Ceuta - hiszpańska eksklawa a terenie Maroka
Strona Główna Europa Ceuta – hiszpańska ziemia na terytorium kontynentalnej Afryki, przeprawa promem z Algeciras

Ceuta – hiszpańska ziemia na terytorium kontynentalnej Afryki, przeprawa promem z Algeciras

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarze

Ceuta to hiszpańska ekskawa na północnym wybrzeżu kontynentalnej Afryki. Jest to fascynujące miejsce, gdzie Europa spotyka się z Afryką i jedno z niewielu miejsc, w którym można być w Afryce, ale dalej przebywać na zasadach poruszania się po Unii Europejskiej. Dla nas była to szansa na to, by spełnić jedno ze swoich marzeń i odwiedzić to miejsce w jeden dzień.

Dzięki dogodnym połączeniom promowym z Algeciras, podróż do Ceuty jest łatwa i stanowi doskonały sposób na odkrycie tego unikalnego miasta. W tym wpisie opisujemy, jak wygląda przeprawa promem z Algeciras do Ceuty oraz rozpisujemy co udało nam się zobaczyć podczas jednego dnia zwiedzania. Może pomoże to niektórym z Was na zaplanowanie swojej wycieczki do Ceuty.

Pomnik marynarzy w Ceucie

Podróż z Algeciras do Ceuty trwa około 1 godziny, a promy kursują regularnie przez cały dzień. Warto wcześniej zarezerwować bilet, zwłaszcza w sezonie turystycznym, aby uniknąć kolejek i mieć pewność, że znajdziesz się na pokładzie w wybranym terminie. Do wyboru masz kilka linii promowych, takich jak Balearia, FRS czy Trasmediterránea, które oferują podobny poziom usług i komfortu. My rezerwowaliśmy bilet z kilkudniowym wyprzedzeniem przez Internet, jednak wcześniej konsultowaliśmy go w lokalnym biurze podróży. Na stronie wyszło nas kilkanaście euro taniej oraz nasz Loki (pies) był za darmo. Ceny online możecie porównać sobie w tym linku, ponieważ znajdują się tutaj wszyscy przewoźnicy, którzy kursują na tej trasie (link do wyszukiwarki połączeń promowych do Ceuty). Dla wygody wrzucamy poniżej wyszukiwarkę, w której też możecie sprawdzić cenę biletu. My zapłaciliśmy ok. 170 euro za rodzinę 2+2 (dzieci lat 4 i 2) i pies.

Sprawdź cenę i połączenia z Algeciras do Ceuty

Dojazd do Algeciras samochodem i darmowy parking w pobliżu portu

Do Algeciras dojechaliśmy samochodem i pierwsze czego poszukiwaliśmy to darmowy parking przy porcie. Często takie miejsca posiadają wyłączenie parkingi płatne, co zazwyczaj generuje dodatkowe koszty podróży. Odnaleźliśmy jednak duży, darmowy parking znajdujący się zaledwie kilkaset metrów od portu. Po dojechaniu na miejsce podeszła do nas jednak pani, która miała na sobie kamizelkę “Wolontariusz” i zbierała dobrowolne datki na jakiś cel. Daliśmy jej kilka euro, ponieważ nie chcieliśmy się stresować, czy brak opłaty nie wniesie za sobą jakiś “nieprzyjemności”, gdy przez cały dzień auto będzie pozostawione samemu sobie.

Nie chcemy oceniać i nie wiemy, z czym by się wiązało brak wniesienia opłaty – może z niczym, ale woleliśmy dmuchać na zimne.

Parking przy porcie Algeciras

Odprawa promem - odbiór biletów i odprawa celna / podróż z psem

Jak pisaliśmy wcześniej, bilety zamówiliśmy online w cenie 170 euro w dwie strony. Obejmowało to  dwie osoby dorosłe oraz dwójkę dzieci w wieku 4 lata oraz 2 lata i psa. Podróż z Algeciras do Ceuty trwa 1 godzinę, a promy kursują regularnie przez cały dzień. Warto jednak wypłynąć, jak najwcześniej żeby móc cały dzień spędzić w Ceucie i ją trochę pozwiedzać.

