Tabarca to wyspa znajdująca się w pobliżu Alicante na morzu Śródziemnym, która jest ciekawą atrakcją turystyczną i pomysłem na jednodniową wycieczkę. Można się na nią dostać statkiem, które często kursują pomiędzy Alicante / Santa Pola do wyspy Tabarca.
A dlaczego ta wyspa tak przyciąga turystów? Oprócz tego, że jest to dość ciekawy historycznie obiekt, to na dodatek w 1986 roku wody otaczające Tabarcę zostały ogłoszone pierwszym morskim rezerwatem przyrody w kraju, co podkreśla znaczenie ochrony tego unikalnego ekosystemu. Sama podróż statkiem wycieczkowym na wyspę jest atrakcją, podczas której możecie podziwiać podmorski świat i to za niecałe 40 złotych (jeżeli będziecie płynęli z Santa Pola)
Tabarca to bardzo popularny kierunek wycieczek i jego dostępność uwarunkowana jest od sezonu turystycznego. Jeżeli będziecie w miesiącach maj / wrzesień to bez problemu dostaniecie się na Tabarcę z portu. Statki odpływają co około godzinę, tak więc częstotliwość ich kursów jest wysoka. Jedynym aspektem, jaki możecie zwrócić przy wyborze promu są jego udogodnienia.
My byliśmy poza sezonem turystycznym i ze względu na małą ilość chętnych (około 10 osób) płynęliśmy mniejszym statkiem, który pomieścić mógł około 20 osób. Bilety kupiliśmy na miejscu, ponieważ nie byliśmy pewni, czy w ogóle w ten dzień statki wypływają. Można więc powiedzieć, że poszliśmy na statek trochę w ciemno, ale ze względu na to, że mieszkaliśmy w Santa Pola przez około miesiąc, to mogliśmy sobie pozwolić na takie “szaleństwo”.
Prom z Alicante na Tabarce
Statek z Alicante do Tabarki to jeden z najczęściej wybieranych środków podróży przez turystów. Dzieje się tak dlatego, że w Alicante jest wielu turystów, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić swój czas. Tabarca to na pewno ciekawy sposób na spędzenie jednego dnia i szansa na przeżycie morskiej przygody.
PORT:
Wycieczki na Tabarcę z Alicante startują z głównej promenady. Nie musicie więc iść do portu, ponieważ tam głównie znajdują się prywatne jachty oraz statki. (Sprawdź punkt , skąd wypływają statki).
Koszt wycieczki:
W zależności od sezonu turystycznego możecie płynąć kilkoma różnymi statkami. Każda podróż na Tabarkę z Alicante trwa około godzinę i jej koszt za osobę dorosła to mniej więcej 100 zł (23 euro). Dzieci do lat 4 nie płacą za prom. Czy na statek można wejść z wózkiem? Tak, prom dostosowany jest dla wózków, jak i sama Tabarca jest dość łatwa w zwiedzaniu z wózkiem.
Bilet możecie kupić na miejscu w kasie, ale także możecie zakupić je online. Cena jest taka sama, a będziecie mieli pewność, że nie zabraknie dla Was miejsca na statku. Bilet ważny jest przez cały dzień, więc nie rezerwujecie go na daną godzinę. Co więcej macie opcję na odwołanie swojej wycieczki za darmo do 24 godzin przed wypłynięciem.
Prom z Santa Pola na Tabarce
Drugim bardzo popularnym wyborem (i tańszym) jest wybranie promu z miejscowości Santa Pola na wyspę Tabarca. Z tego miejsca w niecałe 30 minut dostaniecie się na tą wyjątkową wysepkę i będziecie mogli to połączyć także ze zwiedzaniem miasta.
Santa Pola nie jest duża, jednak jest to popularne miasteczko dla osób chcących odpocząć w okolicach Alicante, ale nie chcą mieszkać w wielkim mieście. My właśnie tutaj spędziliśmy cały luty.
PORT:
Statki na Tabarkę kursują z promenady przy porcie. Zobaczyć można tam charakterystyczne budki oraz zacumowane statki. Są one oznaczone więc nie będziecie mieli problemu z ich znalezieniem. Możecie też sprawdzić link na Google Maps, gdzie znajdziecie statki (link do portu).
KOSZT WYCIECZKI:
Bilety można kupić bezpośrednio w budce, u przewoźnika, ale także możecie kupić bilet online. Z tego co widziałem bilety kosztują 9 euro online, a my płaciliśmy w budce 12 euro… Tak więc 3 euro przepłaciliśmy, ale człowiek mądry po szkodzie. W przeliczeniu na złotówki bilet więc wyjdzie około 38 złotych w dwie strony i możecie z niego zrezygnować do 24h przed wycieczką. Jest to więc dobra opcja na to, jakby plany się zmieniły.
