Landeskrone to wygasły wulkan położony na południowy zachód od Goerlitz (Görlitz) na Pogórzu Łużyckim. Jest to szczyt, z którego można zobaczyć przepiękny widok na okolicę, a przy dobrej pogodzie ujrzeć nawet Góry Żytawskie, Góry Izerskie oraz Karkonosze. Na samym szczycie znajduje się hotel i restauracja z niewielką wieżą widokową, na którą można wejść. Dużo bardziej interesująca była dla nas jednak Kolumna / Wieża Bismarcka znajdująca się trochę poniżej budynku. Stamtąd rozlega się piękny widok na Jezioro Berzdorfer See, które także jest jedną z popularnych atrakcji miasta Goerlitz.
Góra Landeskrone znajduje się około 4,5 kilometra od centrum Goerlitz. Jest to dość przyjazna góra dla wszystkich, ponieważ można na nią wejść pieszo (także z wózkiem), wjechać rowerem lub dla osób, które potrzebują asysty, można skorzystać ze specjalnego busa transportującego osoby na górę.
Na górę Landeskrone można dojechać na kilka sposobów:
Własnym samochodem – jeżeli jesteście zmotoryzowani to dojechanie samochodem jest najszybszym oraz najłatwiejszym sposobem, by dostać się na Landeskrone. Przy wejściu na szlak znajduje się mała, osiedlowa ulica (Schönbergerstraße) , na której można znaleźć miejsce parkingowe lub można skorzystać z większego parkingu (Parkplatz – Landeskrone). Drugi parking znajduje się z dala od ścieżki na szczyt, dlatego będzie trzeba dołożyć około 10 minut pieszej wędrówki.
Komunikacja miejska – na Landeskrone z centrum miasta można też dojechać za pomocą tramwaju numer 2. Jedzie on około 40 minut i należy wysiąść na przystanku Biesnitz/Landeskrone, mieszczącym się pośrodku małego osiedla. Stąd w kilka minut dojdziecie na początek szlaku na Landeskrone. Koszt biletu normalnego na tramwaj to 1,80 euro, zaś ulgowy 1,40 euro.
Rowerem – Landeskrone można też zdobyć jednośladem i jest to bardzo popularna forma odwiedzin góry. Przez szczyt poprowadzono szlaki rowerowe (terenowe), ale można także wjechać na niego bezpośrednio przez utwardzoną, asfaltową drogę.
Początek szlaku na Landeskrone / Koronę Ziemi
My wraz z naszymi dziećmi wybraliśmy tradycyjny sposób zdobycia góry pieszo. Najszybszym sposobem dostania się na szczyt jest wejście po kamiennych schodach do połowy góry, a później skręcenie w prawo przez las. Prowadzi tamtędy wąska, naturalna droga, która stopniowo wynosi nas na szczyt Landeskrone. Można też wybrać trasę prowadzącą w lewo, która jest utwardzoną drogą asfaltową i w naszym odczuciu jest trochę nudniejsza. Zdecydowanie można ją wybrać jako droga powrotna. Dzięki temu będziecie mieli poczucie, że zwiedziliście Landeskrone na każdy możliwy sposób. Na mapie turystycznej możecie też zobaczyć ścieżkę prowadzącą na przełaj góry (na wprost końca schodów). Nie jest to jednak oficjalny (wytyczony) szlak, dlatego nie polecamy z niego korzystać w celu ochrony naturalnych walorów tego terenu.
Co ciekawe, na ścieżce znajduje się kilka tablic informacyjnych, opisujących okoliczną faunę i florę. Niestety jest ona tylko w języku niemieckim – tak więc posiadanie tłumacza w telefonie jest rekomendowane.
Schronisko na szczycie Landeskrone i wieża widokowa
Na szczycie Landeskrone znajduje się niewielkie schronisko turystyczne, które pełni rolę hotelu oraz restauracji. Umiejscowienie tutaj budynku ma jednak bardzo długą historię i pierwsza wzmianka mówi, że w XII wieku znajdował się tutaj zamek. Przez większość czasu swojego istnienia należał do Czech, ale także rządy Polaków miały w nim swój udział, gdy ziemie te były pod panowaniem księstwa jaworskiego. Następnie stał się on własnością bogatych, szlacheckich rodzin von Landeskrone a później do Bibersteinów, by finalnie w 1440 roku oficjalnie przeszedł w posiadanie miasta Goerliz. Niestety, te w obawie przez osiedleniem się w zamku rozbójników nakazało jego rozbiórkę.
W ten oto właśnie sposób szczyt Landeskrone stracił znaczenie obronne i stał się między innymi obserwatorium astronomicznym lub obozowiskiem dla wojsk. Dopiero w roku 1863 miasto Goerlitz wybudowało tu gospodę, która spłonęła w 1946 roku. Po pięciu latach odbudowano schronisko, które można zobaczyć dzisiaj.
Zaraz przy schronisku znajduj się darmowa wieża widokowa, z której można podziwiać okolicę. Wstęp na nią jest bezpłatny. Na szczycie wieży znajduje się lornetka, dzięki której można podziwiać okolicę (1 euro). A jest na co patrzeć, bo doskonale widać z niej całe Goerlitz.
Kolumna / Wieża Bismarcka oraz trochę historii góry Landeskrone
Kolejnym bardzo ciekawym obiektem znajdującym się na szczycie tego wygasłego wulkanu jest Kolumna / Wieża Bismarcka, która została wybudowana w 1901 roku według projektu architekta Wilhelma Kreisa. Wieże te budowano, by sławić Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Pierwsze budowle tego typu wybudowano jeszcze za życia Bismarcka.
Co ciekawe, na całym świecie powstało ich 240, przy czym do dzisiaj zachowało się ich aż 170 stojących na terenach Niemiec, Francji, Czech, Polski, Rosji, Austrii, Kamerunu, Tanzanii i Chile. Najstarszą Wieżę Bismarcka znajdziecie na terenie Dolnego Śląska na Jańskiej Górze.
Na Wieżę Bismarcka stojącą na Landeskrone nie można wejść, chociaż w naszym odczuciu jest ona w bardzo dobrym stanie.
Przy wieży znajduje się bardzo piękny punkt widokowy na jezioro Berzdorfer See, które jest jedną z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w sezonie letnim w okolicy Goerlitz.
Pogańska historia Góry Landeskrone
Osadnictwo na Landeskrone rozpoczęło się we wczesnej epoce brązu, co potwierdzają znaleziska z obszaru o powierzchni około 3000 m² wokół górnych murów warownych. Około roku 900 Słowianie wybudowali umocnienia na południowej stronie góry, chroniąc obszar o powierzchni około 10 tys. m². Rudolf Virchow przeprowadził tam pierwsze wykopaliska w 1870 roku, odkrywając kamienne mury o grubości do 8 metrów. Kolejne badania z 1909 roku, lat 20. i 30. XX wieku oraz z lat 1969–70 odkryły fragmenty ceramiki, ślady obróbki żelaza i produkcji smoły. Znaleziska sugerują, że Landeskrone była centralnym miejscem Bieżuńczan opisywanych przez Geografa Bawarskiego.
Jest to miejsce, które swoją historią sięga daleko i czytając o niej, bardzo przypominała nam się historia naszej Ślęży znajdującej się pod Wrocławiem – przy czym Ślęża była nazywana świętą górą pogan, na której miały mieszkać bóstwa.
Podsumowanie oraz interaktywna mapa
Góra Landeskrone w Goerlitz to świetne miejsce na rodzinny spacer. Jest ona dostosowana dla ludzi w każdym wieku i na pewno każdy znajdzie swój idealny sposób by ją zdobyć. Można tam wejść przez las, będąc otoczonym natura, ale także wjechać rowerem czy za pomocą busa. Bez problemu wjedzie się tam też z wózkiem dziecięcym, jednak miejscami może być stromo.
Na koniec wpisu dodajemy kilka uwag, które mogą Wam się przydać przy zdobywaniu tego szczytu oraz interaktywną mapkę z wytyczonym szlakiem.
- Góra Landeskrone to wygasły wulkan o budowie bazaltowej. Jego stożek został uformowany poprzez lawę wydobywającą się z wnętrza Ziemi – słupy bazaltowe można bez problemu dostrzec podczas wędrówki na szczyt.
- Góra liczy 419,4 m n.p.m. i od wejścia na szlak do pokonania jest 141 metry przewyższeń na trasie liczącej 2,2 kilometra.
- Przejście całego szlaku w normalnym tempie powinno zająć niecałą godzinę. Nam z dziećmi wyszło prawie 1.5 h wliczając w tym odpoczynki i postoje na podziwianie widoków.