lub specjalne kody promocyjne, które działają tylko w wybranym kraju. Zmiana swojego IP, by wychodził z danego kraju, pozwala na obejście ograniczenia geolokalizacyjnego i kupienia usługi w korzystniejszej cenie. Jeżeli więc kupujecie bilety dla całej rodziny, może warto z taką opcją pokombinować.

Jak skorzystać z VPN oraz jak go zdobyć
My korzystamy z usług NordVPN, czyli jednego z najbardziej popularnych dostawców usług VPN na świecie. Wszystko z tego powodu, że znajduje się on w pakiecie karty Revolut (więcej o niej możecie przeczytać w osobnym wpisie – Revolut karta idealna w podróży). Jest to zewnętrzna aplikacja, którą możecie używać zarówno na komputerze, jak i telefonach. Dostarcza ona nie tylko VPN, czyli sposób na zmianę swojego IP, ale także zapewnia ochronę przed różnymi internetowymi zagrożeniami, w tym także pokazuje, jak wyłączyć reklamy, które niestety są coraz bardziej irytujące i wpływają negatywnie na przeglądanie ulubionych stron. Pełni więc opcję antywirusową i dodatkowo dba o Wasze bezpieczeństwo w sieci.
Istnieją także dedykowane rozszerzenia do przeglądarek Internetowych dające możliwość skorzystania z VPN za darmo. Ich zakres usług w kwestii zmiany IP ogranicza się najczęściej do tylko kilku krajów. Z tego powodu nie dają one zbyt dużej swobody, jeżeli chcecie używać VPN do korzystania z okazji dostępnych w konkretnych krajach. Pamiętam, że kiedyś odnośnie bezpieczeństwa w Internecie prym wiodły przeglądarki, takie jak Brave lub Opera, jednak teraz stopniowo staje się to standardem i jest coraz powszechniejsze. Taki VPN jest więc dobrym sposobem na to by za darmo i łatwo ukryć swoją obecność w sieci.
Tak jak wspominaliśmy wcześniej wielu dostawców antywirusów także ma w swojej ofercie opcję korzystania z VPN. Wystarczy sprawdzić, jakie usługi wchodzą w pakiet antywirusa, jaki posiadacie i może się okazać, że będziecie mogli z niego skorzystać w pakiecie.
Tak więc, jak widzicie, VPN staje się trochę standardem i jest on coraz bardziej powszechny. Warto się z nim zapoznać, bo można dzięki niemu ułatwić sobie życie w podróży i uchronić się od potencjalnych niebezpieczeństw w Internecie.

Sprawdź do czego może Ci się jeszcze przydać VPN
VPN jest narzędziem, które nie tylko zmienia Twój IP, ale może wpłynąć także na inne aspekty korzystania z Internetu. Poniżej podajemy jeszcze przykłady sytuacji, w których VPN może się przydać.
- Zabezpieczenie transakcji online:
W podróży wiele osób korzysta z internetowych systemów płatności, logując się do kont bankowych. VPN może zabezpieczyć takie połączenia, co jest szczególnie ważne w publicznych sieciach Wi-Fi. - Dostęp do lokalnych treści:
Poza oglądaniem filmów czy meczów, VPN może pomóc podróżującym uzyskać dostęp do lokalnych stron informacyjnych lub usług, które są dostępne tylko w danym kraju, np. lokalne przepisy, wynajem samochodów itp. Jeżeli więc jesteś jeszcze przed podróżą, a chcesz na przykład skorzystać z oferty sklepu działającego wyłącznie na terenie kraju, do którego jedziesz, spróbuj połączyć się z siecią VPN. Na przykład w Kanadzie strona https://www.kijiji.ca/, będąca odpowiednikiem naszego OLX, wymagała połączenia z Kanadyjskim IP. Dzięki temu możecie ułatwić sobie życie, np. przed przyjazdem do Kanady umówić się na kupno roweru, dzięki któremu będziecie mogli zwiedzać okolice. - Unikanie blokad na poziomie dostawcy internetu:
W niektórych krajach dostawcy usług internetowych blokują dostęp do pewnych treści, np. stron informacyjnych lub platform społecznościowych. VPN pozwala na omijanie tych ograniczeń. - Bezpieczne korzystanie z aplikacji mobilnych:
Warto wspomnieć, że VPN chroni nie tylko połączenia na komputerach, ale również na telefonach. W podróży (i nie tylko) często korzysta się z aplikacji takich jak WhatsApp, Instagram czy aplikacje bankowe – VPN może zabezpieczyć dane wysyłane za ich pośrednictwem. - Unikanie lokalnych ograniczeń cenzury:
W niektórych krajach podróżni mogą spotkać się z cenzurą internetu, np. blokadą dostępu do serwisów informacyjnych lub mediów społecznościowych. VPN może pomóc w uzyskaniu dostępu do wolnej informacji, co może być istotne szczególnie podczas dłuższych wyjazdów do takich krajów. - Monetyzacja za wyświetlenia
Ciekawą sprawą jest używanie VPN po to, aby załapać się do płatnych programów twórców. Na przykład często słyszymy, że ludzie robią tak, by dostać się do systemu monetyzacji za wyświetlenia na Tiktoku. Nie działa on w Polsce, jednak w Niemczech ma się całkiem dobrze. W tym celu niektórzy twórcy mają osobny telefon, na którym mają ustawioną lokalizację kraju objętego promocją. Dzięki temu mogą monetyzować wyświetlenia na Tiktoku.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przypadnie Wam do gustu i znajdziecie zastosowanie dla VPN u siebie. Dla nas jest przydatny zazwyczaj w podróży. Pamiętajcie, bezpieczeństwo w Internecie jest ważne i warto być świadomym zagrożeń, a także wiedzieć, że można im przeciwdziałać w dość prosty sposób.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przypadnie Wam do gustu i znajdziecie zastosowanie dla VPN u siebie. Dla nas przydaje się zazwyczaj w podróży. Pamiętajcie bezpieczeństwo w Internecie jest ważne i warto być świadomym zagrożeń, ale także wiedzieć, że można im przeciwdziałać w dość prosty sposób.