Wycieczka po Tabarce - co warto zwiedzić
Tak naprawdę to warto zwiedzić tam … wszystko. Tabarca nie jest dużą wyspą i na spokojnie możecie ją obejść wzdłuż i wszerz w ciągu dwóch godzin. Po wyjściu z portu możecie skręcić w prawo (do miasta) oraz w lewo do starej latarni morskiej – uściślając jej pozostałości. Droga do latarni morskiej jest żwirowa i dość wyboista, więc jeżeli jesteście z wózkiem to może być niewygodna do zwiedzania.
Samo miasteczko składa się z domów mieszkalnych, w których żyje na stałe około 50 – 60 osób. Liczba ta zwiększa się w sezonie turystycznym, żeby zasilić restauracje, sklepy z pamiątkami oraz apartamenty na wynajem.
Co polecamy zobaczyć w Tabarce i o czym warto wiedzieć?
Mury obronne i bramy miejskie
Chodząc po Tabarce na pewno zwrócicie uwagę na mury otaczające miasto. Zbudowane w XVIII wieku na polecenie króla Karola III, mury obronne otaczają historyczne centrum Tabarki. Trzy główne bramy — San Rafael, San Gabriel i San Miguel — prowadzą do różnych części wyspy i są świadectwem jej strategicznego znaczenia w przeszłości.
Zwiedzając mury i bramy pamiętajcie, że zostały uznane za zabytek o znaczeniu kulturowym i wpisane na listę dóbr chronionych w Hiszpanii, dlatego zwiedzajcie je odpowiedzialnie.
Kościół św. Piotra i Pawła (Iglesia de San Pedro y San Pablo)
Kościół to kolejny zabytek, którego nie da się przeoczyć. Jest to największa i zarazem najbardziej rzucająca się w oczy budowla na wyspie. Ten barokowy kościół zbudowany w latach 1770–1779 jest duchowym sercem wyspy. Jego prosta, ale elegancka architektura odzwierciedla skromność i pobożność dawnych mieszkańców Tabarki. Co ciekawe, po okresie zaniedbania kościół został odrestaurowany pod koniec XX wieku i obecnie służy zarówno jako miejsce kultu, jak i przestrzeń dla koncertów muzyki klasycznej. Niestety, podczas naszej wycieczki po Tabarce kościół był zamknięty i nie mogliśmy zwiedzić jego wnętrza.
Wąskie i leniwe uliczki miasta Tabarca
Tabarca na pierwszy rzut oka robi wrażenie dość leniwej wyspy. Turyści przechadzają się po labiryncie miejskiej zabudowy oraz przesiadują w restauracjach. Jedzenie na wyspie jest dużo droższe niż w Alicante lub Santa Poli, więc jeżeli nastawiacie się tutaj na obiad, to warto wziąć ze sobą więcej pieniędzy. Głównie serwuje się tutaj ryby oraz owoce morza. Specjalnością jest “caldero tabarquino”, czyli ryż z rybą przygotowywany w specjalnym żeliwnym kociołku. Przepis ten przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i jeżeli lubicie takie kulinarne eksperymenty to na pewno warto będzie tu tego spróbować.
Pamiętajcie jednak, że w Hiszpanii panuje tradycyjna sjesta i, gdy u as się przyjęło, że obiad je się koło 16:00, tak tutaj od 15:00 do mniej więcej 18:30 wszystkie restauracje się zamykają. My niestety nie przegapiliśmy to i w rezultacie za 12 euro zjedliśmy najgorszą pizzę jaką w życiu jedliśmy… Jeżeli jesteście z dziećmi to oczywiście polecamy wziąć dla nich jakiś prowiant.
Rezerwat Morski Wyspy Tabarca
Będąc na Tabarce warto skupić się także na ekosystemie wyspy. Bardzo ważną rolę pełnią tutaj ptaki wodne oraz niepowtarzalny ekosystem wyspy. Jest on na tyle wyjątkowy, że w 1986 roku ustanowiono go pierwszym rezerwatem morskim w Hiszpanii, chroniącym bogactwo fauny i flory Morza Śródziemnego. Rezerwat jest domem dla unikalnych ekosystemów, w tym łąk trawy morskiej Posidonia oceanica, które są kluczowe dla zdrowia środowiska morskiego.
Latarnia morska Tabarca (Faro de Tabarca)
Zbudowana w 1854 roku, latarnia morska jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów wyspy. Chociaż nie jest dostępna do zwiedzania wewnątrz, jej okolice oferują spektakularne widoki na morze i są doskonałym miejscem na spacer. Latarnia pełniła również funkcję szkoły dla latarników i jest jednym z pierwszych przykładów neoklasycystycznej architektury latarni morskich w Hiszpanii. Szkoda, ze nie można jej zwiedzać, bo teren jest ogrodzony. Trochę dalej za latarnią morską znajduje się lokalny cmentarz.
