Majowka Gory Stolowe
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Majówka na Dolnym Śląsku – gdzie pojechać by nie było tłumów?

Majówka na Dolnym Śląsku – gdzie pojechać by nie było tłumów?

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarze

Majówka na Dolnym Śląsku to gorący termin, w którym wiele atrakcji może być bardzo mocno obleganych. Te najbardziej znane miejsca, raczej nie muszą się nigdzie polecać, ponieważ np. Zamek Książ, Błędne Skały, Zoo we Wrocławiu czy inne flagowe ikony województwa dolnośląskiego odwiedzane są w tym terminie przez tysiące turystów. 

My w tym wpisie chcemy pokazać Wam miejsca, które nie są tak bardzo mocno „zadeptane” i gdzie prawdopodobnie znajdziecie trochę więcej wytchnienia i będziecie mogli poobcować z naturą. 

Dolny Śląsk jest też pełen wydarzeń kulturowych celebrujących majówkę czyli takie małe otwarcie sezonu turystycznego. Od licznych festiwali kwiatów, po grody słowiańskie lub rajdy piesze. Jeżeli będziecie planowali spędzić te pierwsze dni lata w województwie dolnośląskim to warto też zobaczyć, co będzie się działo w okolicy, w której przebywacie. 

Wieża widokowa na Młynicy Świeradów Zdrój

Na początku wpisu chcemy polecić Wam kilka miasteczek, które naszym zdaniem stanowią świetną bazę wypadową i atrakcję samą w sobie do zwiedzania. Mamy wrażenie, że na Dolnym Śląsku wiele z nich coraz bardziej stawia na rozwój turystyki, jednak nie są one jeszcze aż tak wyeksponowane na turystów jakby mogło się to wydawać. Może nasz wpis zachęci kilkoro z Was do wybrania właśnie tych miejsc do spędzenia swojej majówki, ponieważ uważamy, że naprawdę mogą Was pozytywnie zaskoczyć. 

Lwówek Śląski - jedno z najstarszych miast w Polsce

Jeśli szukacie pomysłu na spokojną, ale pełną wrażeń majówkę na Dolnym Śląsku to Lwówek Śląski i jego okolice będą strzałem w dziesiątkę! To jedno z tych miejsc, gdzie historia przeplata się z naturą, a spacer po rynku może płynnie przejść w wędrówkę po malowniczych skałkach. A co warto zwiedzić będąc w okolicy?
 
Szwajcaria Lwówecka to prawdziwa perełka dla miłośników przyrody! Niewielki, ale bardzo malowniczy rezerwat skalny, który zachwyca formacjami z piaskowca – trochę jak miniaturowy Strzeliniec Wielki lub narożnik w Górach Stołowych. Ścieżki prowadzące między skałami, punkt widokowy, naturalne łuki i szczeliny tworzą niepowtarzalny klimat, który pokochają zarówno dorośli, jak i dzieci. To idealne miejsce na lekko aktywny spacer z pięknymi widokami. Co lepsze w końcu zdemontowano barierki, które nie szpecą krajobrazu. Dodatkowo idąc leśną ścieżką możecie natknąć się na cudowną polankę konwalii majowych oraz miasto wytyczyło też wiatę rekreacyjną, w której rozpalicie ognisko i usiądziecie przy zadaszeniu. To idealne miejsce na piknik.
 
Rynek i mury miejskie w Lwówku Śląskim mogą być także kolejnym punktem, w kierunku którego warto zwrócić swoje oczy. Lwówecki rynek to miejsce z duszą – kolorowe kamienice, przytulne kawiarenki i spokój małego miasteczka sprawiają, że aż chce się tu przysiąść na chwilę. Warto również obejść zabytkowe mury obronne, które do dziś robią wrażenie – to jedne z najstarszych zachowanych murów miejskich na Dolnym Śląsku! Dodatkowo zobaczycie Czarną Wieżę – ale o niej za dużo nie powiemy bo chcemy byście sami odkryli jej tajemnice.
 
Jeśli macie trochę więcej czasu, koniecznie zobaczcie też zamek w Płakowicach – oddalony zaledwie kilka minut od centrum Lwówka. Ten renesansowy obiekt z pięknym dziedzińcem to ciekawa propozycja na zakończenie wycieczki. Obok niego znajdziecie też zabytkowy budynek, w którym siedzibę ma Fundacja im. św. Krzysztofa z pyszną stołówką i tanimi miejscami noclegowymi. Nie każdy o niej wie, a warto promować takie miejsca, ponieważ ratują zabytkowe budynki i architekturę pałacową. 
 
Szwajcaria Lwówecka w Lwówku Śląskim

Złoty Stok - miasto w którym gorączka złota nigdy nie gaśnie

Kolejnym miasteczkiem, które często pomijane jest na majówkę a przeszło ogromną zmianę względem turystki jest Złoty Stok. Możecie go kojarzyć z fenomenalnej Kopalni Złota i Średniowiecznego Parku Techniki, jednak samo miasteczko też warte jest odwiedzin. Całkiem niedawno otwarto w zabytkowym budynku kościoła Centrum Nauki SOWA, które stanowi świetną rozrywkę do dzieci (i nie tylko!) . Cała trasa miejska oczaruje Was budynkami pełnymi historii oraz pozwali Wam podążyć śladami Gwarków – dawnych górników poszukujących złota. Wędrówka ta odsłania niezwykłe obiekty, w tym zabytkowy budynek mennicy, liczne kamienice z pięknymi detalami architektonicznymi oraz miejsca związane z bogatą historią górnictwa w regionie. Dla osób poruszających się na rowerach lub chcących odpocząć przy ognisku miasto udostępnia piękną wiatę turystyczną z małym tarasem widokowym. 

Co ciekawe w Złotym Stoku możecie zobaczyć też najstarszą reklamę w Polsce. Gdzie się ona znajduje? Nie powiemy, ale na pewno dowiecie się tego w Informacji Turystycznej do której serdecznie Was zapraszamy!

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Świdnica - piękne miasteczko z fantastyczną okolicą do zwiedzania

Świdnica to naszym zdaniem jedno z najciekawszych miejsc w całym województwie – pełne historii, pięknej architektury i wyjątkowych atrakcji. Spacer po sercu miasta zaczniecie na przepięknym, kolorowym rynku, otoczonym zabytkowymi kamienicami, które tworzą niezwykle malowniczą scenerię. Ale to dopiero początek!

Świdnica słynie z Kościoła Pokoju – największej drewnianej barokowej świątyni w Europie, wpisanej zarówno na listę UNESCO, jak i na listę polskich Pomników Historii. To miejsce, które naprawdę zachwyca niepowtarzalną atmosferą.

Mamy coś wyjątkowego dla KAŻDEGO rodzica!

To już ostatnia szansa na zakup Biblioteczki Rodzica!

EBOOKI OD POLSKICH AUTORÓW tj. lekarek, doktorów dietetyki, dietetyczek klinicznych, trenerek, psycholożek i kilkudziesięciu TOPOWYCH Twórców Internetowych.

 

Co znajdziesz w środku?

  • Kurs „chce być Mamą” w cenie 699 zł
  •  Kobieca niepłodność 129 zł
  • Bezpieczeństwo dzieci na wakacji – jak reagować i udzielać pierwszej pomocy – 99 zł
  •  Pomoc hormonalna przyszłej mamy – 299 zł
  •  TOP 20 kierunków idealnych dla dzieci od Ready For Boarding – 49,99 zł
  • Nasz ebook o dwujęzyczności zamierzonej – 39,99 zł
  • + 93 inne ebooki i kursy online od topowych twórców i ekspertów.

 Dodatkowo kupując paczkę od nas otrzymacie ebook dopełniający dwujęzyczność zamierzoną o zwroty codzienne!

 
 

Koniecznie zajrzyjcie też do monumentalnej Katedry pw. św. Wacława i Stanisława, gdzie pod sklepieniem czekają na Was olbrzymie, imponujące obrazy – każdy o powierzchni około 50 m²! Ogromne wrażenie robi także przepiękny ołtarz autorstwa Johana Riedla, uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Jeśli lubicie odkrywać lokalne historie, zajrzyjcie do Muzeum Dawnego Kupiectwa, mieszczącego się tuż przy rynku. Poznacie tu m.in. bogate tradycje browarnicze Świdnicy i dowiecie się więcej o dawnym życiu miasta. W trakcie spaceru po mieście na pewno zwrócą Waszą uwagę nietuzinkowe pomniki i ciekawe instalacje artystyczne, które tworzą niezwykły klimat Świdnicy.

Na deser – coś dla miłośników historii: w Świdnicy mieszkał niegdyś słynny „Czerwony Baron„, którego postać możecie bliżej poznać podczas wizyty w mieście.

Oprócz atrakcji miejskich w samej okolicy Świdnicy spędzicie fantastycznie czas w naturze. Polecamy!

świdnica i kolorowe kamieniczki

Bolków - miasto, które rozwija skrzydła

Bolków jest następnym miastem, które zyskuje na atrakcyjności. Położone jest zaraz przy drodze S3 – dzięki czemu dojazd do niego jest łatwy i wygodny.  Miasto inwestuje też sporo w swoją infrastrukturę turystyczną, dzięki czemu z roku na rok powstają tam nowe ciekawe projekty. Sam Zamek Bolków może dostarczyć wielu wrażeń na majówkę, w szczególności jeżeli są tam organizowane średniowieczne eventy. Dodatkową zachętą dla Was, by odwiedzić to miasteczko są genialne rzeźby ze słowiańskich baśń i legend. W parku miejskim możecie natknąć się na posąg Leszego pilnującego, by naturze nic się nie stało, a trochę bliżej murów zamkowych możecie natknąć się na wielką postać Bolka. Kilka kilometrów od miasta znajduje się też kolejna twierdza – Zamek Świny. Te kilka atrakcji oraz położenie Bolkowa może naprawdę być ciekawym planem na spędzenie majówki na Dolnym Śląsku w mniej zatłoczonym miejscu.

Bolków widok z zamku Bolków

To tylko kilka z miasteczek, które warto odwiedzić podczas majówki na Dolnym Śląsku – jest ich o wiele więcej i jeżeli poszukujecie innych inspiracji to na przykład Bolesławiec będzie genialnym wyborem, Kowary, Niemcza czy Legnica. Jeżeli byście chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o tych miastach to piszcie do nas śmiało. Na pewno pomożemy w planowaniu czegoś ciekawego w ich pobliżu.

Atrakcje w naturze pozwalające odpocząć na majówkę na Dolnym Śląsku

Jeżeli na majówkę na Dolnym Śląsku pogoda dopisze to warto spędzić ja na łonie przyrody. Atrakcji w naturze nie brakuje, jednak chcemy pokazać, że jest ich trochę więcej niż popularna Śnieżka, Ślęża czy Kolorowe Jeziorka. W tym rozdziale naszego wpisu pokażemy Wam kilka miejsc lub subrregionów, które nie są jeszcze aż tak popularne wśród turystów i będziecie mogli wypocząć tu z dala od zgiełku i ludzi.

Rudawy Janowickie - góry dobre na każdą okazję

Rudawy Janowickie są dla nas idealnym przykładem tego, jak stosunkowo niewielki region potrafi obfitować w atrakcje. W tym miejscu znajdziecie nie tylko szlaki piesze, które z łatwością możecie dostosować do swoich preferencji (podróży z dziećmi, samotnych wędrówek czy bardziej wymagających tras), ale także wiele obfitujące w spektakularne widoki (np. Starościńskie Skały, Krzyżowa Góra czy Sokoliki na których aktualnie wykonywany jest remont schodów). 

To właśnie tutaj odnajdziecie ruiny Zamku Bolczów, który swoim klimatem potrafi zachwycić niejednego turystę. Jeżeli jesteście pasjonatami kolei to obok Rudaw Janowickich znajduje się ciekawe Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu, które warto odwiedzić. Stare parowozy i pociągi na pewno przypadną do gustu dzieciom.

W Rudawach Janowickich znajdują się także bardzo popularne Kolorowe Jeziorka. Rekomendujemy jednak, żeby na majówkę odpuścić sobie tę atrakcję. Będzie ona prawdopodobnie dość zatłoczona, a trzeba też mieć w pamięci, że miejsce to walczy z suszą. Warto więc tam się wybrać po opadach deszczu, kiedy zbiorniki trochę się napełnią.

Rudawy Janowickie - Skalny Most

Ziemia Kłodzka - niezadeptane skarby Dolnego Śląska

Ziemia Kłodzka to kolejny region Dolnego Śląska, który zdecydowanie warto odwiedzić na majówkę. Niskie góry, rozległe lasy oraz spokojne miejscowości to przepis na udaną majówkę. Na ziemi kłodzkiej jest tyle ciekawych miejsc, że stworzyliśmy cały ebook o tym, co warto zwiedzić w tym regionie, tak by  odpocząć od tłumów i pochodzić po szlakach. Znajdziecie w nim m.in. to, jakie tajemnice skrywa Strażnik Wieczności, gdzie znajdziecie skałki zakochanych, gdzie Wilhelm miał swój fort albo w jakim miejscu miał miejsce jeden z najgłupszych zakładów w Polsce… Polecamy zwiedzić ziemię kłodzką z naszym ebookiem, bo poznacie ją z zupełnie innej strony!

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?
Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Kraina Wygasłych Wulkanów - atrakcja, która weszła do UNESCO

Polska pełna jest niezwykłych atrakcji turystycznych, które często pozostają poza głównymi utartymi szlakami. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ nie ma na nich wielu turystów, którzy często wpływają negatywnie na odbiór tego miejsca, a z drugiej szkoda, że tak mało osób o nich wie… Z tego powodu chcielibyśmy Was zabrać na małą wycieczkę na wulkany. Tak, dokładnie. W Polsce znajdują się wygasłe wulkany i to takie, które miliony lat temu potrafiły narobić niezłego bałaganu. 

Aktualnie po tylu latach korozji ich najwyższy reprezentant ledwo przekracza 500 m n.p.m. z wyniosłością około 150 metrów. Nie za dużo prawda? Jednak ich stożkowa figura genialnie odznacza się pośród pól i to właśnie sprawia, że przy wejściu na kilka z nich może Wam trochę odebrać tchu (zarówno za sprawą widoków, jak i stromych podejść).  Największe skupisko wygasłych wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku w pobliżu Gór Kaczawskich. Został tam utworzony Szlak Wygasłych Wulkanów i Kraina Wygasłych Wulkanów, ciągnący się od Legnickiego Pola, aż po Złotoryję. Od 27 marca 2024 roku Kraina Wygasłych Wulkanów została oficjalnie uznana i wpisana na listę Geoparków UNESCO.

Warto przyjechać tu m.in. do Dobkowa i odwiedzić piękną Sudecką Zagrodę Edukacyjną, w której dowiecie się więcej o tym subregionie Dolnego Śląska, a także wziąć udział w wielu warsztatach tj. pieczenie pierników figuralnych czy zajęć z pszczelarstwa.

Wygasłę Wulkany na Dolnym Śłąsku

Mniej znane szlaki górskie na Dolnym Śląsku - pójdź tam, gdzie inni nie chodzą

Dolny Śląsk to region pełen kontrastów – tętniących życiem uzdrowisk i cichych dolin, znanych atrakcji turystycznych i miejsc, o których mało kto słyszał. To właśnie ta różnorodność sprawia, że każdy może tu znaleźć coś dla siebie – od zabytkowych miasteczek po zapomniane ścieżki prowadzące przez dzikie, górskie tereny.

Choć Karkonosze i Góry Stołowe przyciągają tłumy turystów swoją rozpoznawalnością i spektakularnymi widokami, my chcemy zabrać Was nieco dalej – tam, gdzie cisza szumi w koronach drzew, a ślady innych wędrowców są rzadkością. Dolnośląskie góry skrywają bowiem dziesiątki mniej uczęszczanych szlaków, które potrafią zachwycić jeszcze bardziej niż te najpopularniejsze.

Zapraszamy Was w podróż poza utarte ścieżki – ku miejscom, gdzie czas płynie wolniej, a każda wędrówka staje się okazją do autentycznego kontaktu z naturą i samym sobą. Przygotowaliśmy dla Was listę 12 mało znanych, ale niezwykle malowniczych szlaków górskich, które prowadzą przez sielskie polany, tajemnicze ruiny, skalne labirynty i zapomniane wioski. To propozycje dla tych, którzy szukają spokoju, przygody i prawdziwego uroku Dolnego Śląska.

Mało znane szlaki górskie na Dolnym Śląsku

Inne pomysły na majówkę

Jeżeli chcecie się zainspirować bardziej innymi miejscami, które warto zwiedzić na majówkę na Dolnym Śląsku to polecamy zobaczyć inne nasze wpisy dotyczące spędzenia czasu w województwie dolnośląskim na majówkę. To już kolejny spis zbiorczy dostarczający zupełnie nowych inspirujących miejsc. Dolny Śląsk cały czas się rozwija i dochodzą też nowe atrakcje, które warto poznać i rozpromować, dlatego tak trudno się tu nudzić. Mamy nadzieję, że nasz wpis przypadł Wam do gustu i  ułatwi trochę planowanie spokojnych wycieczek po mniej znanych miejscach i atrakcjach.

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga