Site icon Wolnym Krokiem – podróże w rytmie slow travel

Mogielica 1170 m n.p.m – szczyt Korony Gór Polski – Beskidy

Mogielica 1170 m n.p.m - szczyt Korony Gór Polski - Beskidy

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, znajdujący się w pobliżu miejscowości Chyrzówki w województwie Małopolskim. Trasę zrealizowaliśmy podczas naszego tygodnia miodowego, który postanowiliśmy spędzić w miejscowości Szczawnica. Gdzie indziej moglibyśmy się udać, jak nie w góry? Całe szczęście, pomimo gróźb prognoz pogodny, trafił nam się przepiękny i słoneczny tydzień, w ciągu którego tylko jeden dzień był deszczowy. W sam raz na regenerację i trochę leniuchowania, podczas którego nadrobiliśmy nasze zaległości na blogu.  Co udało nam się zwiedzić w Beskidach? Zdobyliśmy trzy szczyty Korony Gór Polski - Mogielicę, Wysoką oraz Radziejową. Podczas tej wyprawy utwierdziliśmy się w przekonaniu, że mamy naprawdę przepiękne góry, a Beskidy to mała brama do innego świata, gdzie czas płynie wolniej w akompaniamencie beczenia owiec pasących się na zielonych zboczach górskich. Właśnie tam Was dzisiaj zabierzemy.

 

mogielica Koronya Gór Polski

Szlak na Mogielicę - zielony szlak z Przełęczy E. Rydza-Śmigłego.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy z przełęczy E. Rydza-Śmigłego, na którym znajduje się niewielki parking samochodowy. Z tego punktu można było się udać szlakiem zielonym ku dwóm szczytom - Łopień (951 m n.p.m.) oraz Mogielie (1170 m n.p.m.). Długość trasy prowadzącej na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego ma długość 3,5 km z łączną sumą przewyższeń 485 metrów. Orientacyjny czas potrzebny by wejść na Mogielicę to 1,5h. Przeznaczcie też około 20 minut na postój na szczycie, ponieważ znajduje się tam wieża widokowa. Nie każdy jednak będzie mógł na nią wejść. Schody są naprawdę strome i mogą budzić u niektórych lęk. Wolnym krokiem da się jednak ją zrealizować i wspiąć na sam szczyt, ponieważ widoki zrekompensują każdą sekundę strachu.

Szlak zielony - Mogielica Beskidy
Mogielica Korona Gór Polski
Mogielica
Mogielica

Co znajdziemy jeszcze na Mogielicy?

 

Z samym szczytem związanych jest kilka historii, z którymi warto się zapoznać podczas zdobywania Mogielicy. Obok wieży widokowej znajduje się tablica upamiętniająca wypadek samolotu wojskowego z roku 1944. Niemiecka maszyna Heinkel 111 H11 rozbiła się o górę podczas lotu szkoleniowego nad terenem Beskidu Wyspowego. Wskutek tego wypadku śmierć poniosło pięć osób, które zostały pochowane na cmentarzu w Krakowie. Przyczyna katastrofy do dnia dzisiejszego nie została jednoznacznie stwierdzona, ale z zeznań naocznych świadków mogła to być awaria maszyny. Relacjonują oni, że maszyna zaczęła obniżać pułap lotu, a za nią widoczny był czarny dym (źródło: http://www.beskidwyspowy.com/obiekty,97). Maszyna została także rozkradziona przez partyzantów stacjonujących w pobliskich lasach. Łupem padła przede wszystkim broń zamontowana w samolocie. Wskutek tych działań została przeprowadzona rewizja wśród ludności cywilnej. Niestety nie obyło się bez ofiar.

Szlak na Magielnice
Mogielica
Mogielica

Wieża widokowa na Mogielicy

 

Największą motywacją, by wdrapać się na szczyt Mogielicy (oprócz chwały w postaci odznaki Korony Gór Polski), jest drewniana wieża widokowa, a raczej widoki jakie czekają na wszystkich śmiałków, którzy ośmielą się na nią wejść. Konstrukcja mierzy 20 metrów i składa się z czterech kondygnacji. Schody są dość mocno pochyłe i podczas wchodzenia obowiązuje ruch jednokierunkowy, z pierwszeństwem dla osób schodzących. Należy mieć także na uwadze, że podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych nie należy wchodzić na obiekt ze względu na własne bezpieczeństwo. Z drugiej strony po co wdrapywać się na szczyt wieży, skoro widoków i tak nie będzie? W takiej sytuacji nie dość, że narazilibyśmy się na niebezpieczeństwo, to przegapilibyśmy widok na przepiękną panoramę Gorców, Beskidu Sądeckiego,Tatr, Pienin oraz Beskidu Żywieckiego wraz z Babią Górą.

Wieża widokowa na mogielicy
Wieża widokowa na mogielicy

Podsumowanie wyprawy ze szlaku na Mogielicę

 

  • Mogielicę można spotkać pod różnymi nazwami. Miejscowa ludność nazywa ją Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze występuje pod nazwą Mogilnica. Wysokość szczytu to 1170 m n.p.m.
  • Na szczyt prowadzi zielony szlak o długości 3,5 km  zaczynający się na Przełęczy E. Rydza-Śmigłego. Znajduje się tam też niewielki parking samochodowy.
  • Czas, który musimy przeznaczyć na zdobycie Mogielicy, to około 1,5 h. Zejście ze szczytu nie powinno trwać dłużej niż 40 minut.
  • Łączna suma przewyższeń, jaką trzeba pokonać, to 485 metrów.
  • Za zrealizowanie odcinka od Przełęczy E. Rydza-Śmigłego na Mogielicę przysługuje nam 9 punktów GOT, zaś w drodze powrotnej 4 punkty GOT.
  • W trakcie naszego tygodniowego pobytu wybraliśmy Szczawnicę jako nasz punkt wypadowy. Z tego miejsca mieliśmy optymalny dystans by zdobyć trzy szczyty Korony Gór Polski - Mogielicę, Wysoką oraz Radziejową.
Exit mobile version