Stadnina Kladruby – Perła Czech w Hodowli Koni
Strona Główna EuropaCzechy Stadnina Kladruby – poznaj jedną z najstarszych stadnin koni na świecie

Stadnina Kladruby – poznaj jedną z najstarszych stadnin koni na świecie

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Narodowa Stadnina Kladruby to jedna z najbardziej rozpoznawalnych stadnin koni w Europie. Położona w malowniczej okolicy Czech, na terenie blisko 1200 hektarów, jest miejscem o bogatej historii i fascynujących tradycjach. Wpis na listę UNESCO w 2019 roku uczynił ją jeszcze bardziej znaną, przyciągając turystów i miłośników koni z całego świata.

Jeżeli więc będziecie planowali odwiedziny Pardubic, to zdecydowanie polecamy sobie zapisać to miejsce. Możecie tutaj poznać bliżej historię tego miejsca oraz zobaczyć, jak hoduje się konie o bardzo długiej tradycji, które często są kupowane do prywatnych hodowli celebrytów, a nawet rodzin królewskich.

Narodowa Stadnina Koni Kladruby w Czechach

Stadnina koni położona jest w Kraju Pardubickim i zlokalizowana jest około 120 kilometrów od Kłodzka / 200 kilometrów od Wrocławia. Dojazd do niej nie jest bardzo skomplikowany i trasa bardzo się polepszyła dzięki otwarciu nowego odcinka drogi ekspresowej S3, która prowadzi aż do Kamiennej Góry. Po przekroczeniu granicy można jechać drogami krajowymi (zaznaczonymi kolorem niebieskim) aż do Pardubic. Można też wybrać drogę płatną i poruszać się autostradą E67, która skróci Waszą podróż średnio o 30 minut. W tym wypadku jednak pamiętajcie o konieczności kupienia winiety.

Jednodniowa winieta na Czechy kosztuje 200 Koron Czeskich i można ją zakupić online oraz na stacjach benzynowych. W przypadku pierwszej opcji najlepiej kupić winietę bezpośrednio na rządowej stronie edalnice.cz. Strona dostępna jest w języku polskim, tak więc nie będzie problemu z uzupełnieniem danych. Po wykupieniu winiety przyjdzie Wam email z potwierdzeniem. I to tyle. Nie musicie nic naklejać na szybę, ponieważ Wasz numer rejestracyjny pojazdu będzie zapisany w systemie i automatycznie sczytany gdy wjedziecie na autostradę. Ważnym jest to, żeby upewnić się dwa razy, że wpisaliśmy poprawny numer rejestracyjny pojazdu.

Stadnina koni Kladruby jest oddalona od zabudowań miejskich i po dojechaniu do niej możecie zaparkować swój samochód na obszernym, darmowym parkingu. 

Następnie w kasie biletowej możecie kupić bilet za pomocą gotówki lub karty. W zależności od miejsca, które chcecie zwiedzić, obowiązuje inny cennik. Zwiedzanie stadniny koni kosztuje ok. 15 euro za osobę, zaś wejście na zamek to koszt ok. 8 euro. Warto zajrzeć na oficjalną stronę Narodowej Stadniny Koni Kladruby, ponieważ to tam właśnie sprawdzicie aktualne ceny oraz będziecie mogli zakupić bilet online. Są dostępne też wycieczki w języku angielskim, jednak na stronie nie ma ich podanych. W tym celu najlepiej będzie bezpośrednio napisać do stadniny z zapytaniem o harmonogram oprowadzania w języku angielskim.

Kasa biletowa do Narodowej Stadniny koni Kladruby

Zwiedzanie Narodowej Stadniny Koni Kladruby - co warto wiedzieć

Większość turystów odwiedzających Narodową Stadninę Kladruby decyduje się na wycieczkę po stadninie, w której można zobaczyć jak wygląda hodowla koni o bardzo długiej tradycji. Przewodnik opowie Wam o istotnych kwestiach dotyczących rodowodu koni oraz ich znaczenia na arenie międzynarodowej. Konie ze stadniny Kladruby słyną ze swojego dostojnego wyglądu oraz łagodnego charakteru. Dzięki temu są kupowane w celach reprezentacyjnych (np. na dwory królewskie), ale także pełnią funkcję w zastępach konnej policji.

Krótka historia założenia Stadniny Koni Kladruby

Historia stadniny koni w tym miejscu ma dość pragmatyczne znaczenie – tereny te w XIII wieku były bardzo zalesione i można było tu pozyskać dąb o bardzo dobrej jakości. Drewno było wtedy głównym materiałem budowlanym i zapotrzebowanie na drewno było wysokie. Lokalizacja nad rzeką Łab też nie była przypadkowa, ponieważ stanowiła ona środek transportowy. Do wycinki drzew były potrzebne konie, które zaczęto tutaj hodować. 

Dopiero pod koniec XV wieku stadnina przeszła w ręce jednej z najpotężniejszych rodzin szlacheckich w Królestwie Czeskim – Persteinów. O tej rodzinie nie sposób nie usłyszeć odwiedzając Pardubice. Większość zabytków ma początek związany z tą rodziną. Po prawie 100 latach funkcjonowania stadnina koni została pozyskana przez przez cesarza Rudolfa II Habsburga, który nadał jej miano Stadniny Koni Cesarskiego Dworu.

Kontynuowano w niej hodowlę koni o specyficznych cechach, które były niezbędne do ciągnięcia królewskich karoc – miały być silne, majestatyczne, a jednocześnie posłuszne i eleganckie. Rodzina Habsburgów zarządzała stadniną przez kilka następnych stuleci. W XIX wieku, po upadku monarchii Habsburgów, stadnina przeszła pod zarząd państwowy i była kontynuowana jako ośrodek hodowli koni starokladrubskich. W okresie obu wojen światowych stadnina przeżywała trudne chwile, jednak dzięki determinacji pracowników i hodowców udało się zachować i odbudować stado.

W 1995 roku rząd czeski podjął decyzję o uznaniu stadniny za narodowy zabytek kultury, co podkreśliło jej znaczenie historyczne i kulturalne dla kraju. Kolejnym ważnym momentem w historii stadniny było wpisanie jej na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.

Wpisanie Stadniny Kladruby na listę UNESCO było wynikiem jej wyjątkowej wartości kulturowej i historycznej. Stadnina została uznana za unikalny przykład tradycyjnej hodowli koni, która przetrwała przez wieki i jest ściśle związana z europejską kulturą dworską. W szczególności podkreślono ciągłość hodowli koni starokladrubskich, która zachowała swoje oryginalne cechy i tradycje od czasów założenia stadniny. Stadnina Kladruby jest również ceniona za swoją architekturę, w tym barokowy zamek, historyczne stajnie i rozległe pastwiska, które tworzą harmonijny krajobraz kulturowy.

Biały koń ze stadniny Kladruby

Zwiedzanie stadniny z przewodnikiem

Oprowadzanie po stadninie trwa około 45 minut, podczas których dowiecie się w bardziej szczegółowy sposób o historii tego miejsca oraz o jego znaczeniu dla historii Czech oraz hodowli koni. 

Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku znajdującym się po drugiej stronie ulicy i podczas wycieczki będziecie mogli zobaczyć konie znajdujące się w zagrodach, poznać ich imiona oraz rodowód, a także zobaczyć na własne oczy, jak majestatyczne są konie kladrubskie. Miejsce to cały czas żyje i funkcjonuje bez względu na turystów. Zobaczyć będziecie więc mogli codzienne czynności, jakie wykonują pracownicy odpowiedzialni za hodowlę koni, czyli wyprowadzenie koni na ćwiczenia, mycie koni czy sprzątanie boksów. Bardzo ważnym elementem jest zaprzęganie koni do powozów, ponieważ to często są główne zadania koni kladrubskich. Co ciekawe to właśnie w Stadninie Kladruby ustanowiono rekord Guinessa w jednoczesnym zaprzęgnięciu koni do powozu. W tym wyczynie uczestniczyło aż 22 koni. W tym roku (we wrześniu 2024 roku) planuje pobić się ten rekord dodając dodatkową parę koni.

Czy ta wycieczka jest dla dzieci?

Prawdę mówiąc to wiele zależy od dzieci i od ich wieku. Ze względu na to, że wycieczka jest w języku angielskim dzieci mogą szybko się znudzić. W dodatku jeżeli podróżujecie z maluchami w wózku, to na teren stadniny nie można wchodzić z wózkiem. Z tego powodu warto wziąć ze sobą chustę lub nosidełko. Nasz Leoś (5 lat) był zainteresowany stadniną koni i często zadawał pytania oraz miał możliwość nakarmienia koni, co bardzo mu się spodobało. Dużo więc zależy od temperamentu dzieci oraz ich potrzebach. Podczas naszej wycieczki uczestniczyły też dwie nastolatki, które widać było, że są zafascynowane tematem hodowli koni oraz mają z nimi styczność. 

Po odwiedzinach stadniny warto też zwrócić uwagę na całe otoczenie, ponieważ nie tylko stadnina jest warta odwiedzin, ale także cały teren do niej przyległy. Jest on zagospodarowany w taki sposób, by mógł pełnić funkcję wybiegu dla koni oraz miejsca, w którym będą one mogły się swobodnie rozwijać. 

Co ciekawe, konie są na sprzedaż i za około 6 000 euro można nabyć konia do swojej stadniny. Warto jednak z tym pomysłem się pośpieszyć, ponieważ lista oczekujących jest dość długa, a wymogi posiadania odpowiedniego zaplecza też nie są najłatwiejsze.

Koni kladrubickie

Podsumowanie odwiedzin Naroowej Stadniny Koni Kladruby oraz interaktywna mapa dojazdu

Stadnina Kladruby to miejsce, gdzie historia i tradycja łączą się z pięknem natury i majestatem koni. To obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika koni i turysty szukającego wyjątkowych doświadczeń w Czechach.

Najpopularniejsze Eventy

Stadnina Kladruby regularnie organizuje wydarzenia, które przyciągają tłumy miłośników koni i turystów. Jednym z najważniejszych eventów jest coroczna parada kladrubskich koni, podczas której można podziwiać umiejętności koni i ich jeźdźców w tradycyjnych strojach. Kolejnym popularnym wydarzeniem są zawody w powożeniu, które odbywają się na terenie stadniny. W czasie tych zawodów można zobaczyć konie starokladrubskie w akcji, ciągnące królewskie karocy z niezwykłą precyzją. W kalendarzu stadniny znajdują się także dni otwarte, podczas których zwiedzający mają okazję bliżej poznać codzienne życie w stadninie i wziąć udział w specjalnych pokazach.

Ciekawostki o Stadninie Kladruby

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów stadniny Kladruby jest unikalny system znakowania koni. Każdy koń hodowany w stadninie otrzymuje specjalne znaki, które identyfikują jego pochodzenie. Znaki te są umieszczane na wewnętrznej stronie lewego uda i są formą certyfikatu pochodzenia konia. Stadnina stosuje także unikalny system imion – każde źrebię otrzymuje imię zaczynające się od tej samej litery, co imię jego ojca.

Wpis powstał w ramach współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism oraz Destinační společnost Východní Čechy (Czechy Wschodnie).

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga