Torcal de Antequera to jedno z najbardziej popularnych skalnych miast w regonie Malagi. Wiele osób przyjeżdża tutaj by zobaczyć niezwykłe formy skalne jakie utworzyły się na szczycie tej góry. Torcal został objęty ochroną i stworzono na jego obszarze zajmującym ok. 17 km2 narodowy rezerwat przyrody poświęcone naturze nieożywionej. Dla nas najważniejszą informacją było, że na teren parku można wchodzić z psami, ponieważ w wielu takich miejscach istnieją zakazy dla czworonogów.
Dodatkowo z Malagi można dojechać tutaj w zaledwie godzinę samochodem, dzięki czemu jest to bardzo popularny kierunek wśród turystów decydujących wybrać się tu na własną rękę lub skorzystać z wycieczek zorganizowanych. Wejście na teren parku jest darmowe.
Jedną z ciekawszych rzeczy, jaką mogliśmy tutaj zobaczyć jest odbicie żywej skamieliny na skale i to całkiem sporych rozmiarów. Jeżeli więc poszukujecie ciekawych miejsc w pobliżu Malagi to koniecznie zapiszcie sobie Torcal de Antequera – nie pożałujecie!
Na wstępie chcemy zaznaczyć, że dojazd do tego miejsca możliwy jest wyłącznie za pomocą własnego środka transportu oraz z udziałem wycieczek zorganizowanych. Niestety nie znaleźliśmy żadnego rozsądnego połączenia komunikacją miejską (autobusami / busami), by móc coś zaproponować. Jeżeli więc z jakiś względów nie jesteście mobilni, a chcielibyście odwiedzić Torcal, to może dobrą alternatywą będzie wzięcie udziału w wyjeździe zorganizowanym – widzieliśmy, że koszt takiego wyjazdu to około 150 zł / osobę z Malagi.
Dojazd samochodem
Tak jak wspominaliśmy wcześniej dojazd do Torcal de Antequera nie jest skomplikowany, jeżeli masz własny samochód lub poruszasz się wypożyczonym pojazdem (jeżeli interesuje Cię wynajem pojazdu możesz zajrzeć na korzystne ceny wypożyczalni z Malagi).
Dojazd z centrum miasta zajmuje około godziny, podczas której trzeba pokonać niespełna 52 kilometry. Trasa nie jest nudna bo prowadzi przepięknymi, górskimi drogami. Jeżeli wybierzecie dojazd drogą A-45 to będziecie po swojej prawej stronie mijali Park Natury Gór Malagi (Parque Natural Montes de Malaga), który jest także bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia.
Wjazd do Torcal de Antequera jest darmowy i nie trzeba płacić za wstęp, ani za parking. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to dość popularna atrakcja i bywa problem ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego.
Zazwyczaj polecamy wycieczki na własną rękę, jednak wiemy, że z niektórych powodów czasami lepiej skorzystać z opcji w pełni zorganizowanej wycieczki. Odchodzi stres planowania, jazdy przez górskie drogi czy robienia researchu odnośnie samej atrakcji. Po drugie jest się pod opieką przewodnika, który w ciekawy i zaangażowany sposób opowie o danym miejscu lub pokaże „smaczki”, które samemu ciężko byłoby dostrzec. Ceny nie są jakieś kosmiczne, ponieważ 150 zł za osobę w przypadku podróży „solo” może być całkiem korzystną opcją biorąc pod uwagę, że nie trzeba się martwić o transfer, ma się ubezpieczenie podczas wycieczki i opiekę przewodnika. Dodatkowo wielką zaletą jest to, że można zrezygnować z wyjazdu do 24h przed podróżą, co daje dużą swobodę na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
Zwiedzanie Torcal de Antequera - wybór trasy
Przy zwiedzaniu Torcal de Antequera będziecie mogli skorzystać z 2 wyznaczonych tras w formie pętli. Każda z nich różni się dystansem, więc w zależności od czasu i sił, jakimi dysponujecie możecie dostosować szlak indywidualnie pod siebie. My wybraliśmy trasę najdłuższą by w pełni móc cieszyć się atrakcjami jakie ma do zaoferowania to skalne miasteczko.
Co ważne, na teren Torcal de Antequera można wchodzić z dziećmi (nawet małymi), jednak żadna z tras nie jest dostępna dla wózka. Z tego względu warto wziąć ze sobą nosidełko / chustę do noszenia dziecka lub mieć pewność, że poradzi sobie na własnych nogach. Co do trudności trasy, to nie jest to bardzo wymagająca trasa – ot zwykła górska droga z kamieniami. Zalecamy wziąć odpowiednie buty, najlepiej górskie.
Szlak Czerwony (Routa Verde) – mała pętla
Szlak rozpoczyna się od prawej strony parkingu (przy miejscach rekreacyjnych). Na mapie podany czas przejścia to 30 minut, jednak myślimy, że bardziej realny czas potrzebny na jego przejście to około 1 godzina – zwłaszcza gdy idziemy z dziećmi.
Szlak oznaczony jest kropkami na skałach, jednak sama ścieżka jest bardzo dobrze widoczna, tak więc nikt nie powinien się tu zgubić.
Samo wejście na trasę jest już ciekawe, ponieważ zaczną Was otaczać wysokie i strzeliste skały, które nazwano El Vigilante czyli Strażnik. Później jest tylko lepiej co możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Szlak Żółty (Ruta Amarilla) – dłuższa pętla
Szlak żółty jest rozszerzeniem szlaku czerwonego, więc na początku idziecie dokładnie tą samą drogą. Cała trasa wyznaczona jest na 2,7 kilometra, którego przejście powinno zając powyżej godziny. U nas skończyło się na 3 godzinach za względu na wędrówkę przez Torcal naprawdę wolnym krokiem.
Szlak żółty nie jest bardzo skomplikowany, jednak niektóre z zejść po skałach wymagają trochę większej uwagi. Jeżeli macie czas to polecamy wybrać tę pętlę, ponieważ znajduje się tutaj dużo więcej widoków i fascynujących form skalnych. Dodatkowy wysiłek na pewno się opłaci!
Gdzie w Torcal znaleźć skamielinę w skale?
Jeżeli lubicie takie niecodzienne widoki, jak odciśnięta w skale pozostałości muszli amonity (prehistoryczne głowonogi). Co ciekawe jest to pozostałość, która jest niezwykle przydatna w określeniu przemian jakie odpowiadają za stworzenie tego krajobrazu i pełnią rolę tak zwanych skamieniałości przewodnich. Amonity były szeroko rozpowszechnione w morzach i oceanach przez około 340 milionów lat, aż do ich wymarcia pod koniec okresu kredy, około 66 milionów lat temu. Z tego powodu skamieniałości amonitów są używane do datowania względnego skał osadowych, co pozwala naukowcom określać wiek formacji skalnych, w których te skamieniałości występują.
Dla mnie to niewyobrażalne, że zwiedzając Torcal można natrafić na ślad organizmu, który żył 66 milionów lat temu…
Odbicie amonity możecie odnaleźć trochę poza parkiem i jej dokładną lokalizację zaznaczamy Wam na poniższej mapie – owocnego poszukiwania! Jak odnajdziecie amonitę możecie podesłać nam zdjęcie na Facebooka lub Instagrama 🙂
Jak powstały skały w Torcal de Antequera
Zawsze zwiedzając takie miejsca ciekawi jesteśmy, jak doszło do tego, że powstały tak fascynujące formy skalne w tym miejscu. Większość informacji na temat przemian geologicznych oraz śladach prehistorycznych ludzi i zwierząt możecie za darmo przeczytać w budynku Muzeum w Torcal. Znajdziecie tam nie tylko wystawę geologiczną, ale także opis fauny i flory tego miejsca. Do kupienia dostępne są też pamiątki oraz można się tu posilić w restauracji.
W skrócie przedstawimy, też genezę postania tych pięknych form skalnych.
Historia geologiczna tego obszaru sięga ponad 150 milionów lat, do okresu jurajskiego, kiedy to teren ten był dnem dawnego morza Tetydy. W wyniku osadzania się wapiennych skał w morskich głębinach przez setki tysięcy lat, zaczęła się tworzyć gruba warstwa skał wapiennych.
Gdy doszło do zderzenia płyt tektonicznych afrykańskiej i europejskiej, dawne dno morskie zostało wypiętrzone, co doprowadziło do powstania pasm górskich, a także uwidoczniło wapienne warstwy El Torcal. Proces wypiętrzenia był stopniowy, ale intensywny, co sprawiło, że wapienie znalazły się na powierzchni i były wystawione na działanie sił erozyjnych. Na przestrzeni milionów lat wiatr, deszcz i zmiany temperatur doprowadziły do ich erozji i powolnego rozłupywania. Charakterystyczne dla tego obszaru formacje skalne, przypominające stosy płaskich kamieni, powstały właśnie w wyniku procesu zwietrzenia, który nazywa się krasowieniem. Woda deszczowa, która spływa po skałach, rozpuszcza niektóre minerały, tworząc rzeźby przypominające wieże, mosty i naturalne labirynty.
Procesy krasowe były szczególnie intensywne na wapieniach El Torcal, ponieważ skały te mają dużą podatność na rozpuszczanie w wodzie zawierającej dwutlenek węgla. To właśnie krasowienie jest odpowiedzialne za powstanie unikalnych formacji skalnych takich jak grzyby, piramidy i inne kształty o nieregularnych konturach, które można podziwiać na terenie parku.
Ponad 120 miejsc do odkrycia
Jeżeli planujesz swój wyjazd na wybrzeże Andaluzji i chciałbyś mieć pod ręką wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić to z naszą mapą zaoszczędzisz sporo czasu na ich szukaniu. Wszystko w jednym miejscu – na komputerze, tablecie czy telefonie.
Co zyskujesz kupując naszą mapę?
SPOKÓJ – nie martw się tym, że coś pomniesz lub nie zobaczysz ciekawych miejsc będąc w pobliżu. Dzięki naszej mapie na pewno znajdziesz wiele niezwykłych miejsc, które zagwarantują Ci niezapomniane wspomnienia.
CZAS – wakacje / urlop jest po to by wypoczywać! Z naszą mapą zaoszczędzisz sporo czasu na planowanie i szukanie miejsc, które warto odwiedzić.
INSPIRACJE – z naszą mapą nie zabraknie Ci pomysłów na zwiedzanie. Każde z tych miejsc to gotowy przepis na świetną wycieczkę.
1 Komentarz
W trakcie poszukiwania w internecie informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Świetny artykuł. Koniecznie będę polecał to miejsce i często tu zaglądał, aby zobaczyć nowe artykuły.