Strona Główna Włochy Cefalu – piękne sycylijskie miasteczko godzinę drogi od Palermo

Cefalu – piękne sycylijskie miasteczko godzinę drogi od Palermo

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Swój tygodniowy pobyt na Sycylii w połowie stycznia rozpoczęliśmy od odwiedzenia jednego z najbardziej urokliwych miasteczek na wybrzeżu. Cefalu przez wielu uważanych jest za wizytówkową miejscowość wakacyjną na Sycylii, dlatego w sezonie bardzo ciężko znaleźć tutaj wolny apartament, a całe miasteczko dosłownie pęka w  szwach. Inaczej ma się sytuacja poza sezonem, gdy miasto wchodzi w swój stan letargowy. 

Wiele mieszkań, restauracji, sklepów przechodzi remonty, właściciele wypoczywają i rozpoczynają przygotowani przed kolejną falą turystów. Jeżeli więc czytaliście coś negatywnego na temat Cefalu, to na pewno tyczyło się to wysokiego sezonu. Jak sprawa wygląda jednak zimą (styczeń)? Co warto zwiedzić? Jakich temperatur możecie się spodziewać w styczniu i co ważniejsze – ile zapłaciliśmy za pobyt w Cefalu? Wszystkiego dowiecie się w naszym wpisie o tej włoskiej miejscowości.

Cefalu - piękne sycylijskie miasteczko godzinę drogi od Palermo

Cefalu wybraliśmy też z powodu, że jest to miasteczko bardzo łatwo dostępne z lotniska w Palermo (dodatkowo loty do Palermo często można znaleźć po 150 zł – Sprawdź ceny w wyszukiwarce tanich lotów). Jedzie do niego pociąg, który startuje z lotniska do Palermo i tam przesiadamy się w odpowiednią linię (u nas był to peron nr. 10 – pociąg kierujący się do Mesyny). Koszt osoby dorosłej w połączeniu lotnisko – Cefalu to koszt 12,60 euro za osobę dorosłą. Warto pamiętać, że dzieci do lat 4 nie płacą za komunikację miejską i nie potrzebują biletu zerowego (jak w Polsce). Bilet kolejowy można kupić w kasie zaraz przy peronie Palermo (lotnisko – Punta Raisi). 

Pan obsługujący mówi po angielsku, jednak bez problemu każdy się z nim porozumie pokazując nazwę miejscowości, do której chce się dojechać i liczbę osób podróżujących. Kolejnym krokiem jest skasowanie biletu w zielonym biletomacie wiszącym na ścianie. Co do samego peronu to nie da tutaj się pomylić, ponieważ obsługuje go jedna linia (nitka) kursująca do Palermo i z powrotem. Jeżeli więc widzicie pociąg to właśnie do niego musicie wsiąść. 

Warto też pamiętać, że pociąg ma wydzielone strefy do osób poruszających się z wózkami lub rowerami. Zazwyczaj jest on na środku składu lub jego początku. Drzwi są oznaczone więc na pewno się nie pomylicie. Co nas zdziwiło to to, że konduktorzy bardzo dobrze posługują się angielskim. We Włoszech nie jest to taka oczywista sprawa, więc jeżeli macie jakieś pytania to śmiało możecie pytać, ponieważ na pewno pomogą. 

Sama podróż koleją trwa nieco ponad dwie godziny ( 1 godzina do Palermo oraz godzina Palermo do Cefalu). Warto zająć miejsce blisko okna po lewej stronie pociągu (stronie po której wsiadaliście), ponieważ dzięki temu będziecie mogli widzieć przepiękne widoki na wybrzeże. W liniach kolejowych zamontowane są telewizory, w których wyświetlana jest trasa podróży oraz szacunkowy czas, kiedy przyjedziecie na peron docelowy.

Połączenie warto sprawdzać np. przez Google Maps, ponieważ zaznaczone są na nim aktualne opóźnienia, zmiany rozkładu jazdy oraz najbliższe kilka połączeń.

Dojazd pociągiem do Cefalu
cefalu nocą

Atrakcje Cefalù - co robić przez 3 dni [opis atrakcji, mapa]

W Cefalù spędziliśmy łącznie 3 dni, podczas których wolnym krokiem zwiedzaliśmy tą piękną miejscowość. W połowie stycznia temperatura dochodziła do ok. 15 stopni, jednak trafiliśmy na dość wietrzne dni. Z tego powodu, pomimo słońca, nosiliśmy kurtki i czapki by niepotrzebnie się nie przewiać. Odczuwalnie pogodę można porównać do początków ciepłych wiosennych dni w Polsce.

Pierwszy dzień, zaraz po przyjeździe pociągiem skupiliśmy się na poznawaniu centrum miasta i przyznam szczerze, że widok wąskich uliczek pomiędzy kamienicami oraz góry strzegącej miasto wywarło na nas spore wrażenie. Taki kontrast powoduje, że aż chce się usiąść na jednej z ławeczek zlokalizowanej na wybrzeżu i podziwiać to miasto. 

Przechodząc jednak do atrakcji to z pewnością polecamy zobaczyć Katedrę św. Wawrzyńca w Cefalù będącą  kościołem wybudowanym w 12. wieku o stylu normańsko-arabskiej, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Kościół jest znany z charakterystycznego łuku wejściowego i mozaik na suficie, które są unikatowe na świecie. Mozaika przedstawia Chrystusa w chwale z otaczającymi Go aniołami i różnymi świętymi. Wewnątrz katedry znajdują się również dzieła sztuki, takie jak ołtarze i rzeźby, które nadają katedrze dodatkowej wartości artystycznej i kulturowej.

Katedra jest również ważnym miejscem historycznym, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w czasach starożytnych i średniowiecznych. Obecnie jest to popularne miejsce pielgrzymek dla wiernych i turystów, którzy chcą zobaczyć jej piękne i unikatowe wnętrze.

Oprócz tego będąc  mieście  warto zgubić się w gąszczu wąskich uliczek i dotrzeć nimi na wybrzeże. Po drodze napotkacie na pewno na wiele małych lokalnych sklepików, kawiarni i restauracji. Na wyróżnienie zasługuje także pozostałości starożytnej pralni, która została zbudowana w czasach rzymskich i była używana do prania tkanin i odzieży. Pralnia składała się z serii basenów i kanałów wodnych, które służyły do mycia tkanin. Woda była dostarczana z pobliskiego źródła i miała specjalne właściwości lecznicze, które uważano za korzystne dla skóry.

Starożytna pralnia jest jednym z najważniejszych zabytków Cefalù i jest często odwiedzana przez turystów, którzy chcą zobaczyć pozostałości tej unikatowej budowli i dowiedzieć się więcej o starożytnej historii miasta. Obecnie zachowane są tylko nieliczne fragmenty pralni, ale nadal są one imponujące i warto je odwiedzić, aby zobaczyć ich piękno i zrozumieć ich znaczenie dla historii miasta.

Kolejnym miejscem będzie na pewno piaszczysta plaża oraz wybrzeże z murami obronnymi w mieście. Taki spacer na pewno pozwoli Wam w bardzo fajny sposób zagospodarować pierwszy dzień pobytu w Cefalu.

Katedra św. Wawrzyńca w Cefalu

Zwiedzanie góry La Rocca (Skała) z ruinami starożytnego normańskiego zamku oraz Świątynią św. Anny

Potężna skała, która góruje nad Cefalu to atrakcja, której nie mogliśmy sobie odmówić. Jednak nie wiele brakowało, byśmy na nią w ogóle nie weszli, ze względu na wiatr, ponieważ przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych pozostaje ona zamknięta. Bilet wstępu na La Rocca (Skała) kosztuje 5 euro za osobę i można ją kupić w automacie biletowym. Każda grupa wchodząca na szczyt jest numerowana i po zejściu należy obsłudze podać swój numer, by mogli odnotować zejście. 

Czy trasa jest wymagająca? Wejście na szczyt góry normalnym tempem trwa około godziny, jednak nie wiele osób chce się śpieszyć. Po drodze jest tyle pięknych widoków na miasto i morze, że warto usiąść na jednej z ławeczek i poobserwować okolicę. Wejście z dziećmi jest możliwe i nasz 3,5 letni Leoś w swoim tempie przeszedł całą trasę sam, Czarek (1 rok) został wniesiony na szczyt w nosidełku.  Warto pamiętać, że w gorące dni wejście na La Rocca może być bardzo męczące. U nas pogoda była na tyle wypośrodkowana, że wchodzenie było bardzo przyjemne.

La Rocca to nie tylko wejście na skałę, ale także zwiedzenie starożytnych pozostałości po normańskim zamku wybudowanym w XI wieku. Była to twierdza, którą nie łatwo było zdobyć ze względu na strome podejście oraz przemyślaną architekturę fortyfikacji. Całą historię zamku możecie poznać dzięki tablicom informacyjnym zawierającym kod QR, który przenosi turystę do średniowiecza pokazując rozwój twierdzy i przebieg zdarzeń w ciekawej animowanej bajce. Dla dzieci jest to ciekawy sposób na przemycenie wartości edukacyjnych danego miejsca.

Kolejną kluczową atrakcją jest Kaplica św. Anny uważaną za jedno z najlepiej zachowanych normańskich budynków sakralnych we Włoszech i zabytków przedklasycznych (wiek budowy szacowany na VI-VIII wiek). Warto zatrzymać się przy niej i poznać lepiej jej historię.

Wraz ze spacerem promenadą i główną, piaszczystą plażą zagospodarujecie drugi dzień na zwiedzanie włoskiego Cefalu.

Zamek w Cefalu na La Rocca
Cefalu - piękne sycylijskie miasteczko godzinę drogi od Palermo

Zwiedzanie portu, latarni morskiej oraz ścieżki przy wybrzeżu - trzeci dzień pobytu w Cefalu.

Trzeci dzień spędziliśmy na zwiedzaniu portu w Cefalu znajdującego się po drugiej stronie La Rocca. Spacer doprowadzi Was do latarni morskiej, która znajduje się na zboczu góry, jednak warto pamiętać, że niestety nie można jej zwiedzić i nie jest ona atrakcją turystyczną. Tak na prawdę znajduje się ona w wydzielonej strefie militarnej, do którego wstęp jest wzbroniony. Co ciekawe, to latarnia morska jest aktywna i nocą można zobaczyć jej migające światło.

Z portu w Cefalu w sezonie wypływa wiele kursów wycieczkowych, którymi można dopłynąć do pobliskich miejscowości. Po za sezonem pełni on funkcję jedynie rekreacyjną / łowienia ryb przez kutry rybackie.

Naszym odkryciem, o którym mało pisze się w Internecie jest ścieżka prowadząca pod zabudowaniami Cefalu, a morzem. Została tam zaprojektowana trasa prowadząca częściowo ścieżką a częściowo skałami po której można iść wzdłuż morza.  Przy lekko wzburzonej pogodzie jest to bardzo atrakcyjna trasa, ponieważ szum rozbijanych fal o skały oraz bliskość do morza robią bardzo ciekawy klimat. My przeszliśmy większość trasy, jednak w pewnym momencie gdy dochodziliśmy do małego mostu to musieliśmy się wycofać ze względu na to, że fale czasami zalewały część trasy. Pewnie gdybyśmy byli sami, to byśmy poszli dalej, ale z dziećmi nie ma co ryzykować. Jedno jest pewne, jeżeli będziecie mieli okazję to polecamy przejść tę trasę w całości. Wspomnienia oraz piękne zdjęcia gwarantowane.

Cefalu Port

Podsumowanie wyjazdu do Cefalu- koszt, nocleg itp.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę to fakt, że Cafalu jest bardzo czystym miastem, jak na sycylijskie warunki. Pierwszego dnia, gdy zwiedzaliśmy Cefalu, Agnieszka powiedziała, że jest tu jakoś strasznie brudno… Po zmianie miejscowości na mniej turystyczną cofnęła jednak swoje słowa i powiedziała, że Cefalu było bardzo czyste.

Czas też na podsumowanie praktyczne czyli gdzie spaliśmy, gdzie jedliśmy itp. Nie może też zabraknąć interaktywnej mapy ze wskazaniem miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić.

Samo Cefalu bardzo przypadło nam do gustu i poza sezonem okazało się strzałem w dziesiątkę. Pogoda w połowie stycznia pozwoliła nam na komfortowe zwiedzanie miasta z  dala od tłumów i nieznośnych temperatur. Było kameralnie, przez co Leoś mógł swobodnie biegać po plaży i innych miejscach, gdzie pewnie normalnie przewijałoby się sporo osób. 

Trzeba być jednak uważnym, ponieważ włosi jeżdżą jak jeżdżą, czyli nie za bardzo uważnie, a ciasne uliczki nie przeszkadzają im w bardziej ostrożnej jeździe.

Nocleg. Podczas naszego pobytu w Cefalu udało nam się znaleźć nocleg w apartamencie zlokalizowanym praktycznie przy samym Molo w Cefalu. Byliśmy więc blisko morza oraz w samym sercu starego miasta. Lokalizacja była fenomenalna a sam apartament był bardzo dobrze wyposażony m.in. w kawiarkę z pyszną kawą, szampony, telewizor, pralkę, dwie klimatyzacje. Zapłaciliśmy za nocleg w terminie od 10-14 stycznia 786 złotych + podatek klimatyczne 8 euro płatnym na miejscu dla gospodarza. Jeżeli chcecie zobaczyć gdzie nocowaliśmy to sprawdźcie ten link. Jest to link afiliacyjny dzięki, któremu dostajemy nieznaczną część zysku Bookingu dla nas. Sprawdź nasz apartament w Cefalu.

Jeżeli jest on niedostępny, a może się tak okazać, ponieważ lokalizacja jest naprawdę rewelacyjna to możecie zobaczyć inne noclegi dostępne poniżej.

Booking.com

Poniżej podajemy też interaktywną mapę z polecanymi przez nas atrakcjami do zwiedzenia. Są to główne miejskie atrakcje, które warto odwiedzić w tym miasteczku. Do odkrycia jest na pewno dużo więcej, jednak myślimy, że przez trzy dni na spokojnie powinno to wystarczyć. Odnośnie kosztów całkowitych wyjazdu to polecam zobaczyć filmik, w którym wszystko ładnie wyjaśniamy.

@wolnymkrokiem Ile kosztował nas tygodniowy wyjazd na Sycylię❓ Niecałe 4 000 zł! 😱 Na wszystko! Łącznie z parkingiem samochodu na lotnisku we Wrocławiu. 🇮🇹Fakt, że na obiady jadaliśmy pizzę, a to na pewno wychodziło taniej, niż gdybyśmy zamawiali np makarony (porcja spaghetti to 14-15 euro, a pizza 7-12 euro). 🇮🇹Z tego co zauważyłam, większość rzeczy jest droższa niż w Polsce, zwłaszcza jedzenie. Są wyjątki – sezonowe owoce, np. pomarańcze były po 1 euro za kg. 🇮🇹Za to noclegi? Wg mnie taniej, za trzyosobowy pokój w B&b ze śniadaniami – ok. 300zł/za noc. Jeśli chcecie, zrobię rolkę typowo o cenach 💲 Daj koniecznie znać w komentarzu, czy pojechałbyś za taką cenę na Sycylię ❤️🍕🇮🇹 #porady #ceny #nadmorzem #podróżezdzieckiem #podróże #travelblogger #kochamwłochy #viral ♬ Bella ciao – HUGEL Remix Extended – El Profesor
Podobała Wam się Sycylia?

Sprawdź wszystkie nasze wpisy o tym miejscu

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga