Borówkowa Wieża widokowa panorama z drona
Strona Główna Dolny Śląsk Góra Borówkowa, szlak z Przełęczy Lądeckiej na wieżę widokową

Góra Borówkowa, szlak z Przełęczy Lądeckiej na wieżę widokową

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Szlak na Borówkową w Górach Złotych realizowaliśmy, gdy przygotowywaliśmy materiał do naszego e-book o mało znanych miejscach na ziemi kłodzkiej. Dodatkowo był to obowiązkowy punkt na mapie naszej podróży, ponieważ w założeniach mamy plan odwiedzić wszystkie wieże widokowe na łonie natury na Dolnym Śląsku. Nie jest to łatwe, ponieważ co rusz dobudowują nowe, ale staramy się nadążyć. 

Wybraliśmy szlak dogodny dla 2,5 letniego Leosia oraz biorąc pod uwagę 6 miesiąc mojej ciąży – 6,5 km szlaku z Przełęczy Lądeckiej wydał nam się optymalny na stawianie pierwszych samodzielnych kroków w górach dla naszego małego podróżnika. Jest to szlak o łatwym charakterze oraz łagodnym przebiegu, dlatego jeżeli i Wy szukacie jakiegoś szlaku pieszego przyjaznego małym dzieciom to Borówkowa będzie dla Was bardzo dobrą propozycją.  Dodatkowo jest on najkrótszym wejściem na górę Borówkową jaką możecie zrealizować w przeciągu około 2 godzin w dwie strony.

Początek szlaku na Borówkową

Darmowy parking samochodowy na Przełęczy Lądeckiej znajduje się zaraz przy granicy Polsko-Czeskiej (Lutynia-Travana). W tym miejscu znajduje się też zadaszone miejsce piknikowe, idealne na odpoczynek przed szlakiem lub po szlaku. Żeby wejść na górę Borówkową należy iść szlakiem zielonym, zwanym także Szlakiem Kurierów Solidarności, bo jak może nie każdy wie, ale Borówkowa jest bardzo mocno powiązana z działalnością ruchu Solidarności.

Ciekawostką na temat szlaku jest to, że właśnie tutaj rodziła się wolna Europa. Na Górze Borówkowej 21 sierpnia 1987 roku doszło do przełomowego spotkania działaczy Solidarności, w której uczestniczył m.in. Jacek Kuroń, Jan Lityński, Zbigniew Bujak czy też Zbigniew Janas. Po stronie czechosłowackiej stawił się m.in. przyszły prezydent Czech – Vaclav Havel. Tak więc Borówkowa to nie tylko piękne widoki, ale też kawałek przełomowej historii, o której warto pamiętać.

Sam szlak rozpoczyna się dość łagodnie i prowadzi przez rozległą polanę. Widać z niej w umiejscowioną w kotlinie małą miejscowość Lutynia, w oddali Lądek Zdrój oraz masyw Śnieżnika. Następnie po około 700 metrach wchodzi się w las i już do końca prowadzi zacienionym szlakiem. Warto mieć na uwadze punkt widokowy, który znajduje się trochę poza szlakiem i trzeba skręcić kilkanaście metrów w lewo.  Jest on zlokalizowany mniej więcej na wysokości połączenia się szlaku zielonego z niebieskim ok. 2 kilometry od Przełęczy Lądeckiej. Właśnie tam rozbiliśmy nasz mały piknik i przy takim pięknym widoku podładowaliśmy nasze baterie. Jeżeli podróżujecie z dzieckiem i stawiacie swoje pierwsze kroki w górach to warto pomyśleć nad tym żeby wypracować sobie jakąś ciekawą rutynę, na które dziecko będzie się cieszyło i wynagradzało mu podjęty trud.

Warto o tym wspomnieć, że szlak nie nadaje się na wózek. Polecamy wyposażyć się w chustę, nosidło lub plecak turystyczny przystosowany dla dziecka. Tak jak pisaliśmy wcześniej to szlak nie jest trudny i często widać na nim rodziny z dziećmi. Dla mnie trudność szlaku była bardzo ważna, ponieważ byłam w szóstym miesiącu ciąży. Wielu z naszych obserwatorów pytało się nas, jak sobie radziłam w ciąży podczas wycieczek górskich i powiem Wam, że przy pierwszej ciąży było dużo lepiej. Przy drugiej ciąży ważnym elementem był dobór dobry odzieży ciążowej

Na naszym blogu znajduje się wiele ciekawych propozycji tras dla kobiet ciężarnych głównie z Dolnego Śląska, ale jeżeli potrzebujecie więcej inspiracje to możecie zaczerpnąć trochę inspiracji tutaj – Szlaki początkujące, dla kobiet w ciąży.

Szlak na Borówkową z Przełęczy Lądeckiej
Góra Borówkowa, szlak z Przełęczy Lądeckiej na wieżę widokową
Góra Borówkowa, szlak z Przełęczy Lądeckiej na wieżę widokową

Wieża widokowa na górze Borówkowa - nasz dolnośląski Dom Muminków

Borówkowa to jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych o wysokości 900 m n.p.m. co sprawia,  że wieża widokowa na jej szczycie jest genialnym punktem widokowym na okolice. Jest to bardzo charakterystyczny obiekt, który swoim kształtem przypomina znany większości z Was Domek Muminków – jakby go pomalować na niebiesko to byłoby w punkt. Taras widokowy wieży wznosi się na około 25 metrów i od 2006 roku pozwala cieszyć się turystom widokami, które oferuje. Wstęp na wieżę widokową jest darmowy, a pod nim znajduje się małe schronisko turystyczne / punkt gastronomiczny, w którym można kupić coś ciepłego do jedzenia lub picia – płatność przyjmują w koronach czeskich oraz złotówkach, warto wziąć ze sobą gotówkę, bo nieraz może być problem z płatnością kartą. W schronisku znajdziecie też pieczątkę, którą można podbić swoją książeczkę górską PTTK.

Wieża widokowa Borówkowa
Góra Borówkowa, szlak z Przełęczy Lądeckiej na wieżę widokową

Podsumowanie szlaku na Borówkową

Szlak na Borówkową należy do łatwych i zdecydowanie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Według mapy turystycznej 6 kilometrów szlaku powinno się pokonać w 2 godziny, jednak my z około 2,5 letnim Leosiem przeszliśmy go w 4 godziny. Był to praktycznie jeden z ostatnich szlaków, jaki przeszłam w ciąży, dlatego wspominam go bardzo dobrze.

Na szlak wzięliśmy także Lokiego (naszego pieska) i dzięki umiarkowanym ruchu turystycznym mógł on trochę pohasać na wolności. Jak wspominaliśmy szlak prowadzi przy granicy z Czechami, dlatego warto zabrać ze sobą paszport dla pieska.

Jeżeli więc chcesz wejść na wieżę widokową na górze Borówkowa, to już wiesz jak wygląda najkrótszy i najszybszy szlak na jej szczyt.

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?
Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga