Muzeum Przyrodnicze im. Sanckenberga w Goerlitz to jedno z miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić z rodziną. Jest to muzeum, w którym można odnaleźć wiele interesujących eksponatów oraz dowiedzieć się wielu informacji o otaczającym nas świecie. Wszystko to zostało zamknięte w jednej z kamienic znajdującej się w rynku Goerlitz.
Muzeum składa się z dwóch pięter oraz piwnicy, w której każda przedstawia inny motyw przyrodniczy. Można więc poznać geologiczne aspekty ziemi po której chodzimy, ale także otaczającą nas faunę i florę. Sporą część eksponatów stanowią zwierzęta poddane taksydermii – czyli specjalnie przygotowane i wypchane okazy zwierząt często także z odległych zakątków świata.
Zapraszamy więc do zwiedzenia świata natury znajdującego się w Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Goerliz.
Muzeum Przyrody znajduje się w centrum Georlitz przy ulicy Muzealnej 1, w bezpośrednim sąsiedztwie Grubej Wieży (Frauenturm oder Dicker Turm). Zajmuje ono powierzchnie całej kamienicy i służy nie tylko jako forma rozrywki dla turystów, ale przede wszystkim jako placówka edukująca, której głównym tematem przewodnim jest biologia gleby.
Wstęp do muzeum jest odpłatny z wyjątkiem pierwszej niedzieli każdego miesiąca. W tym dniu muzeum nie pobiera opłat od zwiedzających, ale także trzeba się liczyć z większą ilością osób odwiedzających placówkę.
Koszt biletów wstępu do Muzeum Przyrody w Goerlitz.
Bilet normalny: 5,00 euro / osobę
Bilet ulgowy (studenci, praktykanci, seniorzy, osoby niepełnosprawne w znacznym stopniu): 3,00 euro / osobę
Dzieci (6-16 lat): 2,00 euro / osobę
Dzieci młodsze: wstęp wolny.
Muzeum działa od wtorku do niedzieli, więc należy pamiętać, że w poniedziałek jest wyłączone z użytku. Jest to dzień, w którym muzeum przeprowadza prace konserwacyjne.
Jeżeli chcecie odwiedzić muzeum w ciągu tygodnia, to jest ono otwarte od godziny 9:30 do 17:00, zaś w weekendy od godziny 10:00 do 18:00. Watro także przed wizytą sprawdzić, czy w dzień waszych odwiedzin nie są prowadzone żadne eventy lub inne wydarzenia, które mogą wpłynąć na Wasze zwiedzanie. Najaktualniejszym źródłem wiedzy będzie oficjalna strona muzeum: Muzeum Przyrody im. Senckenberga w Goerlitz.
Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Goerlitz
Muzeum przyrodnicze można zwiedzić samemu lub z przewodnikiem (dodatkowo odpłatne w cenie 12,00 euro), który dokładnie wytłumaczy i przedstawi wszystkie eksponaty, które można zobaczyć w muzeum. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w języku angielskim / polskim lub niemieckim. Większość eksponatów jest opisana w języku niemieckim lub angielskim (wyjątkiem są eksponaty multimedialne, w których czasami można włączyć tłumaczenie na język polski). Jeżeli więc interesuje Was tematyka przyrodnicza i chcecie lepiej zwiedzić muzeum, to zdecydowanie polecamy skorzystanie z opcji oprowadzania z przewodnikiem.
Pierwsza część zwiedzania Muzeum Przyrodniczego im. Senckenbera – geologiczne tajemnice Pogórza Łużyckiego
Pierwszym światem jaki przyjdzie nam odwiedzić w muzeum przyrodniczym jest geologiczna podróż przez miliony lat wstecz, by zobaczyć jak uformowała się okolica Pogórza Łużyckiego oraz jakie procesy temu towarzyszyły. Jak możemy dowiedzieć się z licznych eksponatów, historia tego miejsca była dość wybuchowa. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Tak jak w przypadku bardzo dobrze nam znanego Pogórza Kaczawskiego tak tutaj większość terenu formowało aktywność wulkaniczna. Stąd w wielu miejscach dominującymi skałami są bazalty. Co więcej, Korona Ziemi (Landeskrone) znajdująca się przy Goerlitz jest reprezentantem wygasłych wulkanów. Nie chcemy za bardzo rozpisywać się na temat przemian i procesów geologicznych, ponieważ nie czujemy, że jest to nasza mocna strona. Pod kątem zwiedzania z dziećmi musimy przyznać, że jest to wystawa dość wymagająca, ponieważ dla wielu dzieci będą to zwykłe kamienie schowane za ladą. Warto więc przygotować się i zaangażować dzieci w fascynujący świat geologii poprzez opowieści o wybuchających wulkanach, lawie oraz towarzyszącym przy tym procesom.
Na pewno dzieciom spodoba się wystawa skamielin znajdujących się w pomieszczeniu. mogą zobaczyć tam odbite w skale kształty liści lub skorupiaków, które pozostawiły ślad po sobie na miliony lat. Nasz Leoś był zafascynowany tym jak opowiedzieliśmy mu, że patrząc na te eksponaty można odkryć, jakie drzewa i zwierząt zamieszkiwały te obszary wiele milionów lat temu.
Pamiętajcie, że jeżeli przygotujecie ciekawą historię, to nawet zwykły kamień może okazać się niezwykłym znaleziskiem. Nam czasami kamienie pomagają na szlaku, ponieważ stają się kamieniami mocy. Bazalty oczywiście dają moc wulkanów, a każdy wie jak silne są wulkany. Na pewno taki sposób działa na dzieci do lat 5 – dalej pewnie nie, ale zawsze znajdzie się jakiś sposób na to by rozbudzić w dziecku wyobraźnię oraz zainteresowanie.
Fauna i flora - środowisko naturalne i otaczająca nas przyroda
Druga część ekspozycji została poświęcona na odkrywanie tajemniczego i pasjonującego świata fauny i flory. Zobaczyć możecie tutaj wielu przedstawicieli zwierząt, które żyją w pobliskich lasach lub łąkach. Wszystko to zostało przygotowane na specjalnych makietach imitujących ich naturalne środowisko. Wszystkie z przedstawionych zwierząt są zwierzętami wypchanymi zachowując przy tym najwyższą jakość i staranność wykonania. Wszystko po to, by oddać jak najlepiej ich naturalny wygląd. Zapytaliśmy pani przewodnik skąd są brane eksponaty i otrzymaliśmy wyjaśnienie, że są to zwierzęta dostarczone z uniwersytetów, które służyły do celów naukowych. Oczywiście nie za życia, ale po ich śmierci. Pospolite zwierzęta (np. lis) odnajdywane są często na polach lub przy drogach. Służby drogowe dostarczają takie zwierzęta do centrów weterynaryjnych, a one później przekazują je do uczelni. Tam studenci mogą przeprowadzić badania na temat przyczyn śmierci zwierzęcia, poznać lepiej jego anatomię a także przeprowadzić badania statystyczne (np. na obecność pasożytów).
Dopiero po takim czasie ciało zwierzęcia poddawane jest taksydermii i trafia jako eksponat muzealny, który można podziwiać w Muzeum Przyrodniczym w Goerlitz.
Warto jednak nadmienić, że zwierzęta by zachowały swoją trwałość są poddawane „kuracji”, w której biorą udział substancje chemiczne. Lepiej więc nie głaskać wilka, ani innych mieszkańców muzeum.
W muzeum przygotowano także grę terenową, w której trzeba policzyć dane gatunki zwierząt na odpowiedniej ekspozycji, znaleźć ukryte znaki czy inne tajne zagadki, które odkryć mogą tylko najuważniejsi poszukiwacze tajemnic świata przyrody.
Wystawy okresowe - Planeta A - jak ważna jest bioróżnorodność na świecie
Na najwyższym piętrze znajduje się wystawa okresowa, która zmieniana jest każdego roku. Podczas naszych odwiedzin mogliśmy zobaczyć nowoczesną wystawę poświęconej tematyce bioróżnorodności oraz wpływu człowieka na świat. Wystawa była skonstruowana w taki sposób, by jak najbardziej dać do myślenia, jak wielki wpływ mają codzienne czynności, które wykonujemy na otaczającą nas przyrodę.
Kilka z ekspozycji angażowały też wyobraźnię dzieci i zachęcały je do powiedzenia, czym jest dla nich środowisko naturalne, za co je cenią i co im daje natura. Takie proste pytania często potrafią sprawić wiele kłopotu (zwłaszcza dorosłym). Po odpowiedziach dzieci, zauważyliśmy, że jest to dla nich bardziej intuicyjne i mówią dokładnie to co czują. Dla jednego otaczająca przyroda to zielone drzewa, a dla innego możliwość jedzenia słodkich owoców.
Jeżeli jesteście więc ciekawi, jaki ślad węglowy pozostawiacie po sobie lub na ile wycenia się „pracę” roczną drzewa to musicie się pośpieszyć – wystawa jest dostępna do 2024 roku.
Wystawa jest tłumaczona w języku niemieckim oraz angielskim.
Tropikalny świat zwierząt
Schodząc do podziemi wejdziemy do fascynującego świata ryb, jaszczurek oraz insektów. W pierwszym pomieszczeniu zobaczyć można insekty np. ogromne karaczany oraz żuki. Następna sala poświęcona jest już w pełni tropikalnym jaszczurkom, rybom oraz żółwiom. Nie jest to miejsce stricte tematyczne gatunkowo, ponieważ w jednym z akwariów powitał nas bardzo dobrze znany karp.
Dla dzieci jest to ciekawa atrakcja, ponieważ z bliska mogą zobaczyć piękne ryby, jaszczurki oraz węże. Jest to też dobry test na spostrzegawczość, ponieważ wiele z nich skrywa się w gęstwinach roślin i niekiedy trzeba się sporo naszukać, by dostrzec wszystkich mieszkańców. Można tutaj swobodnie usiąść i obserwować, jak żyją sobie te zwierzęta.
My podczas oprowadzania trafiliśmy na opiekuna, który zajmuje się tym terrarium już kilkanaście lat. Zna on każde zwierzę oraz doskonale wie, w jakich warunkach musi przebywać dany gatunek by zapewnić mu największy komfort życia. Dodatkowo egzotyczne zwierzęta są pod stałym nadzorem zewnętrznych pracowników zoo, którzy doradzają oraz pomagają w zaadaptowaniu się zwierząt.
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wiedzy, jaką musi dysponować opiekun zwierząt. Dla nas nieraz ciężko jest utrzymać kwiatka przy życiu, a co dopiero egzotyczny gatunek zwierzęcia, który wymaga odpowiednich warunków otoczenia przez cały czas.
Podsumowanie zwiedzania Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Goerlitz
Jeżeli interesuje Was przyroda oraz chcecie poznać lepiej środowisko składające się na Pogórze Łużyckie, to wizyta w Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Goerlitz będzie dla Was doskonałym miejscem. Nie dość że dzieci będą mogły zobaczyć z bliska, jak wyglądają niektóre ze zwierząt z bliska, to także poznają pasjonującą historię okolicy.
Jeżeli planujecie odwiedzić Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Goerlitz, to podajemy poniżej kilka przydatnych informacji:
- Wstęp do muzeum jest odpłatny, chociaż jest możliwość zwiedzenia go za darmo. Wystarczy swoje zwiedzanie zaplanować na pierwszą niedzielę miesiąca – wtedy można je zwiedzić bez wnoszenia opłaty.
- Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych – jest wyposażone w windę oraz osoby niewidome mogą poruszać się po specjalnie wyznaczonych szlakach. Niektóre z tablic informacyjnych zapisane są w alfabecie Braille’a.
- Czas zwiedzania muzeum jest sprawą dość indywidualną, ponieważ zależy w jak dużym stopniu zaangażujecie się w poznawanie tajemnic natury. Myślę, że warto zarezerwować sobie czas od 1 do 2 godzin.
- Nie pokazaliśmy wszystkich atrakcji, ale warto wspomnieć, że znajduje się tutaj świetny hologram 3D, w którym można obserwować modele bakterii, wirusów i małych stworzeń. Dodatkowo jest tajne przejście dla dzieci oraz specjalna sala pokazująca zaplecze pracy osób zajmujących się taksyderimią.
Jeżeli zainteresowało Was Georlitz lub chcielibyście odkryć więcej atrakcji znajdujących się w jego pobliżu, to zapraszamy to przejrzenia naszego zbioru: Wolnym Krokiem przez Goerlitz.
Artykuł powstał we współpracy z Miastem Georlitz oraz regionem Oberlausitz, który zaprosił nas do odkrywania atrakcji znajdujących się zaraz przy granicy z Polską.