Historia wyspy Tabarca - poznaj by lepiej zrozumieć to miejsce
Istnieją dowody na to, że wyspa była znana już w czasach starożytnych. Z zapisków wynika, że używana była głównie jako schronienie dla żeglarzy i rybaków, którzy mogli tutaj zrobić sobie punkt odpoczynku. W średniowieczu wyspa była niezamieszkana i służyła głównie jako punkt orientacyjny dla żeglarzy. Brak stałej populacji uczynił ją idealnym miejscem dla piratów i korsarzy, którzy w późniejszych latach postanowili sobie obrać Tabarcę jako swój przyczółek To właśnie w okresie XV – XVIII wieku wyspa Tabarca stała się bazą dla piratów berberyjskich z Afryki Północnej. Wykorzystywali oni wyspę jako punkt wypadowy do ataków na statki handlowe oraz do rajdów na wybrzeże hiszpańskie. Obecność piratów stanowiła poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu i postanowiono z nią walczyć.
Problem piratów, którzy często lubili stacjonować na wyspie został zażegnany dopiero w XVIII wieku, gdy król Karol III postanowił zasiedlić wyspę jeńcami z uwolnionych genueńskich więźniów. Tutaj historia robi się dość ciekawa, ponieważ można się dowiedzieć, skąd wzięła się aktualna nazwa wyspy. Otóż wyspa Tabarka znajduje się u wybrzeża Tunezji i była to mała, rybacka wysepka, która w 1741 roku została podbita przez Beja Tunisu. W wyniku tego ataku ponad 300 Genueńczyków wzięto do niewoli. Król Karol III postanowił ich odbić głównie z powodów humanitarnych, ale także miał w tym swój cel. Osadników z wyspy Tabarka zaprosił do zasiedlenia swojej wyspy, która była wcześniej znana Wyspą Santa Pola. W wyniku tego przesiedlenia postanowiono “nową ojczyznę” Genueńczyków nazwać Nowa Tabarca. W tym okresie też zaczęto rozbudowywać infrastrukturę obronną wyspy powodując zwiększenie bezpieczeństwa w tym regionie Morza Śródziemnego.
Tabarca stała się tym samym poniekąd symbolem solidarności, strategicznego myślenia i integracji kulturowej, co czyni ją wyjątkowym miejscem na mapie Hiszpanii.
Podsumowanie zwiedzania wyspy Tabarca oraz informacje praktyczne
Wyspa Tabarca to miejsce o bogatej i złożonej historii, które odgrywało ważną rolę w obronie i kontroli hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Jej unikalne dziedzictwo kulturowe, wynikające z osiedlenia genueńskich rodzin, oraz znaczenie militarne czynią ją kluczowym punktem historycznym w okolicach Alicante. Dziś Tabarca jest żywym świadectwem przeszłości, łączącym historię, kulturę i przyrodę, co czyni ją wyjątkowym miejscem na mapie Hiszpanii.
Planując swoją wycieczkę na wyspę Tabarca warto pamiętać:
- Tabarca jest rezerwatem przyrody oraz ważnym miejscem historycznym. Funkcjonowanie na takiej wyspie jest dość utrudnione a wzmożona turystyka stawia wiele wyzwań przed mieszkańcami miasta. Pamiętaj o zrównoważonej i odpowiedzialnej turystce. Przede wszystkim zwróć uwagę na zachowania porządku po sobie i zostawieniu miejsca w nie gorszym, niż go zastałeś.
- Na zwiedzanie wyspy warto przeznaczyć około 2 godziny. Jest to jednak uwarunkowane głównie przez harmonogram promu, który kursuje z wyspy. Ostatnio prom wypływa o około 18:00, jednak te informacje na pewno uzyskacie bezpośrednio u przewoźnika.
- Dzieci do lat 4 nie płacą za bilety.
- Psy są akceptowane na wyspie. Dodatkowo nie trzeba za nie płacić na promie.
- Warto wziąć ze sobą wystarczający zapas wody i jedzenia, jeżeli nie planujecie żywić się na wyspie. Ceny tutaj są o około 40% wyższe niż w mieście.
- Warto kupić bilet online. Dzięki temu masz gwarancję, że wypłyniesz na wycieczkę co jest szczególnie istotne w szczycie sezonu turystycznego, gdy chętnych na wycieczkę na Tabarce jest sporo.
- Jeżeli jesteś w okolicy to sprawdź nasze inne wpisy o Hiszpanii oraz o zwiedzaniu Alicante – polecamy!
Ponad 120 miejsc do odkrycia
Jeżeli planujesz swój wyjazd na wybrzeże Andaluzji i chciałbyś mieć pod ręką wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić to z naszą mapą zaoszczędzisz sporo czasu na ich szukaniu. Wszystko w jednym miejscu – na komputerze, tablecie czy telefonie.
Co zyskujesz kupując naszą mapę?
SPOKÓJ – nie martw się tym, że coś pomniesz lub nie zobaczysz ciekawych miejsc będąc w pobliżu. Dzięki naszej mapie na pewno znajdziesz wiele niezwykłych miejsc, które zagwarantują Ci niezapomniane wspomnienia.
CZAS – wakacje / urlop jest po to by wypoczywać! Z naszą mapą zaoszczędzisz sporo czasu na planowanie i szukanie miejsc, które warto odwiedzić.
INSPIRACJE – z naszą mapą nie zabraknie Ci pomysłów na zwiedzanie. Każde z tych miejsc to gotowy przepis na świetną wycieczkę.