Dokumenty – pomimo tego, że płyniemy do Afryki to cały czas będziemy w strefie UE. Z tego względu możemy płynąć posiadając wyłącznie dowód osobisty, jednak zawsze rekomendujemy też mieć paszport ze sobą. Jeżeli tak, jak my będziecie płynęli także z psem, to musicie mieć ze sobą komplet dokumentów, takich jak wymaga się w Hiszpanii. W rzeczywistości jednak nikt nie sprawdzał dokumentów naszego psa.

Odbiór biletów – w zależności od tego, jakiego operatora wybierzecie to zakupiony bilet online musicie odebrać w fizycznej formie w kasie przewoźnika. W tym celu wystarczy pokazać potwierdzenie zakupu na telefonie lub jak macie możliwość wydrukować je. Wszystkie bura przewoźników znajdują się bezpośrednio w porcie. Po wydrukowaniu biletu można udać się do odprawy promowej. Jeżeli macie czas to dzieci mogą pobawić się na małym placu zabaw. Czas wtedy na pewno szybciej zleci. Warto pamiętać, że do odprawy trzeba stawić się minimum na 45 minut przed planowanym wypłynięciem promu.

Jak wygląda przeprawa promem - piękne widoki na Gibraltar

Na prom weszliśmy razem z wózkiem, ponieważ zamierzaliśmy zwiedzać Ceutę na piechotę. Wózek to też bardzo dobry sposób na to, by odciążyć trochę plecy od dźwiganego ciężaru. Cały port jest dobrze przystosowany dla wózków, więc zdecydowanie rekomendujemy zabranie ze sobą spacerówki.

Prom, który kursuje do Ceuty jest dosyć obszerny. Do wyboru są miejsca siedzące w środku promu oraz na zewnątrz. My ze względu na psa oraz dzieci zajęliśmy miejsca w środku promu zaraz koło pustej sali zabaw dla dzieci. Trochę  nas to zdziwiło, ponieważ bawialnia była pozbawiona jakichkolwiek zabawek czy innych przedmiotów, którymi dzieci mogły by zabić czas. Na ścianie wisiał jedynie telewizor, na którym puszczono 101 Dalmatyńczyków w angielskiej wersji językowej. Jeżeli więc wiecie, że godzinna przeprawa promem może być dla Waszych pociech wyzwaniem, to warto zabrać kilka zabawek ze sobą.

Co nas bardzo zdziwiło, to bardzo pozytywne nastawienie załogi promu do naszego Lokiego. Nawet dostał smaczka, dzięki czemu jego przeprawa była przyjemniejsza.

Sama przeprawa promem może być atrakcją samą w sobie, ponieważ na trasie widać wiele pięknych widoków. Warto spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, aby podziwiać widoki na Gibraltar oraz wybrzeża Maroka. 

Plac zabaw w poczekalni portu w Algeciras
Ceuta - hiszpańska ziemia na terytorium kontynentalnej Afryki, przeprawa promem z Algeciras

Plan zwiedzania Ceuty w jeden dzień

Po przypłynięciu do Ceuty należy wyjść z promu i udać się w lewo. Do zabytkowego centrum miasta można dostać się piechotą w około 15 minut. My zrobiliśmy jeszcze małe zakupy w Lidlu (pamiętajcie o wodzie, ponieważ potrafi być tu gorąco) oraz spokojnie udaliśmy się wzdłuż ulicy. Co warto zaznaczyć, to że po dojściu do dużego ronda to zaraz za nim znajduje się informacja turystyczna, w której możecie dostać darmowy przewodnik po mieście oraz dowiedzieć się czy w mieście nie ma aktualnie jakiś eventów kulturowych. Obsługa punktu informacji turystycznej w Ceucie mówi po angielsku, więc nie powinno być problemu z dogadaniem się.

Krótka historia Ceuty - dlaczego należy do Hiszpanii a nie Maroka?

Przed rozpoczęciem zwiedzania miasta warto odpowiedzieć sobie napytanie, dlaczego Ceuta należy do Hiszpanii, a nie Maroka oraz co znaczy że miasto jest eksklawą. jej historia jest bardzo ciekawa, ale także skomplikowana. My opiszemy tylko informacje w skrócie, tak by przybliżyć Wam historię tego miasta oraz to, jak to się stało, że należy do Hiszpanii.

Przejęcie Ceuty przez Hiszpanię

W 1580 roku, po unii personalnej Portugalii i Hiszpanii, Ceuta znalazła się pod kontrolą Hiszpanii. Chociaż Portugalia odzyskała swoją niezależność w 1640 roku, mieszkańcy Ceuty zdecydowali się pozostać pod panowaniem hiszpańskim. Od tego czasu Ceuta była administracyjnie częścią Hiszpanii, a jej status jako hiszpańskiej enklawy został potwierdzony przez różne traktaty.

Konflikty z Marokiem

Ceuta, podobnie jak pobliska Melilla, jest przedmiotem roszczeń terytorialnych ze strony Maroka, które uważa te tereny za część swojego terytorium. Hiszpania jednak stanowczo odrzuca te roszczenia, podkreślając, że Ceuta i Melilla są integralną częścią państwa hiszpańskiego. Spory o te terytoria pojawiają się sporadycznie w relacjach hiszpańsko-marokańskich, ale Ceuta pozostaje pod hiszpańską kontrolą.

Ceuta kolonializm hiszpański

Zwiedzanie starego miasta - mury obronne (Mur Herkulesa)

Pierwszą rzeczą, jaka rzuci Wam się  w oczy odwiedzając Ceutę będą fortyfikacje miejskie oraz szeroka brama prowadząca do wnętrza miasta.  Ceuta jest miastem o bogatej historii militarnej, a jej fortyfikacje są jednymi z najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków tego typu w Hiszpanii. Fortyfikacje miejskie Ceuty odzwierciedlają jej strategiczne znaczenie na przestrzeni wieków, chroniąc miasto przed licznymi atakami i próbami zdobycia przez różnych najeźdźców. Kluczowym elementem tych umocnień jest Mur Herculesa (Murallas Reales de Ceuta), który stanowi unikalny przykład architektury obronnej i jest jednym z najważniejszych symboli miasta.

Mur Herculesa, znany również jako Królewskie Mury Ceuty, to monumentalna konstrukcja, która wznosi się nad miastem i przecina je, tworząc imponujący kompleks obronny. Nazwa muru odnosi się do legendarnego Herkulesa (Herkulosa), mitycznego bohatera starożytności, który według legendy rozdzielił Europę od Afryki, tworząc Cieśninę Gibraltarską. W rzeczywistości, fortyfikacje te mają korzenie w czasach, gdy Ceuta była kluczowym punktem obronnym najpierw dla Portugalczyków, a później dla Hiszpanów.

To właśnie na tych murach możecie zobaczyć jego kilkumetrowy pomnik uwieczniający Herkulesa odpychającego dwa filary (można założyć, że mogą symbolizować Afrykę oraz Europę).

Dla dzieci – na murach miejskich znajdują się też małe place zabaw, na których dzieci mogą się trochę pobawić.

Ceuta, wejście do fortyfikacji i murów obronnych
Pomnik Herkulesa w Ceucie

Pozostałości po łaźniach arabskich (Baño árabe de la plaza de la Paz)

Na końcu alei z pomnikami skręciliśmy do starożytnych łaźni miejskich. Te starożytne arabskie łaźnie, znane również jako hammam, są świadectwem bogatej kultury i tradycji, które kwitły w Ceucie w okresie panowania muzułmańskiego, oraz doskonałym przykładem średniowiecznej architektury islamskiej.

Łaźnie na Plaza de la Paz zostały zbudowane prawdopodobnie w XI lub XII wieku, w okresie, gdy Ceuta była ważnym miastem pod panowaniem Almorawidów, a później Almohadów. Hammamy były nieodłącznym elementem życia społecznego i religijnego w świecie islamskim, a ich budowa świadczy o znaczeniu Ceuty jako ośrodka miejskiego i kulturalnego w tamtych czasach.

Dzisiaj jest to zabytek, który turyści mogą podziwiać z zewnątrz i poznać jego historię dzięki tablicy informacyjnej znajdującej się obok nich. Niestety wstęp do środka nie jest możliwy.

Łaźnie arabskie w Ceucie
Starożytne Arabskie Łaźnie w Ceucie: Baño Árabe de la Plaza de la Paz

Atrakcje przy Plaza de los Reyes (Dom Smoków, rzeźba Semana Santa oraz Brama Szpitalna)

Po zwiedzeniu starych łaźni udaliśmy się w górę ulicy i dotarliśmy do centrum zabytkowego miasta. Najciekawszym obiektem wydał nam się Dom Smoków, rzeźba Semana Santa oraz Brama Szpitalna znajdujących się na Placu de los Reyes. Do placu idzie się promenadą, na której znajdziecie wiele sklepów, kawiarni oraz restauracji, dlatego jest to idealne miejsce na to by odpocząć i zregenerować siły. 

Casa de los Dragones, czyli “Dom Smoków”, to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budowli w Ceucie. Wszystko to za sprawą imponujących rzeźb smoków, które zdobią szczyt budowli, nadając jej unikalny i intrygujący charakter. Casa de los Dragones został zbudowany w latach 1900-1905 z inicjatywy rodziny García Abellán, jednej z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin w Ceucie tamtego okresu. Rodzina ta była związana z handlem i przemysłem, a budowa tego niezwykłego domu miała podkreślać ich status społeczny oraz bogactwo.

Pośrodku placu zobaczyć też można fragment bramy z bogatymi zdobieniami. Jest to Monumento a la Puerta del Hospital Real będący historycznym pomnikiem upamiętniającym dawną bramę prowadzącą do Hospital Real, jednego z najważniejszych obiektów opieki zdrowotnej w mieście w czasach nowożytnych. Monument ten jest istotnym elementem dziedzictwa historycznego Ceuty, symbolizującym bogatą przeszłość miasta oraz jego rolę jako strategicznego punktu obrony i opieki nad mieszkańcami oraz żołnierzami.

Kolejną rzeźba zlokalizowana jest zaraz przy wejściu do kościoła i pokazuje ona statuę Semana Santa, która odgrywa wielką rolę w kulturze Hiszpańskiej. Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w Hiszpanii, a jego obchody w Ceucie mają długą i głęboko zakorzenioną historię, pełną znaczenia duchowego i kulturowego. Pomnik ten jest hołdem dla wieloletnich tradycji, które przez wieki jednoczyły wspólnotę w celebrowaniu męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Brama hospital Real w Ceucie

Relaks nad plażą z widokiem na Maroko

Nasz dzień w Ceucie postanowiliśmy zakończyć na odpoczynku na plaży Playa de la Ribera. Z dziećmi nie nastawialiśmy się na intensywne zwiedzanie miasta, ponieważ każdy rodzic wie, że mają one swoje tempo. Dodatkowo czas leci zdecydowanie za szybko i powoli musieliśmy zmierzać w kierunku portu. Warto więc zatrzymać się trochę i odpocząć z pięknymi widokami na Afrykę. Zaraz nad plażą znajduje się tez bazar miejski, który funkcjonuje do godziny 15.00. jeżeli więc chcecie zrobić jakieś zakupy to warto wybrać się na niego wcześniej.

Ceuta - hiszpańska ziemia na terytorium kontynentalnej Afryki, przeprawa promem z Algeciras
Ceuta - hiszpańska ziemia na terytorium kontynentalnej Afryki, przeprawa promem z Algeciras

Podsumowanie wycieczki do Ceuty oraz interaktywna mapa atrakcji

Ceuta jest miejscem do którego chcieliśmy przypłynąć od dawna. Takie ciekawostki geograficzne zawsze są dla nas ciekawym celem i cieszymy się, że zdecydowaliśmy się tutaj przypłynąć.

Jeżeli chcecie trochę bardziej intensywnie zwiedzić Ceutę to warto też wybrać się na pobliskie wzgórza z fortyfikacjami. Dobrym środkiem lokomocji po Ceucie może okazać się hulajnoga elektryczna, którą można wypożyczyć na miejscu. Daje ona dość dobrą swobodę w poruszaniu się w mieście, więc jeżeli chcecie zwiedzić więcej, to może być to dobry pomysł.

Niektórzy chcą też zobaczyć “mur” oddzielający Maroko od Ceuty, jednak my nie chcieliśmy się na tym skupiać. Znajduje się on dość daleko od portu i chcieliśmy zobaczyć co do zaoferowania ma samo miasto, a nie patrzeć na granicę. Jednak wiemy, że dla niektórych taka atrakcja może być ciekawsza, niż zabytki to można też sobie to zaplanować.

Nasz prom odpływał z portu o godzinie 18.30, tak więc o 17.30 musieliśmy być już w porcie. Tutaj też wydrukowaliśmy bilety powrotne w kasie i udaliśmy się na prom powrotny, gdzie mogliśmy pożegnać Ceutę przy zachodzącym słońcu.

Ceuta

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga