Saranda Miasto z góry
Strona Główna EuropaAlbania Saranda – gotowy przewodnik po atrakcjach miasta i okolic

Saranda – gotowy przewodnik po atrakcjach miasta i okolic

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Saranda to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Albanii. Jest to spowodowane przepięknym Morzem Jońskim, który nadaje wodzie kolorystyki znanej z rajskich wysp. Z tego względu najbardziej popularną formą spędzania swojego wolnego czasu w Sarandzie jest plażowanie oraz wypoczynek nad wybrzeżem. 

Jeżeli planujecie spędzić swój czas w Sarandzie i zastanawiacie się, jakie atrakcje będą dla Was ciekawe, to z pewnością nasz mini przewodnik po okolicy pomoże Wam podjąć jakąś decyzję. My w Sarandzie spędziliśmy ponad miesiąc w październiku 2023  roku i pogoda była w sam raz na zwiedzanie i plażowanie. Jeżeli będziecie jechali do Albanii w sezonie letnim to bądźcie gotowi na to, że ludzi będzie więcej niż u nas na zdjęciach. Albania bardzo rozwija się pod kątem turystycznym i w szczególności otwiera się na turystów z Wielkiej Brytanii. Nie brakuje w tym kraju Polaków, którzy po gwałtownych zmianach cen w Chorwacji szukają jakiejś alternatywy.

Saranda Albania

Historia Sarandy sięga starożytności, kiedy to miasto było znane jako Onchesmos. Jego strategiczne położenie nad Morzem Jońskim sprawiło, że było ważnym portem handlowym i ośrodkiem kultury. W okresie bizantyjskim miasto przeżywało rozkwit, a później było pod panowaniem Wenecjan i Osmanów. Z tego względu w pobliżu miasta można zwiedzić wiele starożytnych zabudowań. Najlepszym tego przykładem jest Starożytne Miasto Butrint lub Miasteczko Phoinike. Współczesna Saranda rozwijała się głównie w XX wieku, zyskując na znaczeniu jako popularny kurort nadmorski.

Demograficznie, Saranda jest miastem dynamicznie rozwijającym się, z populacją wynoszącą około 20 tysięcy mieszkańców. Większość domów i mieszkań w Sarandzie przeznaczona jest jednak dla turystów, dlatego rzeczywista liczba mieszkańców miasta może być dwukrotnie wyższa. Szczególnie widać napływ turystów w sezonie letnim, gdzie wypełniają oni plaże miejskie, kawiarnie czy promenadę. Miasto jest zróżnicowane pod względem kulturowym i etnicznym, z wyraźnymi wpływami greckimi, co jest widoczne zarówno w architekturze, jak i w lokalnej kuchni oraz obyczajach. My zauważyliśmy też bardzo dużą inspirację Włochami. W dużej mierze wydaje nam się, że Albania stawia ich za wzór względem technologicznym i turystycznym.  Można to porównać z naszą mentalnością, w której mamy przekonanie o niemieckiej jakości i zaufaniu.

Saranda to kurort morski na południowym wybrzeżu Albanii, nad Morzem Jońskim – na pewno nie zabraknie Wam przeróżnych restauracji do wyboru lub wycieczek fakultatywnych proponowanych przez liczne biura turystyczne. Jest to miasteczko położone na małym zboczu góry, dlatego jeżeli planujecie wynajem mieszkania z dala od linii brzegowej, weźcie pod uwagę jeszcze ewentualne wchodzenie pod górę.

Kolejnym dużym plusem Sarandy jest położenie przy granicy z Grecją kontynentalną oraz Korfu – skąd dopłynąć można wodolotem w niecałe 30 minut. My zrobiliśmy sobie jednodniową wycieczkę z Sarandy na Korfu, która pokazała, jak dobrze działa to połączenie. Taki rodzaj dojazdu do Albanii jest bardzo popularny, ponieważ z Tirany do Sarandy trzeba przejechać samochodem około 270 kilometrów, które zajmują ok. 3-4 godziny jazdy.

Saranda nocą widziana ze statku

Zwiedzanie Sarandy - atrakcje w mieście

Oprócz błogiego wypoczynku na plaży warto zwiedzić niektóre atrakcje. Saranda nie jest wielkim miastem, dlatego zwiedzanie jej nie powinno potrwać długo. Na pewno większość z Was skupi się na plażowaniu oraz poznawania Albanii od strony kulinarnej. Myślimy jednak, że czas leci jeszcze przyjemniej, gdy będziecie mogli coś zwiedzić i przywieźć jakieś fajne wspomnienia do Polski.

Wybrzeże Sarandy i jej plaże

W zależności od tego gdzie znajdziecie swój nocleg (bardziej na południu Sarandy, czy też w jej centrum), będziecie mieli do dyspozycji kilka plaż miejskich. Są one publiczne z dość drobnymi kamieniami (piaszczyste plaże znajdziecie dopiero w pobliskim Ksamilu). Większość z nich opisaliśmy u nas w osobnym wpisie – tak byście mogli wybrać sobie swojego ulubieńca. My korzystaliśmy najczęściej z plaży zlokalizowanej w pobliżu portu. Była to dla nas najbliższa plaża, z której na spokojnie w kilka minut mogliśmy dojść z apartamentu, bez fatygowania samochodu. Jeżeli przyjedziecie do Sarandy i uda Wam się znaleźć jakieś wolne miejsce parkingowe, to naprawdę będziecie robili wszystko, żeby znowu go nie szukać.

Sprawdź nasz wpis o Plaże w Sarandzie i Ksamilu, które warto odwiedzić.

Klasztor 40 świętych na wzgórzu Sarandy

Jak wspominaliśmy historia Sarandy jest naprawdę długa i w okolicy nie brak zabytkowych budynków lub wykopalisk archeologicznych. Jednym z nich jest Klasztor 40 Świętych, od którego prawdopodobnie wzięła się nazwa miasta. Sarande oznacza po grecku i albańsku „Czterdziestu Świętych” i odnosi się do Czterdziestu Męczenników z Sebasty, któremu poświęcony został klasztor. Do klasztoru można podjechać autem, ale też jest ścieżka prowadząca z miasta na zbocze góry.  Warto pamiętać tylko o tym, że teraz jest dość mocno eksponowany na słońce i warto wziąć ze sobą zapas wody. Wejście na teren Klasztoru 40 Świętych jest płatny  – 200 LEK / osoby (płatność gotówką).

Mapkę z dojściem na szczyt oraz więcej informacji o tym miejscu znajdziecie u nas we wpisie: Klasztor 40 Świętych w Sarandzie – niezwykły zabytek w Albanii.
 

Zamek Lëkursi – mały  zamek z restauracją z przepięknym widokiem na zatokę Sarandy.

Jednym z bardziej charakterystycznych miejsc w Sarandzie jest Zamek Lekursi zlokalizowany na jednej z południowych gór otaczających miasto. Zatoka Sarandy przez setki lat miała strategiczne znaczenie dla celów handlowych, dlatego wybudowanie twierdzy obronnej było bardzo istotną kwestią. Źródła historyczne podają, że początki tego obiektu sięgają XVI wieku, gdzie stopniowo rozbudowywano obiekt i umacniano go. 
Aktualnie jest on jedną z bardziej popularnych atrakcji w Sarandzie, na który można się dostać własnym samochodem / taksówką lub przejść się na niego pieszo (ok. 4 km od centrum miasta). Został on w całości przekształcony w punkt gastronomiczny serwujący głównie kuchnię lokalną. Jeżeli więc macie ochotę coś zjeść lub spędzić romantycznie czas, to Zamek Lekursi będzie do tego idealny. 
 
Wejście na teren zamku jest darmowe.
 

Jak żyje się w Sarandzie?

Jeżeli będziecie w Sarandzie, na pewno zainteresuje Was informacja o tym, jak żyje się w Sarandzie – gdzie można kupić dobrą rybę, jaka piekarnia w centrum miasta sprzedaje smaczny chleb oraz na co warto zwrócić uwagę w kwestii bezpieczeństwa. 

Wszystkie te informacje znajdziecie w naszym dedykowanym wpisie na temat zwykłego życia w Sarandzie, który bardzo Wam polecamy –Saranda na Co Dzień – sprawdź polecane sklepy, markety oraz jak się tu żyje.

Sprawdź nocleg w Sarandzie

Odpoczynek w Sarandzie zależy w dużej mierze od tego, gdzie zanocujecie. My podajemy Wam kilka miejsc, które naszym zdaniem warto rozważyć podczas pobytu w Sarandzie.

Saranda - gotowy przewodnik po atrakcjach miasta i okolic

Saranda Lux Apartments

Jeden z ciekawszych apartamentów jakie można znaleźć w Sarandzie. Opcja bardziej premium. Blisko portu, targu miejskiego, wyposażony w parking podziemny oraz windę.

Ocena na booking: 9.8

Saranda - gotowy przewodnik po atrakcjach miasta i okolic

Sofi Apartments

Apartament z niesamowitym widokiem na morze, w samym centrum Sarandy, z prywatnym parkingiem, dwie sypialnie, w jednej łóżko piętrowe.

Ocena na booking: 9.6

Saranda - gotowy przewodnik po atrakcjach miasta i okolic

Comfort Apartments Promenade

Opcja ekonomiczna blisko brzegu. Duży przestronny, 3 pokojowy apartament idealny dla rodzin. Blisko plaży. Warto zobaczyć czy ma dostępne terminy.

Ocena na booking: 9.1

Saranda Miasto z góry

Atrakcje w okolicy miasta Sarandy - co warto zwiedzić i dokąd pojechać - pomysły na jednodniowe wycieczki

Saranda ma wiele atrakcji, które zlokalizowane są pozat terenem miasta a stanowią idealny pomysł na jednodniową wycieczkę. Do wszystkich tych miejsc można dojechać samochodem (drogi dojazdowe są bardzo dobre), tak więc nawet wynajęte auto na pewno się sprawdzi.

Ksamil oraz pobliskie Starożytne Miasto Butrint

Nasze polecenia zaczniemy standardowo – od jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w południowej Albanii – Ksamilu, który posiada jedne z najpiękniejszych plaż w całej Albanii oraz starożytnego miasta Butrint, który w naszym odczuciu jest bałkańskim odpowiednikiem Pompejów.

Jeżeli kiedykolwiek natknęliście się na przepiękne zdjęcia turkusowej wody oraz piaszczystej plaży w Albanii, to na pewno będzie to Ksamil. To właśnie tutaj przyjeżdża największa ilość turystów, chcących wypocząć nad wodą. Ksamil jest bardzo charakterystyczny i chyba można go nazwać najbardziej “Instagramowym” miejscem w Albanii. Niestety wraz z wielką popularnością stał się on też najbardziej komercyjnym miejscem. W sezonie trzeba tutaj płacić za leżaki (bez leżaka nie da się wejść), pełno jest sprzedawców wszystkiego – od drinków po przekąski oraz pamiątki, a ceny należą do wygórowanych. 

Poza sezonem (my byliśmy w październiku), jest tutaj dużo spokojniej. Nie ma tłumu ludzi, nikt nie pobiera opłat za parking i naprawdę da się tutaj fajnie odpocząć. Minusem jednak jest to, że praktycznie wszystko jest wtedy zamknięte. Większość restauracji się remontuje lub zawiesza swoją działalność by pełnymi siłami wejść na rynek w kolejnym sezonie. 

Starożytne miasto Butrint to miejsce, które historycznie stanowi jeden z najważniejszych zabytków w Albanii. Znajduje się on zaraz obok Ksamilu i często turyści łączą te dwa miejsca i decydują się je odwiedzić w jeden dzień. Naszym zdaniem, będąc w okolicy nie można  pominąć Butrintu, ponieważ właśnie w tym miejscu macie szansę poznać trochę historii i kultury tego regionu. Warto zwiedzić je z przewodnikiem lub dobrze przygotować się (poczytać) o Butrincie. Dzięki temu zwiedzanie nie skończy się tylko na zobaczeniu jakiś ruin i wykopalisk, ale będzie to prawdziwa podróż w czasie. 

Jeżeli jesteście ciekawi Butrintu, to możecie przeczytać nasz tekst o nim. Zawarliśmy w nim nasz plan zwiedzania tego miejsca oraz w skrócie wyjaśniliśmy, jakie najważniejsze budowle można zobaczyć zwiedzając  Butrint – najsłynniejsze starożytne miasto w Albanii  – UNESCO.

Wyspy Ksamil Albania
Amfiteatr w Butrint

Kolejnym miejscem, w którym można cofnąć się w czasie jest Park Archeologiczny Phoinike, w którym w przeszłości znajdowało się najbogatsze miasto w Epirze – to właśnie w nim miał przebywać sam król Pyrrus, co podkreśla rangę tego miejsca.

Phoinike znajduje się na szczycie góry i aktualnie można tam dojechać samochodem lub komunikacją miejską (należy pytać o miasteczko Feniq). Wstęp do Parku Archeologicznego jest płatny i bilet kosztuje 300 LEK (3 euro). 

Warto poświęcić tutaj więcej czasu i przed przybyciem poczytać trochę o tym miejscu, ponieważ jest to wycieczka w przeszłość, której początki sięgają V wieku p.n.e. Miasto ze względu na swoje strategiczne pochodzenie był pod wpływem wielu cywilizacji i np. gdy tymi ziemiami władało Bizancjum rozbudowano tu baptysterium, bazylikę a także fortyfikacje obronne.

Co najbardziej rzuciło nam się w oczy, że nawet tak historycznie ważny obiekt nie uchronił się przed komunistycznym wpływem Hodży, który zainstalował tutaj wiele bunkrów obronnych. 

Kolejną  sprawą wywierającą bardzo duże wrażenie jest ogromna panorama, którą możecie zobaczyć ze wzgórza. Praktycznie 360 stopniowy widok obrazuje nizinę Bistricy, Góry Szerokie, jezioro Butrint, Morze Jońskie oraz wyspę Korfu.

Park Archeologiczny Phoinike
Phoinike Park Archeologiczny Saranda / Feniq

Blue Eye - popularne "Niebieskie Oko" przyciągające wielu turystów

Blue Eye to atrakcja, którą niewątpliwe warto odwiedzić będąc w Albanii. W naszym odczuciu, niektórzy turyści mogą jednak być trochę rozczarowani odwiedzając popularne niebieskie oczko. Wszystko przez to, że naprawdę sporo się o nim mówi i zachwala piękne zjawisko natury. Przez to turysta często ma nadzieję, że cała wycieczka będzie opiewała w spektakularne widoki. Tak więc warto powiedzieć sobie szczerze – Blue Eye, jako samo oczko wodne i rzeka, którą tworzy wygląda naprawdę zjawiskowo, jednak sama droga prowadząca do niego jest monotonna i nudna.  

Cały nasz wpis odnośnie Blue Eye możecie przeczytać u nas na blogu. Zobaczycie jak samemu zorganizować zwiedzanie tego miejsca – Blue Eye Saranda – darmowy parking, cena biletu i opis trasy.

Blue Eye Saranda

Gjirokastra - Miasto Srebrnych Dachów wpisanych na listę UNESCO

Gjirokastra to niewątpliwie miasto, które trzeba odwiedzić będąc w Albanii. Wraz z pięknym Beratem znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako „Miasto-Muzeum”. Zostało ono wyróżnione w 2005 roku za swoje wyjątkowe walory kulturowo-historyczne. Szczególnym powodem, dla którego warto odwiedzić to miasto jest jego architektura, która odzwierciedla wpływy zarówno osmańskie, jak i lokalne. Gjirokastra jest często nazywana „Kamiennym Miastem” ze względu na charakterystyczne domy zbudowane z kamienia, z drewnianymi dachami i bogato zdobionymi wnętrzami. Wieżowe domy, są przykładem tradycyjnej architektury bałkańskiej.

Wiele osób podróżujących z Sarandy łączą zwiedzanie Blue Eye z Gjirokaster, ponieważ znajdują się po drodze. Zwiedzając te dwie atrakcje na pewno zagospodarujecie bardzo ciekawie swój dzień.

Nie bedziemy się tutaj za dużo rozpisywali o Gjirokastrze, ponieważ o tym mieście napisaliśmy osobny wpis, w którym pokazujemy, co naszym zdaniem warto zobaczyć w tym sławnym mieście – Gjirokastra – atrakcje w Mieście Srebrnych Dachów.

Gjirokaster - miasto srebrnych dachów

Klasztor św. Jerzego w drodze do Ksamilu

Tę atrakcję można potratować jako zwiedzanie dla koneserów. Jeżeli macie mało czasu to na pewno znajdziecie coś ciekawszego, jednak jeżeli nudzicie się i nie wiecie co zwiedzić w pobliżu Sarandy to Klasztor Św. Jerzego może być nietuzinkowym pomysłem. 

Klasztor został umiejscowiony w bardzo unikatowym miejscu znajdującym się na wzgórzu Dema, będący najwęższym odcinkiem oddzielającym Morze Jońskie od Jeziora Butrint. Sam klasztor otoczony jest wysokim, ufortyfikowanym murem z wieżami. W środku obiektu znajduje się mała świątynia z bogatymi zdobieniami ściennymi (niestety w większości bardzo zdewastowana), która została zrekonstruowana na wzór świątyni z XIV wieku. Świątynia pod wezwaniem św. Jerzego zbudowany jest wyłącznie za pomocą kamienia i składa się z naosu (nawy głównej) oraz z przedsionka. Charakterystycznym punktem jest też wieża z dzwonnicą.

