Site icon Wolnym Krokiem – podróże w rytmie slow travel

Ruchome Wydmy koło Wilkocina oraz dawny poligon wojskowy ZSSR

Drzewo na wydmie

Ruchome Wydmy Przemkowskie, znajdujące się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym na Dolnym Śląsku, zlokalizowane są przy miejscowości Wilkocin. Jest to kolejna pustynia znajdująca się w województwie dolnośląskim i jest znacznie mniejsza niż Pustynia Kozłowska, jednak jest równie ciekawa. Zajmuje ona nie więcej niż kilka hektarów i jest z roku na rok coraz mniejsza. Dzieje się tak z naturalnych przyczyn, ponieważ las powoli pochłania tereny, które od setek lat należały do niego. 

Kolejnym miejscem wartym uwagi są bunkry oraz pozostałości po bazie wojskowej (poligonu), na którym swoje działania prowadziła Armia Czerwona po zakończeniu II Wojny Światowej. To właśnie za sprawą tej placówki powstały te “wielkie piaskownice“, gdyż było to miejsce działań militarnych które w większości skupiały się na treningu celności artyleryjskiej czy bombardowań.

Ruchoma Wydma w Przemkowskim Parku Krajobrazowym

Ruchome Wydmy Przemkowskie to bardzo ciekawe miejsce znajdujące się na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego po jego północno wschodniej stronie, w okolicach miejscowości Wilkocin. Po dojechaniu do wioski można podjechać jak najbliżej otuliny Przemkowskiego Parku Krajobrazowego i zaparkować samochód na niewielkim parkingu znajdującym się przy ulicy (51.488632, 15.810174). Stąd prowadzi leśna ścieżka, po której można z powodzeniem poruszać się rowerem lub wózkiem. 

Po pokonaniu około kilometra można napotkać pierwszą wydmę, na której znajduje się interesujące drzewo z odsłoniętym systemem korzennym. Swój wygląd zawdzięcza poprzez regularne wywiewanie piasku ze szczytu wydmy. Niestety z roku na rok drzewo niszczeje, a sytuacji nie poprawiają także turyści, którzy wchodzą w gąszcz korzeni niejednokrotnie je łamiąc. Jeżeli więc chcecie zobaczyć to niezwykłe drzewo, to warto się pośpieszyć, ponieważ nie przewidujemy jego długowieczności. Zaraz po minięciu małej wydmy należy skręcić w pierwszą możliwą leśną drogę kierującą w prawo. Jest to ścieżka techniczna i po przejściu około 500 metrów dotrzecie do rozwidlenia gdzie ścieżka będzie układała się w literę T. W tym momencie należy pójść w prawo i po około 100 metrach wejście na ruchomą wydmę będzie znajdowało się po waszej lewej stronie (51.481763, 15.789933).

Ruchome Wydmy Przemkowskie nie są rozległe i kształtują się w formie przypominającym swoim kształtem pas startowy. Jej szerokość to mniej więcej 50 metrów szerokości na 200 metrów długości, gdzie na dalszym planie wydmy można zobaczyć powiększające się wrzosowisko. Jest to więc mniejsza forma Pustyni Kozłowskiej znajdującej się 10 kilometrów dalej, przy miejscowości Kozłów. Dlaczego więc naszym zdanie warto tutaj przyjechać? Na pewno jest bardziej kameralnie, niż w przypadku Pustyni Kozłowskiej, która z roku na rok zyskała na coraz większej rozpoznawalności. Po drugie niedaleko Ruchomych Wydm Przemkowskich można znaleźć bardzo interesujące bunkry i budynki wojskowe będące pozostałością po bazie wojskowej ZSSR, która miała w Przemkowskim Parku Krajobrazowym swój poligon.

Warto też zwiedzić to miejsce akurat teraz, ponieważ roku na rok jest ono coraz bardziej pochłaniane przez las i otaczającą je roślinność. Natura skutecznie upomina się o swoje i najlepiej to widać, jeżeli było się w tych miejscach kilka lat temu.

Ruchome Wydmy Przemkowskie są popularne wśród rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Ich piasek jest gwarancją dobrej zabawy dla każdego malucha, który może wybudować tutaj wielki zamek z piasku lub poszaleć trochę w tej nietypowej scenerii. Wykorzystuje się też ją przy sesjach zdjęciowych, gdzie takie niepowtarzalne i egzotyczne kadry stanowią świetną pamiątkę.

Ruchome Wydmy Przemkowskie

Dawna baza wojskowa wojsk radzieckich w Wilkocinie (bunkry i budynki wojskowe)

Dawna baza wojskowa znajdująca się koło Wilkocina jest obiektem z bardzo ciekawą historią. Przed wojną znajdował się tutaj niemiecki poligon wojskowy, a po wojnie teren te został przejęty przez Armię Czerwoną. Przekształcili oni go w bazę wojskową o wysokim znaczeniu, na którą składały się dwa  schrony radzieckie znane jako Schron Dowodzenia PGWAR (Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej) oraz Zapasowy Schron Dowodzenia ZTDW (Zachodniego Teatru Działań Wojennych). Miały one bardzo ważne zadanie, ponieważ to właśnie z tego miejsca miano kierować flotą łodzi podwodnych Układu Warszawskiego. Dokładne dzieje i przeznaczenie tego obiektu nie jest do końca znane, ponieważ ośrodek był silnie strzeżony, a dokumenty z nim związane zostały zabrane wraz z wycofaniem się Wojsk Radzieckich z bazy w roku 1992. Po tym czasie obiekt przejęło Wojsko Polskie, jednak finalnie placówka została zwolniona w 1998 roku i od tego czasu systematycznie poddawana jest degradacji.

Do wazy wojskowej można dostać się bezpośrednio z Wilkocina (jak za wydmą z drzewem skręcało się w prawo, tak do bazy wojskowej trzeba skręcić w lewo) i prowadzi do niej typowa wojskowa droga skonstruowana z płyt betonowych.

Niestety z roku na rok miejsce niszczeje i nie jest to podyktowane tylko upływowi czasu, ale także aktom wandalizmu. Wiele z obiektów zostało zaśmieconych i  pobazgranych graffiti. Nie trudno potknąć się o pozostawioną cegłówkę, wdepnąć w rozbitą butelkę lub zobaczyć oczadzone ściany przez palenisko. 

Dawna baza wojskowa stała się obiektem bardzo popularnym wśród ludzi uwielbiających tzw. urbex. Rozległy system korytarzy podziemnych łączy wiele obiektów ze sobą, dzięki czemu ich eksploracja daje naprawdę wiele frajdy. Warto zadbać o dobre oświetlenie (mocna latarka) oraz zapasowa bateria. Gąszcz korytarzy sprawia, że łatwo się tutaj pogubić, dlatego polecamy to szczególnie osobą o dobrej orientacji w terenie. 

My będąc tam z dziećmi, skupiliśmy się bardziej na pobycie na Ruchomej Wydmie oraz spokojnym eksplorowaniu pozostałości bazy wojskowej znajdującej się na powierzchni.

Jeżeli macie trochę więcej czasu można udać się dalej, na poszukiwania infrastruktury budynków ZTDW a także lotniska widmo. Niewątpliwe Przemkowski Park Krajobrazowy kryje w sobie wiele tajemnic i jego odkrywanie jest wspaniałą rozrywką dla każdego.

Dawna baza wojskowa w Wilkocinie
ruiny bazy wojskowej w Przemkowskim Parku Krajobrazowym

Porady praktyczne przy zwiedzaniu Ruchomych Wydm Przemkowskich oraz tajnej bazy wojskowej ZSSR

Jak zawsze na koniec wpisu dajemy Wam kilka przydatnych informacji oraz interaktywną mapę zwiedzania, dzięki której łatwiej zaplanujecie swoje odwiedziny w tym wyjątkowym miejscu. Dolnym Śląsk jest pełen interesujących miejsc, jednak Przemkowski Park Krajobrazowy skrywa wiele tajemnic i nietypowych atrakcji, których trudno znaleźć gdzieś indziej. 

  • Przemkowski Park Krajobrazowy jest terenem z pięknymi lasami, gdzie często jest problem z łącznością. Warto więc ściągnąć sobie mapę offline i tak nawigować się by znaleźć te piękne miejsca.
  • Bezpłatny parking znajduje się w miejscowości Wilkocin.
  • Ruchome Wydmy Przemkowskie systematycznie zarastają. Jeżeli więc chcecie zobaczyć je w całej okazałości, to warto się śpieszyć.
  • Przy zwiedzaniu bazy wojskowej warto wyposażyć się w silną latarkę, dobre buty z grubą podeszwą oraz zadbać o swoje bezpieczeństwo.  Stan bazy wojskowej jest w ruinie i w dodatku został mocno zniszczony przez wandali. Aktualnie przy wejściu do jednostki znajdują się tabliczki “Zakaz wstępu”.
  • Będąc w Wilkocinie warto też zobaczyć inne atrakcje, jakie oferuje Przemkowski Park Krajobrazowy. Możecie je znaleźć u nas na blogu: Wolnym Krokiem przez Przemkowski Park Krajobrazowy.
Exit mobile version