Site icon Wolnym Krokiem – podróże w rytmie slow travel

Ścieżka w Obłokach, Sky Bridge i Mamuci Park – całodniowe szaleństwo w Dolni Morava

Ścieżka w Obłokach - Dolni Morava

Dolni Morava to ośrodek znajdujący się w Czechach zaraz przy granicy z Polską. Po raz pierwszy do tej miejscowości przyjechaliśmy 10 lat temu, skąd za czasów studiów rozpoczęliśmy wędrówkę na Trójmorski Wierch i Mały Śnieżnik. Wtedy była tam restauracja i parking. Nic wyjątkowego.

Aktualnie Dolni Morava to wielki resort, który posiada atrakcje, gwarantujące rozrywkę dla każdego przez cały rok. Od wielkiej platformy widokowej Ścieżka w Obłokach, jednego z najdłuższego wiszącego mostu na świecie Sky Bridge po mamuci park rozrywki dla dzieci, na którym mogą szaleć cały dzień. W tym wpisie przedstawimy Wam atrakcje, które możecie zobaczyć w Dolni Morava oraz jak zaplanować sobie zwiedzanie, a także na jakie koszty się przygotować.

Pamiętajcie tylko, że w weekendy oraz święta może być tutaj bardzo tłoczno. Dodatkowo warto zakupić bilet online, ponieważ wejściówki kupione zdalnie kosztują mniej, niż na miejscu.

Sky Bridge i Ścieżka w obłokach Dolni Morava

Resort Dolni Morawa znajduje się w pobliżu granicy z Polską w Masywie Śnieżnika. Żeby do niego się dostać będziecie się musieli kierować na Międzylesie, a stamtąd na przejście graniczne przy Boboszowie. 

W zależności od natężania ruchu turystycznego otwierane są różne parkingi (P1/P2/P3 znajdują się przy hotelu oraz P6/P7 znajdujące się bliżej hotelu Vista), na które prowadzą pracownicy parkingu. W sezonie letnim koszt parkingu na cały dzień to 150 Kc (ok. 25 zł), a w zimowym 100 Kc (ok. 17 zł). Płacić można gotówką lub kartą. 

Dojście do głównego wejścia do resortu trwa około 10 minut w zależności gdzie zaparkujecie. Jeżeli chcecie skorzystać z wyciągu, to będziecie musieli iść w kierunku hotelu Vista. Tam znajdziecie kasy biletowe oraz wejście na wyciąg. Tutaj też znajduje się bardzo fajny Adrenalina Park, na którym dzieci mogą szaleć nawet cały dzień. 

Do resortu Dolni Morava dostaniecie się piechotą, wózkiem a także rowerem, bo turystyka rowerowa w tym miejscu sprawdza się świetnie.

Zwiedzanie atrakcji w Dolni Morava - jak wygląda przygoda w resorcie

Do wyboru zwiedzających są dwie możliwości wejścia na Ścieżkę w Obłokach. Niezależnie od wybranej formy do pokonania jest 442 m przewyższeń i możecie pokonać ją pieszo w około 1,5 godziny lub wjechać wyciągiem. My skorzystaliśmy z opcji wjechania wyciągiem, ponieważ jest to dodatkowa atrakcja dla dzieci. Wyciąg ma formę wyciągu krzesełkowego (otwarty), dlatego osoby z lękiem wysokości lub przestrzeni mogą mieć duże problemy z pokonaniem go. Wyciąg służy także do przewozu rowerów oraz wózków dziecięcych. Ten drugi widok nas dość zaskoczył, ale jak okazało się na górze, teren jest dość płaski i na Ścieżkę w obłokach bez problemu dojedzie się także za pomocą wózka. Koszt kolejki to 245 Kc (ok. 41 zł) / osobę – dzieci 155 Kc (26 zł).

Pieszą wędrówkę można rozpocząć od parkingu P4 lub P5 (ten parking położony jest trochę wyżej) i jego pokonanie zajmie około 1,5 godziny, podczas których trzeba przejść dystans około 2.3 km. Warto odpowiednio przygotować się na wejście, ubrać wygodne buty i mieć ze sobą sprzęt na aktualne warunki pogodowe.

Wyciąg wejście na Ścieżkę w Obłokach
Wyciąg krzesełkowy na Dolni Morava

Ścieżka w Obłokach - wszystko co musisz wiedzieć o tej atrakcji

Jedną z atrakcji, która napędziła turystykę w Dolni Moravie była Ścieżka w Obłokach. Ta wielka konstrukcja stanęła na szczycie pobliskiej góry i wywołała tyle samo słów zachwytu co i protestów. Głównym z zarzutów było niszczenie środowiska i ingerencję w architekturę przestrzeni tego pasma górskiego. Koniec końców obiekt powstał i cieszy się naprawdę wielką popularnością zarówno wśród turystów z Czech jak i Polski. Obiekt odniósł na tyle sukces, że w Świeradowie Zdrój powstała praktycznie bliźniacza konstrukcja – SkyWalk. 

Po dojechaniu na miejsce należy skręcić w prawo i przejść około 200 metrów do bramki prowadzącej na Ścieżkę w Obłokach. Po drodze zwiedzający mogą zobaczyć tablice informacyjne, na którym zapisano kulisy powstania tego obiektu oraz zawarto regionalne ciekawostki przyrodnicze. Do obiektu prowadzi bramka z czytnikiem kodu QR, w którym można zeskanować swój bilet kupiony wcześniej online lub w kasie biletowej. Bilety możecie też kupić zaraz przy wejściu na wieżę, tak więc nie trzeba ich kupować wcześniej w kasie biletowej na dole.

Ścieżka w Obłokach to wielka konstrukcja widokowa i ciężko nazwać nam ją wieżą widokową. Po prostu za dużo jest tutaj rzeczy i rozrywek, jak na wieżę widokową. Sama ścieżka wije się ku górze i wynosi odwiedzających na 55 metry. W tym czasie trzeba przejść około 755 metrów, podczas których można podziwiać piękną panoramę na okolice oraz skorzystać z takich atrakcji, jak przejście siatkowanym tunelem. Jest to atrakcja przeznaczona głównie dla dzieci, jednak dorośli też mogą z niej korzystać.

Najbardziej rozpoznawalnym punktem Ścieżki w Chmurach jest siatkowana platforma na jej szczycie. Wchodząc na nią możecie zobaczyć 55 metrową przepaść. Atrakcja na pewno zapewni Wam wiele wrażeń oraz jest fajnym punktem na wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Kolejną atrakcją, którą możecie urozmaicić sobie pobyt jest zjeżdżalnia, z którem możecie zjechać na sam dół wieży. Jest to element dodatkowo płatny (50 Kc / 8 zł) i płatności możecie dokonać kartą w terminalu. Obsługuje on zarówno język angielski, jak i polski. Zjazd w dół trwa około 20 sekund i zjeżdża się na kocu filcowym dzięki czemu można się bardziej rozpędzić. nie jest to jednak szaleńcza jazda, tak więc dzieci mogą też z niej skorzystać. Ograniczeniem jest jednak wzrost – 120 cm to minimum. 

Ścieżka w Obłokach Dolni Morava
Ścieżka w Obłokach ☁️ w Dolni Morawie - zaraz przy granicy z Polską #czechy
ścieżka w Obłokach w Dolni Morava

SkyBridge - czyli przechadzka jednym z najdłuższych wiszących mostów w Europie

SkyBridge to kolejna atrakcja, która wywołała lawinę turystów na terenie resortu Dolni Morava. Budowa jednego z najdłuższych mostów wiszących sprowadziła wiele osób chcących przejść się po tej niezwykłej konstrukcji. Jego długość wynosi 721 metrów, a najwyższy punkt mostu znajduje się 95 metrów nad doliną Mlýnského potoka. Łączy dwa górskie grzbiety – Slamník i Chlum, oferując niezwykłe widoki na okoliczne pasmo gór Králický Sněžník.

Konstrukcja mostu kosztowała około 200 milionów koron czeskich, z czego część sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej. Jego budowa trwała około dwóch lat, a most wykonano z wytrzymałych stalowych lin o łącznej wadze 158 ton. Przez całą długość mostu idzie się kratownicą, dlatego jeżeli ktoś ma lęk wysokości, to nie będzie to najlepszy wybór.

Sky Bridge 721 jest także częścią edukacyjnej trasy „Most Czasu”. Ta ścieżka edukacyjna prezentuje historię regionu oraz Czech na przestrzeni lat, skupiając się na okresie od 1938 roku do współczesności. Naszym dzieciom atrakcja się podobała, chociaż warto zaznaczyć, że most jest jednokierunkowy i po jego przejściu droga powrotna prowadzi przez góry. Całe przejście mostu  wraz z powrotem może trwać około godzinę w zależności od tego w jakim tempie pokonacie most.

Czy na SkyBridge można wejść z wózkiem? Niestety nie. Wejście na obiekt jak w przypadku Ścieżki w Obłokach prowadzi przez obrotowe bramki, które uniemożliwiają wejście na SkyBridge za pomocą wózków lub z rowerem. Na pewno pierwszy odcinek górki w drodze powrotnej byłby problematyczny do pokonania, gdyby istniała taka możliwość. Warto więc wziąć ze sobą nosidełko lub chustę, jeżeli podróżujecie z małymi dziećmi.

Bilety wstępu kosztują 440 Kc (ok. 75 zł) dla osoby dorosłej oraz 245 Kc (ok. 42 zł) dla dziecka w wieku 3-15 lat. Mniejsze dzieci mają bilet wstępu za darmo.

skyBridge
SkyBridge

Dodatkowe atrakcje na szczycie góry

Po powrocie z atrakcji możecie udać się do restauracji Slamenka. Możecie tutaj zjeść obiad i zasilić swoje baterię na dalsze przygody. Resort Dolni Morawa to nie tylko dwie olbrzymie konstrukcje, ale także baza dla rowerzystów, którzy do dyspozycji mają kilka Single Tracków oraz ścieżek prowadzących po okolicy. Najlepsze w tym, jest to, że nie musicie kupować specjalistycznego sprzętu na kilka tysięcy, by móc od czasu do czasu pojeździć na rowerach w górach. Można je wypożyczyć na dole – przed wyciągiem – i wjechać nim na górę) lub skorzystać z wypożyczalni zlokalizowanej na szczycie. Na co warto zwrócić uwagę, to bieżąca konserwacja sprzętu. Wypożyczając taki rower macie pewność, że wszystko działa. Pamiętam jak pierwszy raz miałem okazję zjechać na rowerze MTB ze zbocza Srebrnej Góry… Stres pozostał ze mną do dzisiaj – emocje są przy tym naprawdę intensywne.

 

Dodatkowo na szczycie znajdziecie mały plac zabaw dla dzieci. Może to być dobre miejsce jako poczekalnia, ponieważ kolejnym bardzo popularnym sposobem na dostanie się na dół jest skorzystanie z toru saneczkowego – Mamucia Kolejka Górska. Koszt zjazdu to 350 Kc (ok. 60 zł) za osobę dorosłą oraz 225 Kc (38 zł) za dziecko od lat 3 do 15. My niestety nie mogliśmy z niej skorzystać, ponieważ nie jest ona przeznaczona dla dzieci poniżej 3 roku życia, więc Czarek był jeszcze za mały. Dodatkowo, gdy turystów jest sporo to niestety kolejki są długie i niekiedy trzeba czekać 2 godziny na swoją kolej. 

Plac zabaw dla dzieci - dolni Morava

Mamuci Park rozrywki - miejsce w którym dzieci mogą poszaleć

Zaraz obok Mamuciej Kolejki Górskiej znajduje się park dla dzieci. Jest to miejsce, do którego wcześniej nie planowaliśmy wchodzić, jednak dobrze że zmieniliśmy zdanie. Mamuci Park to świetne miejsce dla dzieci w wieku od 2-12 lat. składa się on z kilku obszarów i każdy dostarcza dzieciom innych wrażeń. Co ważne wszystko tutaj zasilane jest siłą mięśni i dziecko samo może ono eksperymentować np. z działaniem rwących potoków. Wodny park rozrywki składa się na kilka ciągów rzecznych, których przepływ można regulować za pomocą tam. Dzięki temu można napędzać turbiny, przelewać zbiorniku czy zmieniać bieg rzek.
Kolejnym miejscem, na które zwrócicie uwagę jest labirynt, w którym dzieci muszą odnaleźć drogę do kolejnych atrakcji. To właśnie po jego prawej stronie znajduje się drewniany statek, we wnętrzu którego są różnego rodzaju przeszkody. Dzieci mogą się tutaj wspinać i zjeżdżać na zjeżdżalniach.

Czarkowi oraz Leosiowi bardzo spodobał się park linowy dla dzieci, w środku którego znajduje się wiele przeszkód i elementów ćwiczących ich koordynację. Najlepszą częścią były tyrolki, na których mogli zjeżdżać. Jest to atrakcja, która 5-latek w całości pokona samodzielnie, jednak młodsze dzieci warto żeby były asekurowane przez dorosłych. Zagrożeniem nie są w tym przypadku przeszkody, a raczej inne dzieci, które nie za bardzo zwracają uwagę na to, że przeszkody na linach się trzęsą i mogą przestraszyć (lub zrzucić) malucha.

Obok parku linowego, na wzgórzu, znajduje się atrakcja, która może wprowadzić wiele radości, co spowodować trwogę w oczach rodziców. Znajduje się tam mały staw zasilany górską rzeczką, po którym dzieci mogą pływać tratwą. Jest to fajna atrakcja, jednak może skutkować zamoczeniem się dziecka, co bez posiadania ubrań na zmianę może okazać się bardzo problematyczne. Warto więc w tym miejscu uważać lub zawczasu wyposażyć się w ubrania na zmianę.

Najbardziej charakterystycznym i widocznym miejscem w parku jest wielki mamut stojący przy placu zabaw. Konstrukcja mierzy kilka metrów i wchodzi się na nią za pomocą schodów lub drabinek. Mamut składa się z dwóch poziomów, na których można odkryć ciekawe informacje dotyczących prehistorii i mamutów a także mini parku z przeszkodami. Kulminacyjnym momentem jest zjazd na stromej zjeżdżalni prowadzącej przez trąbę mamuta. Jest to atrakcja nie dla wszystkich i mniejsze dzieci mogą się bać zjechać tą zjeżdżalnia. Warto także mieć na uwadze, że można obetrzeć się zjeżdżając z niej, ponieważ jedzie dość szybko i odruchowe hamowanie może się źle skończyć. Z tego powodu lepiej mieć ze sobą bluzę lub długie spodnie.

Jest tutaj więc co robić i bez nudy spędzicie tutaj kilka godzin. Bilet wstępu jest całodniowy i dorośli zapłacą online 290 Kc (ok. 38 zł), zaś dzieci 200 Kc (ok. 34 zł). Dzieci do 90 cm wchodzą za darmo.

Podsumowanie zwiedzania Dolni Morava

Dolni Morava rozrosła się nie do poznania. Z małej górskiej miejscowości znajdującej się w dolinie przy granicy z Polską powstał ogromny resort, do którego tłumnie przyjeżdżają turyści. O ilości osób najlepiej świadczą place parkingowe ciągnące się przez Dolni Moravę. Przyjeżdżając tutaj możecie liczyć na cały dzień pełen wrażeń. 

Przyjazd tutaj nie należy do najtańszych i jeżeli planujecie przyjechać tutaj z rodziną to warto rozważyć zakup biletów online, ponieważ często gwarantują one mniejsze ceny niż na miejscu. Przykładowo karta rodzinna dająca wjazd wyciągiem na górę oraz zwiedzenie Ścieżki w Obłokach i SkyBridge online kosztuje 2 690 Kc (dla rodziny 2+2), gdy na miejscu trzeba zapłacić za nią 3 760 Kc. Różnica wynosi więc ponad 180 zł tak więc myślę, że warto zaplanować sobie wyjazd wcześniej i nie jechać tutaj na spontana. 

Będąc w okolicy warto zainteresować się też całym Krajem Pardubickim, ponieważ ma naprawdę wiele ciekawych atrakcji i zabytków. Przeczytajcie nasze ostatnie wpisy:

Wpis powstał w ramach współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism oraz Destinační společnost Východní Čechy (Czechy Wschodnie). Dziękujemy też Miastu Pardubice za przewodnictwo po mieście i świetnym przedstawieniu miasta.

Exit mobile version