Jest też budynek z pokojami. Bardzo przypominało nam to klimat mnichów, gdzie małe, surowe pomieszczenia sprzyjały spokojnej modlitwie. Te pomieszczenia służyły jako budynki gospodarcze, dla zamieszkujących tu mnichów oraz pokoje gościnne dla pielgrzymów.

Źródła historyczne wspominają o Klasztorze św. Jerzego już od ok. XVII wieku opisując jego wpływ na rozwój okolicy poprzez wybudowanie m.in. szkoły publicznej.

Więcej o tym miejscu możecie przeczytać we wpisie – Klasztor św. Jerzego w drodze do Ksamilu.

Klasztor św. Jerzego Saranda

Jednodniowa wycieczka na Korfu z Sarandy

Jeżeli będzie w Sarandzie i nie mieliście okazji odwiedzić Korfu to myślę, że będzie to bardzo fajny pomysł na spędzenie ciekawie jednego lub dwóch dni. 
Na Korfu z łatwością można dostać się promem lub wodolotem (ten ostatni przewiezie Was do Korfu w 30 minut).

Podczas jednego dnia zwiedzania Korfu warto skupić się na indywidualnym podejściu do stylu zwiedzania Korfu, ponieważ każdy turysta ma inne priorytety. My pod kątem małych dzieci nastawiliśmy się bardziej na luźne zwiedzanie miasta, robiąc sobie odpoczynki na placach zabaw lub przy lodziarniach. Warto jednak mieć na uwadze piękno miasteczka Korfu i ich zabudowań. Większość z nich jest ważnym reliktem burzliwej historii wyspy, ponieważ przez stulecia przechodziła we władanie innych państw. Każde z nich zostawiło na Korfu jakiś ślad i obecność, na który warto zwrócić uwagę. Zawsze dzięki poznaniu zarysu miasta jakoś inaczej nam się je zwiedza i patrzy na niektóre aspekty.

Jeżeli interesuje Was taka wycieczka to zdecydowanie polecamy Wam zobaczenie naszego wpisu: Prom z Sarandy na Korfu i plan na wycieczkę na 1 dzień [atrakcje, prom, ceny, porady]

Stary fort w Korfu

Zorganizowane wycieczki - płacisz i jedziesz (ceny / płatność online)

Jeżeli masz już mniej więcej nakreślony plan zwiedzania, ale nie chcesz wszystkiego organizować na swoją rękę, to warto zastanowić się nad skorzystanie z opcji zorganizowanych wycieczek. W Sarandzie z łatwością znajdziesz wiele lokalnych biur podróży, które oferują udział w zorganizowanych wycieczkach w okolicach Sarandy. Taki sposób zwiedzania jest bardzo wygodny i jeżeli jesteście na urlopie i nie macie głowy do planowania wycieczki po Albanii to na pewno warto z niej skorzystać. 

Jeżeli chcecie porównać oferty lub kupić wycieczkę online (z gwarancją rezygnacji z wycieczki do 24h, jeżeli coś się zmieni), to warto zajrzeć na podaną niżej stronę. Jeżeli znajdziecie lepszą ofertę na miejscu to macie furtkę otwartą na to, by odwołać wycieczkę zamówioną online – trzeba sobie jakoś radzić 😀

Sprawdź jakie wycieczki zorganizowane proponują w Sarandzie.

Powered by GetYourGuide

Podsumowanie atrakcji w Sarandzie oraz interaktywna mapa z lokalizacjami atrakcji

Jak widzicie w Sarandzie ciężko się nudzić, warto za to zorganizować swój pobyt  w taki sposób, żebyście dobrze wykorzystali każdy swój dzień. Dla nas miesięczny pobyt w Sarandzie pozwolił lepiej poznać to miasto oraz zwiedzić kilka bardziej (lub mniej) interesujących atrakcji w pobliżu. 

Warto jeszcze przed wyjazdem do Albanii zapoznać się z kilkoma wytycznymi, odnośnie bezpieczeństwa, tak byście w jak najbardziej komfortowy sposób wypoczęli w tym bałkańskim kraju. Czy w Albanii jest bezpiecznie? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę.

Poniżej podajemy też interaktywną mapę, dzięki której będziecie mogli zobaczyć, gdzie znajdują się opisywane przez nas atrakcje i jak zaplanować swoją trasę, by w  łatwy sposób do nich dojechać.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga