Jaskinia Nerja (Cueava de Nerja) to jedna z najbardziej zjawiskowych jaskiń jakie odwiedziliśmy. Będąc w pobliżu Malagi znaleźliśmy ją na mapie Google i postanowiliśmy ją odwiedzić. Jaskinia słynie ze swoich potężnych stalaktytów i stalagmitów, które osiągają po kilkanaście metrów długości. Niestety wstęp do obiektu nie jest możliwy z psami, dlatego na wycieczkę wybrałem się w wraz z dziećmi, a Agnieszka została z Lokim w mieszkaniu. Jeżeli więc niektóre ze zdjęć wyszły nieostre, to wybaczcie – robiłem co mogłem.
Wstęp do jaskini jest płatny i można zakupić bilety w oficjalnej stronie jaskini Cueva de Nerja w cenie 15,50 euro za osobę dorosłą. Zakupu warto dokonać z wyprzedzeniem, ponieważ na konkretne godziny jest określona pula biletów. Może się więc tak zdarzyć, że w czasie, w którym będzie chcieli się odwiedzić jaskinie nie będzie już dostępnych biletów. Jest jednak sposób, dzięki któremu możecie „wyłowić” bilety z niedostępnej godziny – piszemy o tym w dalszej części wpisu.
Z Malagi dojazd do Jaskini Nerja jest dość prosty. W tym celu jedzie się prawie całą drogę bezpłatną autostradą A-7, której pokonanie nie powinno zająć dłużej niż 50 minut. Wygodnym sposobem jest też wzięcie udziału z jednej z wielu zorganizowanych wycieczek, które kursują do jaskini praktycznie codziennie. Można więc bez potrzeby wynajmowania samochodu (jeżeli jednak chcecie coś wynająć i szukacie fajnej wypożyczalni to polecamy sprawdzić wypożyczalnie aut w Maladze) dojechać do jaskini Nerja bez rozmyślania nad kwestiami logistycznymi.
Samochodem:
- Z Malagi można wybrać autostradę A-7 w kierunku Almerii.
- Podążaj za znakami na Nerję (zjazd 292 z A-7).
- Po zjeździe z autostrady należy kierować się drogowskazami na jaskinie (Cueva de Nerja). Jaskinie znajdują się ok. 5 km od miasta Nerja.
Autobusem:
- Z dworca autobusowego w Maladze kursują regularne autobusy firmy ALSA w kierunku Nerji.
- Należy wysiąść na przystanku Nerja (zwykle trwa to ok. 1 godziny), a następnie wziąć taksówkę lub lokalny autobus, aby dotrzeć bezpośrednio do Cueva de Nerja (około 3-4 km od centrum Nerji).
Pociągiem:
Niestety, ale do Nerji nie kursują pociągi z Malagi. Jedynym sposobem pozostają więc autobusy, jeżeli chcecie skorzystać z komunikacji miejskiej.
Przyjeżdżając do Jaskini Nerja własnym środkiem transportu możecie zaparkować na terenie obiektu lub przed płotem na nieutwardzonym placu. Zarówno jeśli wybierzecie pierwszą opcję, jak i drugą, to będziecie musieli zapłacić za parking. Na terenie obiektu płaci się za pomocą parkometru, a przed placem trzeba uiścić opłatę u parkingowego. My zaparkowaliśmy przez obiektem i uiściliśmy opłatę ok. 2 euro i dostaliśmy bilet, który musieliśmy umieścić za oknem samochodu. Nie był ograniczony czasowo, dlatego mogliśmy zwiedzać na spokojnie cały obiekt.
Zwiedzanie Jaskini Nerja - atrakcje, jakie możecie zobaczyć na terenie obiektu
Kupując bilet bedziecie mieli dostęp nie tylko do jaskini (jej podziemnej części), ale także do kilku innych atrakcji, o których warto wiedzieć. My kupiliśmy bilet online z wyprzedzeniem, żeby nie było niespodzianki z brakiem ich dostępności na daną godzinę. Jaskinię można zwiedzić na własną rękę bez obawy o to, że przegapicie jakieś istotne informacje. Jaskinia Nerja ma dedykowaną aplikację dla gości, w której przygotowany jest audio przewodnik po jaskini. Dzięki niej dowiecie się wszystkiego o tym cudownym miejscu – od historii jego powstania, po czasy współczesne.
Warto pobrać aplikację z wyprzedzeniem i zgrać sobie ścieżki dźwiękowe. W jaskini dostęp do Internetu jest słaby i szkoda marnować czasu na ściąganie rzeczy na telefon.
Kup bilet do Jaskini Nerja
Jeżeli chcesz zobaczyć, czy w dniu kiedy będziecie w pobliżu są dostępne bilety, możecie skorzystać z kalendarza umieszczonego obok. Ceny są tu takie same, jak na stronie internetowej jaskini (15,50 euro), ale często możecie tutaj kupić bilet na godzin, które na oficjalnej stronie są już niedostępne.
W dodatku platforma AleRabat oferuje opcję Cashbacku lub zniżek, tak więc niekiedy kupicie tutaj bilet taniej niż oficjalnie.
Nieraz taka zniżka pozwoli Wam oszczędzić kilka euro, w sam raz na opłacenie biletu parkingowego. Jak to się mówi – grosz do grosza i można odłożyć na następne podróże.
Możecie tu np. też kupić bilety na popularne Camino del Rey – link do rezerwacji online.
Zwiedzanie grupowe – wycieczka zorganizowana z Malagi
Dla osób ceniących sobie wygodę oraz chcących zobaczyć nie tylko Jaskinię Nerja, ale także inne atrakcje w pobliżu, to z Malagi istnieje opcja skorzystania z jednej z wielu wycieczek zorganizowanych.
Dzięki takiej formie zwiedzania będziecie mogli odpocząć od kwestii logistycznych i po prostu cieszyć się swoim urlopem. Autobus zabierze Was z Malagi i zabierze do miejsc, jakie będziecie chcieli odwiedzić. Wszystko to pod opieką przewodnika, który opowie Wam w ciekawy sposób o atrakcjach, które odwiedzacie oraz na pewno sprawi, że będzie to niezapomniana przygoda.
Najczęściej wycieczka do Jaskini Nerja łączona jest z zwiedzaniem pobliskiej Frigiliany będące bardzo ładnym białym miasteczkiem. Wycieczki dostępne są najczęściej w języku hiszpańskim lub angielskim.
Wejście do Jaskini Nerja oraz jej najważniejsze miejsca
Obiekt nie jest za duży, więc dość łatwo się na nim odnaleźć. Jeżeli macie bilet w formie cyfrowej to wystarczy, jak pójdziecie z nim do głównego wejścia do jaskini. Jest to budynek z zielonym charakterystycznym logiem „Ceuva de Nerja” i po wejściu zobaczycie panią, której wystarczy pokazać bilet. W naszym przypadku rozmawiała ona trochę po angielsku i zapytała się nas, czy mamy ściągniętą aplikację z przewodnikiem i czy dla dzieci mam ciepłe ubrania, bo w jaskini może być zimno. Jako że na Dolnym Śląsku często zwiedzaliśmy różne jaskinie i podziemia, to wiedziałem, że pod ziemią temperatura jest sporo niższa niż na zewnątrz. Jednak nie wszyscy o tym wiedzą, a przyjeżdżając do ciepłej Hiszpanii rzadko się myśli o tym, że w jaskini można zmarznąć. Miałem przygotowane bluzy dla dzieci, bo co prawda nie ma tam jakichś wielkich mrozów, ale przy godzinnym zwiedzaniu jaskini może być zimno. Jeżeli macie też jakiś pełne buty to warto je założyć. Po nogach „ciągnie” najmocniej.
Pierwsza część zwiedzania jaskini rozpoczyna się zaraz za punktem kontroli biletów. Jest tutaj wystawa poświęcona aspektom geologicznym oraz ciekawymi formacjami skalnymi występującymi w tym miejscu. Później schodzi się metalowymi schodami do wnętrza jaskini.
Ciekawostka – jak jaskinia została odkryta?
Jaskinia Nerja została odkryta przypadkowo w 1959 roku przez grupę lokalnych chłopców z pobliskiej wioski Maro. Historia tego odkrycia jest fascynująca i zaczyna się od chęci przeżycia przygody grupki młodzieży.
Chłopcy – Francisco Navas, José Torres, Miguel Muñoz, Manuel Muñoz i José Luis Barbero – podczas eksploracji okolicy, postanowili zbadać dziwną szczelinę, którą odkryli w skalistym terenie. Z ciekawości wrzucili do niej kamień, a po chwili usłyszeli głuchy dźwięk odbijający się echem, co zasugerowało, że pod ziemią znajduje się większa przestrzeń. Zaciekawieni, postanowili spróbować wejść do środka. Niestety na ich drodze znalazł się wielki stalaktyt blokujący drogę. Następnego dnia przybyli tu ze sprzętem, by zobaczyć się co znajduje się za nim. Dostali się do wnętrza jaskini i byli zdumieni tym, co zobaczyli – ogromnymi podziemnymi galeriami i stalaktytami oraz stalagmitami o niezwykłych kształtach.
Zgłosili swoje odkrycie władzom lokalnym, a wkrótce jaskinia zwróciła uwagę archeologów i geologów. Rozpoczęto badania, które przyniosły niezwykłe odkrycia – w jaskiniach znaleziono malowidła naskalne, narzędzia oraz inne artefakty świadczące o tym, że była zamieszkana przez ludzi prehistorycznych, prawdopodobnie około 25 000 lat temu.
Prace archeologiczne rozpoczęły się niedługo po odkryciu jaskini i wkrótce stało się jasne, że Cueva de Nerja jest nie tylko imponującym naturalnym tworem, ale również ważnym miejscem historycznym i archeologicznym. Jaskinia zawiera jedne z najstarszych malowideł naskalnych w Europie. Archeolodzy znaleźli tu również kości, narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku ludzi prehistorycznych, co pozwoliło na zrekonstruowanie ich stylu życia.
Odkrycie Cueva de Nerja stało się przełomowym wydarzeniem, a jaskinia szybko zyskała sławę na skalę międzynarodową.
Najważniejsze komnaty, jakie możecie zobaczyć w Jaskini Nerja
Jaskinia Nerja składa się z kilku imponujących pomieszczeń, które rozciągają się na około 4 kilometry, choć tylko część z nich jest dostępna dla turystów. Jaskinia jest podzielona na dwie główne części: część turystyczną i część nieudostępnioną do zwiedzania, w której nadal trwają badania archeologiczne.
1. Sala Cudów (Sala de los Fantasmas)
Znana również jako Sala Duchów, ta komora jest pierwszym miejscem, które można zobaczyć wchodząc do jaskini. Nazwa pochodzi od fantazyjnych kształtów stalaktytów i stalagmitów, które przypominają postacie duchów. Prawdę mówiąc tutaj doznałem największego szoku jak ogromne są to pomieszczenia.
2. Sala Kataklizmów (Sala del Cataclismo)
Jest to jedna z największych komór jaskini, w której znajduje się jeden z największych na świecie stalagmitów, mierzący około 32 metrów wysokości. Nazwa tej sali pochodzi od śladów wielkiego trzęsienia ziemi, które miało miejsce około 800 tysięcy lat temu. Znajdują się tu również unikalne formacje skalne oraz miejsca, gdzie odbywają się koncerty ze względu na świetną akustykę. Koncerty są eventami cyklicznymi więc możecie sprawdzić, czy nie będą się odbywały w czasie Waszego urlopu.
3. Sala Wodospadów (Sala de los Cascadas)
Ta komora zachwyca formacjami skalnymi przypominającymi zamrożone wodospady, stąd też jej nazwa. Jest to jedna z bardziej malowniczych sal, gdzie stalaktyty i stalagmity łączą się, tworząc niezwykłe kształty. Każde z tych pomieszczeń jest oznaczona numerycznie, dlatego zawsze ich opis będziecie mogli posłuchać na aplikacji.
4. Sala Belén
Ta mniejsza komora nosi nazwę od formacji skalnych przypominających tradycyjną hiszpańską szopkę bożonarodzeniową, znaną jako „Belén”. Ta sala została nazwana w ten sposób, ponieważ niektóre ze skał przypominają swoją formą figurki. Warto więc w tym miejscu uruchomić swoją wyobraźnię.
5. Sala Kolumn Herkulesa (Sala de los Columnas de Hércules)
Ta sala wyróżnia się formacjami skalnymi przypominającymi kolumny, które nadały jej nazwę. Komnata ta jest jednym z punktów kulminacyjnych podczas zwiedzania ze względu na swoją przestronność i potężne formacje stalaktytów i stalagmitów.
6. Sala Prehistoryczna (Sala de la Torca)
To sala, która pełni rolę swoistego muzeum jaskiniowego. Znajdują się tu prehistoryczne malowidła naskalne i artefakty, które świadczą o tym, że jaskinia była zamieszkiwana przez człowieka już tysiące lat temu. Jest to ważne miejsce dla archeologów, a dla turystów to niesamowita okazja do podziwiania sztuki prehistorycznej. Ja niestety nie widziałem tych malowideł… Czytałem, że przez wzmożony ruch turystyczny malowidła nie są eksponowane w sposób ciągły dla turystów, ponieważ ze względu na sztuczne oświetlenie oraz działanie czynników zewnętrznych mogłyby wyblaknąć i zaniknąć.
Całe zwiedzanie jaskiń trwa około godzinę. Trochę trzeba się nachodzić, więc warto przygotować się na małą aktywność fizyczną. Trasa jest jednak całkowicie przystosowana do ruchu turystycznego i nie ma w niej trudnych elementów do pokonania. Największym wyzwaniem są schody. Dzieci z pewnością poradzą sobie z tą trasą (nasz 2,5 letni Czarek dawał sobie radę wyśmienicie). Jaskinia jest też dobrze oświetlona.
Wirtualne muzeum - przygoda w świecie 3D
Całkiem niedawno w ramach zwiedzania Jaskini Nerja możecie przeżyć przygodę, która cofnie Was do zalążków dziejów, gdy gwałtowne przemiany geologiczne uformowały jaskinię Nerja.
Dzięki wirtualnej rzeczywistości będziecie mogli przeżyć około 20 minutową podróż 3D. Wirtualne muzeum 3D, które pozwala zwiedzającym na jeszcze głębsze zrozumienie i doświadczenie historii oraz geologii jaskini Cueva de Nerja. Jest to nowoczesna inicjatywa, mająca na celu uzupełnienie klasycznego zwiedzania jaskini i przyciągnięcie osób, które chcą odkrywać skarby archeologiczne i naturalne z użyciem nowoczesnych technologii.
Głównym celem tej innowacyjnej atrakcji jest zwiększenie dostępności i świadomości na temat dziedzictwa kulturowego i naturalnego jaskini Nerja. Zastosowanie technologii 3D i VR pozwala także na ochronę delikatnych struktur archeologicznych, jednocześnie dając turystom możliwość poznania bogatej historii tego miejsca w nowoczesny i angażujący sposób.
Sam seans wygląda tak, że zakładacie okulary VR i siadacie na obrotowych fotelach. Dodatkowo na uszy nakładane są słuchawki, dzięki którym możecie całkowicie wniknąć w wirtualny świat. Z tą atrakcją nasz 5-latek poradził sobie całkiem dobrze – młodszy był trzymany u mnie na kolanach i tylko urywkowo uczestniczyłem w tej ekspedycji. Leosiowi jednak przygoda w wirtualnym świecie bardzo się podobała i jest to naprawdę fajna forma na przedstawienie historii powstania jaskini.
Plac zabaw i tereny rekreacyjne nad jaskinią
Zwieńczeniem przygody w jaskini Nerja może być zabawa na placu zabaw znajdującym się nad jaskinią. Jest ta miejsce, w którym możecie także zrobić mały piknik i posilić się po zwiedzaniu.
Plac zabaw nie jest duży, ale na nudę nie ma też co narzekać. Są zjeżdżalnie, mały, drewniany zamek oraz domki. Dzieciom na pewno przypadnie on do gustu i będzie fajnym uzupełnienie dnia pełnego przygód.
Zaraz obok placu jest teren rekreacyjny ze stołami z zadaszeniem, przy których można odpocząć.
Podsumowanie zwiedzania Jaskini Nerja
Jaskinia Nerja to niewątpliwie jedna z ciekawszych atrakcji, jakie możecie zobaczyć w pobliżu Malagi. Myślę, że warto zarezerwować sobie chwilę czasu i wybrać się tutaj.
Dodatkowo samo miasto Nerja jest dość ciekawe do zwiedzania, dlatego jeżeli będziecie mieli trochę więcej czasu, to polecamy podjechać także tutaj.
Zapraszamy także, żebyście zajrzeli do innych naszych wpisów z tej części Hiszpanii i zwiedzili wraz z nami Andaluzję wolnym krokiem.
Ponad 120 miejsc do odkrycia
Jeżeli planujesz swój wyjazd na wybrzeże Andaluzji i chciałbyś mieć pod ręką wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić to z naszą mapą zaoszczędzisz sporo czasu na ich szukaniu. Wszystko w jednym miejscu – na komputerze, tablecie czy telefonie.
Co zyskujesz kupując naszą mapę?
SPOKÓJ – nie martw się tym, że coś pomniesz lub nie zobaczysz ciekawych miejsc będąc w pobliżu. Dzięki naszej mapie na pewno znajdziesz wiele niezwykłych miejsc, które zagwarantują Ci niezapomniane wspomnienia.
CZAS – wakacje / urlop jest po to by wypoczywać! Z naszą mapą zaoszczędzisz sporo czasu na planowanie i szukanie miejsc, które warto odwiedzić.
INSPIRACJE – z naszą mapą nie zabraknie Ci pomysłów na zwiedzanie. Każde z tych miejsc to gotowy przepis na świetną wycieczkę.