Centrum Witelona w Legnicy
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Centrum Witelona w Legnicy – atrakcja dla dzieci, która uczy przez zabawę

Centrum Witelona w Legnicy – atrakcja dla dzieci, która uczy przez zabawę

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Na mapie Dolnego Śląska odkryliśmy wspaniałą atrakcję dla dzieci. Centrum Witelona w Legnicy to obiekt, który w pełni interaktywny sposób zabiera dzieci w świat nauki. Stanowi on idealny przykład na to, jak w nowoczesny sposób można stworzyć dla dzieci miejsce, w którym dzieci mogą uczyć się przez zabawę. 

Centrum Witelona łączy historię, naukę i technologię w przestrzeń, która naprawdę „otwiera oczy”. Jeśli szukasz rodzinnej atrakcji na Dolnym Śląsku, w której dzieci będą mogły „dotknąć nauki”, a Ty sam poczujesz się znowu jak odkrywca – wpisz Legnicę na listę weekendowych wypadów.

Centrum Witelona w Legnicy park miejski

Ważne informacje w pigułce

Wt–Pt 10:00–18:00, Sb–Nd 11:00–17:00 (ostatnie wejście 1 h przed zamknięciem) – tak wygląda tygodniowy grafik Centrum Witelona.

Bilet rodzinny (2 dorosłych + max 2 dzieci) kosztuje 80 zł; normalny 30 zł, ulgowy 25 zł, a maluchy < 5 l. wchodzą gratis – najwygodniej kupić wejściówki online i ominąć kolejkę.

Na spokojne przejście przez ok. 50 interaktywnych stanowisk zaplanujcie co najmniej 2–3 h – dzieci rzadko chcą wychodzić wcześniej.

Budynek jest w 100 % dostępny dla wózków i osób z niepełnosprawnościami;

Obok znajdziecie bezpłatny parking, a w środku kawiarnię i strefę wypoczynku.

Mamy coś wyjątkowego dla KAŻDEGO rodzica!

To już ostatnia szansa na zakup Biblioteczki Rodzica!

EBOOKI OD POLSKICH AUTORÓW tj. lekarek, doktorów dietetyki, dietetyczek klinicznych, trenerek, psycholożek i kilkudziesięciu TOPOWYCH Twórców Internetowych.

 

Co znajdziesz w środku?

  • Kurs „chce być Mamą” w cenie 699 zł
  •  Kobieca niepłodność 129 zł
  • Bezpieczeństwo dzieci na wakacji – jak reagować i udzielać pierwszej pomocy – 99 zł
  •  Pomoc hormonalna przyszłej mamy – 299 zł
  •  TOP 20 kierunków idealnych dla dzieci od Ready For Boarding – 49,99 zł
  • Nasz ebook o dwujęzyczności zamierzonej – 39,99 zł
  • + 93 inne ebooki i kursy online od topowych twórców i ekspertów.

 Dodatkowo kupując paczkę od nas otrzymacie ebook dopełniający dwujęzyczność zamierzoną o zwroty codzienne!

 
 

Jeśli celujecie w warsztaty LABO, zarezerwujcie miejsca z wyprzedzeniem – liczba uczestników jest ograniczona.

 

Centrum Witelona powstało w legnickiem Parku Miejskim w miejscu starego Teatru. Sam budynek przez długi czas pełnił funkcję siedziby koła strzeleckiego, jednak z powodów bezpieczeństwa musiała zostać przeniesiona w inne miejce. Po tym czasie budynek przez długi czas stał opuszczony i dopiero jesienią 2024 roku zagospodarowano go na nowoczesne i w pełni interaktywne centrum nauki dla dzieci. 

Gdzie zaparkować?

Centrum Witelona znajduje się praktycznie w samym centrum Legnicy w parku miejskim.  Można do niego w łatwy sposób dostać się z PKP w Legnicy ( spacerem około 20 minut) lub w przypadku, gdy poruszacie się własnym samochodem, to można zostawić samochód bezpośrednio przy budynku (wjazd od ul. Orła Białego).  Zmieści on maksymalnie kilkanaście pojazdów, tak więc w przypadku zwiększonego ruchu turystycznego samochód można zostawić za osiedlu (np. ul. Łukasińskiego lub Mickiewicza). Parkingi są darmowe.

Centrum Witelona w Legnicy

Wystawy stałe w Centrum Witelona - "OKO, perspektywa przyszłości"

Co znajdziemy w Centrum Witelona? Na pewno wizytówką tego miejsca jest jego stała ekspozycja nazwana „Oko, perspektywa przyszłości”. Zajmuje ona w przybliżeniu 1000 m2 i jest ona wielkim placem zabaw dla małych odkrywców. Większość instalacji poświęcone jest optyce oraz związanymi z nimi zjawiskami. Zobaczycie więc instalacje od biologicznych aspektów takich jak na przykład budowa ludzkiego oka (ale nie tylko) po złudzenia optyczne. Cały obiekt wystawy podzielony jest na 6 sfer, w którym każdy zajmuje się inną tematyką.

Na początek weszliśmy w ciemną salę, gdzie kurtyny laserowe robiły ciekawy efekt rozszczepiania się światła. W tym miejscu właśnie można zainicjować rozmowę z dzieckiem o tym, czym jest to co widzimy i jak ważną rolę odgrywa wzrok. Następnie wchodzi się do centralnej sali, gdzie znajduje się reszta ekspozycji.
Ekspozycja z soczewkami i pryzmatami stanowiła bardzo ciekawy element naszych odwiedzin, ponieważ na żywo można było pokazać dziecku, jak rozszczepia się światło tworząc tęczę lub pokazać, że wiązka laseru może się odbijać i kierować nią w miejsce, jakie chcemy. Zabawa światłem przypadł do gustu naszemu starszemu synowi, jednak dla młodszego (3 latka) szybko okazała się mniej angażująca. Mu zdecydowanie bardziej podobała się wieża ze zjeżdżalnią oraz iluzje optyczne znajdujące się w kolejnej części sali.

Centrum Witelona Legnica
Centrum Witelona w Legnicy

Kolejnym miejscem, które nas zainteresowało była sekcja odnosząca się do świata optyki w królestwie zwierząt. Można tu zobaczyć, jak widzą różne zwierzęta oraz owady. Obraz UV – czyli takim, jaki widzi pszczoła naprawdę zachwycił dzieci, a szansa na to, żeby trochę poskakać przed kamerką jak zawsze jest dobrą formą rozrywki.

Podczas naszego pobytu mieliśmy też okazję zobaczyć tymczasową wystawę poświęconej tematyce wyścigów, a dokładnie 15 lecia kariery wyścigowej studentów Politechniki Wrocławskiej i ich konstrukcjom bolidów. Tutaj akurat wystawa jest odgrodzona i nie możliwa do interakcji. Wszystko to ze względu na to, by nie uszkodzić delikatnych konstrukcji, jakim są bolidy. Można za to wejść do małej sali kinowej, w której wyświetlany jest film pokazujące sukcesy drużyny wyścigowej PWR.

Na górnym piętrze znajduje się też mała sala zabaw z klockami czy czytelnią. Jeżeli Waszemu dziecku będzie za mało wrażeń to na pewno znajdzie tutaj dodatkową porcję ciekawych rzeczy do roboty.

Centrum Witelona Legnica

Warsztaty, jakie można przeprowadzić w Centrum Witelona

W Centrum Witelona można też przeprowadzić doświadczenia naukowe oraz warsztaty. Są to ograniczone grupowo wydarzenia, na które wcześniej trzeba się zapisać. Wszystkie z nich są przeznaczone dla dzieci i zrobione z myślą o nich. Są to więc doświadczenia i eksperymenty w pełni bezpieczne, ale trzeba jak zawsze zachować trochę rozwagi i bezpieczeństwa. Dla najmłodszych najbardziej pasjonujące okazały się laboratoria, w których dzieci mogły przeprowadzić eksperyment w postaci wybuchającego wulkanu. Oczywiście kolory odgrywały tu istotną rolę, dlatego dzieci mogły dowolnie mieszać kolory swojej „magmy” i dodawać do nich różne upiękniacze w postaci np. brokatu.

Dostępne są także warsztaty z mikroskopami, podczas których dzieci mogą zobaczyć różne zwierzęta i owady w dużym powiększeniu. 

Laboratoria i warsztaty w Legnicy
Mikroskop witelona Legnica

Kim był Witelon i dlaczego stał się patronem centrum w Legnicy?

Wato odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo było ono pierwszym z tych, jaki sobie zadaliśmy widząc nazwę centrum. Jak to często się mówi – w życiu nie ma przypadków i także w tym wypadku nazwa nie wzięła się z nikąd.

Witelon (łac.Vitello, ok. 1230 – po 1280) to pierwszy znany z imienia uczony urodzony na ziemiach polskich. Przyszedł na świat na Dolnym Śląsku – większość biografów wskazuje okolice Legnicy – jako syn Polki z miejscowego rodu i osadnika z Turyngii. Został kanonikiem we Wrocławiu, ale prawdziwą sławę przyniosło mu dziesięcioksięgowe dzieło „Perspectiva” – najpełniejszy w średniowieczu traktat o świetle, oku i widzeniu. Łącząc matematykę z filozofią, Witelon wyjaśniał, jak promienie świetlne tworzą obraz oraz dlaczego potrafimy się nabierać na złudzenia optyczne. Z jego ustaleń korzystali później Kopernik, Leonardo da Vinci i Kepler, a krater na Księżycu nosi dziś imię Vitello.

Dodatkowo Witelon jest mocno powiązany z Legnicą. To właśnie tutaj miał on swoją rodzinę i prowadził prace pedagogiczne. Wiąże więc on lokalną historię z tematyką optyki, w której się specjalizował. 

Centrum Witelona Legnica

Podsumowanie wizyty w Centrum Witelona oraz cennik wstęp

Centrum Witelona to zdecydowanie jedno z najbardziej zaawansowanych centrów naukowych dla dzieci na mapie Dolnego Śląska. Jest ono interaktywne i zapewnia szeroką gamę wiedzy na temat optyki, czyli sztuki w której Witelon się specjalizował. Naszym zdaniem Centrum Witelona stanowi idealne miejsce, które może być pomysłem na wycieczkę szkolną, która w formie warsztatów może zainspirować dzieci i młodzież do odkrywania tajemnic nauki. Bo nie ma nic lepszego do rozwoju zainteresowań niż dobrze podana wiedza prosto ze świata. Nasze dzieci były zadowolone i ciężko było je zabrać ze środka. Były jednak jeszcze inne atrakcje w Legnicy, które chcieliśmy odwiedzić, więc nie było wyboru. Poszliśmy dalej odkrywać Legnicę wolnym krokiem.

Ceny biletów

Ceny biletów są aktualne na maj 2025 roku. Rezerwację biletów najlepiej zrobić online, ponieważ miejsca są ograniczone – szczególnie w kwestii zapisów na warsztaty / laboratoria. Na stronie znajdziecie też aktualne ceny biletów.

Cennik wystawy „OKO. Perspektywa Przyszłości”
Rodzaj biletu Cena Dla kogo? Warto wiedzieć
Normalny 30 zł osoby dorosłe dostępny online, w kasie i biletomatach
Ulgowy 25 zł dzieci, uczniowie, studenci ≤ 26 l., seniorzy 65+, osoby z niepełnosprawnością (+ opiekun), emeryci/renciści wymagana legitymacja lub dokument
Rodzinny 80 zł 2 dorosłych + max 2 dzieci ≤ 18 l. wiek dziecka weryfikowany przy wejściu
Grupa szkolna 20 zł / os. min 10 osób + 1 opiekun / 10 uczniów gratis wymagana rezerwacja
Grupa LABO 35 zł / os. warsztaty dla grup 10–16 os. płatność w kasie w dniu zajęć
Grupa LABO + Wystawa 50 zł / os. warsztaty + ekspozycja j.w.
Zniżki LKM / KDR Normalny 24 zł, Ulgowy 20 zł Legnicka Karta Miejska, Karta Dużej Rodziny obowiązuje wyłącznie w kasie
Bezpłatnie 0 zł dzieci < 5 l., asystenci osób z niepełnosprawnością nie dotyczy grup zorganizowanych
Ostatnie wejście na wystawę: 1 h przed zamknięciem. Bilety indywidualne można kupić z 90-dniowym wyprzedzeniem, grupowe – 120 dni.
Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga