Strona Główna Dolny Śląsk Najciekawsze atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku według dzieci – TOP7

Najciekawsze atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku według dzieci – TOP7

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 6 komentarzy

Dolny Śląsk pełen jest atrakcji, które mogłyby spodobać się dzieciom. Pytaniem jest tylko jakie najbardziej przypadłyby im do gustu? Właśnie dlatego, dwa lata temu, przeprowadzając projekt „zNAJ Dolny Śląsk” zakończyliśmy go konkursem plastycznym dla dzieci szkół podstawowych, w którym zadaniem konkursowym było przedstawienie najciekawszej atrakcji turystycznej naszego regionu. Ogółem spłynęło do  nas 648 prac, z których przeprowadziliśmy statystykę i „wyciągnęliśmy” atrakcje, które powtarzały się najczęściej. Tym właśnie tropem postanowiliśmy podążyć w ramach ostatniego artykułu przygotowywanego na potrzeby II Turystycznych Mistrzostw Blogerów, w których reprezentujemy Dony Śląsk. Dodatkowo postanowiliśmy też zadać sobie pytanie, dlaczego właśnie ten obiekt/miejsce wybrało dziecko jako najciekawszą atrakcję? Ciekaw jesteście miejsc, które wybrały dzieci oraz naszej opinii na ten temat? Zapraszamy więc do przeczytania artykułu.

Najciekawsze atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku według dzieci - TOP7

Zamek Książ jest niewątpliwe wizytówką Dolnego Śląska, który wpisał się do kanonu obowiązkowych obiektów do odwiedzenia. Majestatyczny wygląd i przepiękne tereny wokół sprawiają, że jest to także najbardziej rozpoznawalny zamek naszego regionu. Nie jest dziwne więc, że codziennie przeżywa oblężenie turystów z przeróżnych zakątków Polski i świata. My sami zwiedzaliśmy go już kilkukrotnie, podczas różnych wycieczek szkolnych, a nawet mieliśmy tam organizowaną studniówkę.  

Książ posiada naprawdę bogatą historię, ponieważ jako obiekt funkcjonuje od roku 1288 i stanowić miał „Klucz do Śląska”. Za jego budowę odpowiada książę świdnicko – jaworski, Bolko I Surowy, który bardzo mocno ufortyfikował obecne tereny Dolnego Śląska. 

Chociaż to właśnie Zamek Książ przyciąga najwięcej turystów, to nie jest on jedyną atrakcją. Do dyspozycji zwiedzających jest także niedawno otwarta podziemna trasa, przepiękna stadnina koni, kwieciste ogrody czy chociażby palmiarnia, znajdująca się niecałe 500 metrów od parkingu. Dla osób ceniących sobie piesze wędrówki wyznaczono także specjalny szlak prowadzący do ruin starego zamku Książ, znajdującego się w głębi otaczającego Książ lasu. Około godzinna trasa pozwoli Wam na odpoczynek od tłumów turystów i zaprowadzi Was do mniej uczęszczanego punktu widokowego.

Dlaczego naszym zdaniem tak często dzieci wybierały Zamek Książ jako obiekt swoich prac? Wydaje nam się, że czynników jest kilka. Po pierwsze jest to bardzo częsty punkt wycieczek szkolnych, który na pewno wywiera na dzieciach bardzo duże wrażenie. Jego ogrom, przepiękna historia i bogate komnaty sprawiają, że mali turyści  zapamiętają go na długo. Po drugie wydaje nam się, że jest to zamek idealny do rozpoczęcia zwiedzania z małymi dziećmi. Nie prowadzą na niego żadne strome szlaki, dlatego jest on bardzo dostępny i bezpieczny dla dzieci. Posiada także dobrą infrastrukturę gastronomiczną, tak więc wycieczka dla dzieci na cały dzień zapewniona!

Tak jak my, kochasz podróżować?

Ta WIELKA paczka ebooków jest dla Ciebie!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów.

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

 

Z nią na pewno zaplanujesz świetnie nadchodzącą majówkę!

W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Kolejne miejsce na podium zajął Zamek Czocha w Leśnej. Jest to kolejna dobrze znana atrakcja na Dolnym Śląsku, którą zaskarbiła sobie serce dzieci szkół podstawowych. Warownia powstała około XIII wieku i służyła jako strategiczny punkt w obronie granic. Obecnie zaś obiekt w całości poświęcony jest turystyce, a spora jego część została przekształcona w hotel. Dzięki temu, na terenie zamku odbywają się liczne imprezy okolicznościowe, festiwale filmowe czy też eventy poświęcone tematyce II Wojny Światowej.

Zwiedzanie Zamku Czocha możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, który podczas około 40-minutowej wycieczki oprowadza nas po ważniejszych częściach zamku. Tematyka poruszana podczas oprowadzania jest dość rozległa i w chronologiczny sposób przybliża nam jego historię zaczynając od genezy powstania zamku, przez rolę jaką odgrywał on podczas II Wojny Światowej gdy był warownią Sowietów, aż po jego wykorzystanie jako obiekt noclegowy.

Naszym zdaniem Zamek Czocha stał się obiektem tak licznych prac dzieci ze względu na jego niecodzienny kształt, który można było w ciekawy sposób ująć w pracach (aż 4 nagrodzone przez nas prace przedstawiały właśnie ten zamek). Dodatkową atrakcją dla dzieci mogła być wieża widokowa znajdująca się na szczycie zamku, oraz kilka innych „smaczków”, które sprawiły, że zaskarbił sobie względy najmłodszych. Bo komu nie spodobałyby się tajne przejścia w biblioteczkach, tajemnicza legenda o skarbie na zamku, czy też możliwość spędzenia nocy w królewskiej komnacie?

Oj, nie macie nawet pojęcia, jak dzieci świetnie potrafiły uchwycić zwierzęta z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.  Żyrafy, małpy, lwy, słonie oraz ryby w Afrykarium najczęściej gościły na rysunkach małych turystów z Dolnego Śląska. Nic dziwnego, ponieważ ZOO dla dziecka jest największą podróżą po świecie w skali mikro.  W tak krótkim czasie mogą one zobaczyć egzotyczne zwierzęta z różnych zakątków globu oraz poznać je lepiej. Ogród Zoologiczny we Wrocławiu jest doskonałym miejscem by zanurzyć się do świata zwierząt i odkryć kolekcję około 1100 gatunków rożnych mieszkańców tego obiektu.

Chyba nie popełnimy zbyt dużego błędu, jeżeli stwierdzimy, że Wrocławskie ZOO zalicza się także do kanonu atrakcji typu „must-see” kiedy gości się na Dolnym Śląsku. Z tego powodu często można utknąć w kolejce przed wejściem do obiektu, dlatego jeżeli macie możliwość przyjechać do Wrocławia np. w tygodniu to zapewniamy, że będziecie mogli czerpać jeszcze więcej radości z podziwiania zwierząt. 

Dlaczego naszym zdaniem dzieci rysowały Wrocławskie ZOO? A kto z Was w dzieciństwie nie lubił ZOO? Miejsca w którym można było zobaczyć zwierzęta, o których czytało się jedynie w książkach lub widziało w telewizji? Dodatkowo wisienką na torcie jest Afrykarium, w którym możemy zanurzyć się do podwodnego świata zwierząt. Po prostu WOW!

Wreszcie jakiś szczyt – ufff. Śnieżka i znajdujący się u jej stóp Karpacz, to Dolnośląski odpowiednik Zakopanego. Nie dziwne więc, że znalazła się na tak wielu pracach dzieci. Śnieżka jest najwyższym  i najbardziej popularnym szczytem w naszym województwie, który przy zdrowym rozsądku może zdobyć turysta w każdym wieku. Dla osób o słabszej kondycji istnieje możliwość wjazdu wyciągiem aż do schroniska znajdującego się kilka kilometrów od szczytu, na który prowadzą dwa szlaki o zróżnicowanej trudności.

Niestety Śnieżka jest dość kapryśną górą  i trzeba być tego świadomym wybierając się na jej szczyt. Pomimo tego, że w Karpaczu potrafi świecić słońce i być bezwietrznie, to na górze temperatura zazwyczaj jest o kilka stopni niższa i często występują na niej porywiste wiatry. Wszystko przez to, że szczyt  jest mocno odsłonięty, a kosodrzewina porastająca wyższe partie nie chroni w żaden sposób przed wiatrem.  Aha, żeby nie było jeszcze aż tak kolorowo, to często cały dzień wspinaczki potrafiła popsuć chmura, która akurat w tym samym momencie postanowiła zatrzymać się na szczycie. A może to właśnie to sprawia, że tak przyjemnie zdobywa się ten szczyt? Ta nieprzewidywalność?

Naszym zdaniem Śnieżka zdobyła serce tak wielu dzieci, z tego względu, że jest to często pierwszy tak wysoki szczyt, który zdobywają dzieci w wieku przedszkolnym. Jeżeli rodzice nie wybrali drogi na skróty przez wyciąg, to wyprawa na królową gór na Dolnym Śląsku jest atrakcją zapewniającą całodniową pieszą wycieczkę w akompaniamencie przepięknych widoków. Dzieci mogą także na własnej skórze przekonać się, jak przyroda  i pogoda potrafią się zmieniać proporcjonalnie do pokonanych przewyższeń. Pierwsza przygoda z górami na poważnie! 🙂

53 prace - Stawy Milickie

Stawy Milickie, czyli natura na wyciągnięcie ręki! Sami musimy się przyznać, że na Stawach Milickich nie byliśmy jeszcze w naszej blogerskiej karierze i to właśnie dzieci zachęciły nas do odwiedzin tego przepięknego miejsca. Jeżeli kiedykolwiek patrząc na zbiorniki wodne znajdujące się przy Waszych domach zastanawialiście się „Gdzie podziały się wszystkie łabędzie i inne ptaki wodne?” to odpowiedź jest bardzo prosta – wyprowadziły się do Milicza

Stawy Milickie to kraina opanowana przez różnorakie ptaki zamieszkujące w pobliżu wody. Zobaczymy w nich na przykład różne gatunki łabędzi, kaczek, gęsi, czaple czy także egzotyczne remizy, które swoje gniazda wiją na gałęziach znajdujących się bezpośrednio nad lustrem wody. W sumie doliczono się tutaj prawie 300 gatunków ptaków, z czego aż 172 to gatunki lęgowe, a około 60 stanowią ptaki wodno-błotne. Jest to więc prawdziwy raj do ornitologów i osób lubiących podziwiać życie ptaków. Niezbędnymi akcesoriami podczas takiej wyprawy będzie lornetka oraz aparat z teleobiektywem. Zdjęcia wychodzą genialne! 

Stawy Milickie i Dolina Baryczy to także miejsce idealne do rodzinnych wypraw rowerowych. Dobrze poprowadzona siatka tras rowerowych oraz płaski teren sprowadzają  w te rejony bardzo dużo rowerzystów, jak i osób lubiących spacery pośród natury. 

Naszym zdaniem to własnie ogrom ptaków wodnych oraz duże zbiorniki wodne sprawiły, że aż 52 prace dotyczyły Stawów Milickich. Nam podczas wędrówki z małym Leosiem udało się zwiedzić część reprezentacyjnej trasy Stawów Milickich, jednak jednego bądźcie pewni – jeszcze tam wrócimy! Może właśnie na dwóch kółkach? 🙂 

Wielka Sowa to kolejny szczyt, który znalazł się w naszym zestawieniu najczęściej wybieranych atrakcji na Dolnym Śląsku przez dzieci. Zalicza się ona do Korony Gór Polski i już kilkukrotnie zdobyliśmy jej szczyt. Wiecie co jest najlepszego w szczytach, które mają około 1000 m n.p.m? To że zależnie od pory roku przybierają zupełnie nowego oblicza. Zdobycie Wielkiej Sowy zimą to kompletnie inne przeżycie niż zdobycie jej latem. I za to właśnie sobie cenimy Dolny Śląsk – niezależnie od upodobań każdy znajdzie tutaj górę dla siebie.

Wielką Sowę musimy jednak zaliczyć do szczytów stosunkowo łatwych do zdobycia i nie wymagających większych przygotowań. Jest to niedzielna góra, którą można zdobyć bez butów górskich w jeden z tych leniwych dni podczas weekendu. Nawet dwumiesięczny Leoś zdobył ją podczas swojej popołudniowej drzemki 🙂

Dlaczego więc ten szczyt podoba się dzieciom? Naszym zdaniem właśnie przez jego sielankowy wydźwięk. Przez to, że jest to idealna trasa dla dzieci nie lubujących się w długich górskich wędrówkach, gdzie na grzbiecie trzeba nieść ciężki plecak. Na zdobycie Wielkiej Sowy wystarczy butelka wody i kanapka. Na szczycie znajduje się także kilka miejsc piknikowych, gdzie można urządzić sobie ognisko i zjeść pyszne kiełbaski z grilla oraz podziwiać widoki z wieży widokowej. Niezbyt wymagająca trasa, a tyle ma do zaoferowania!

21 prac - SKY TOWER we Wrocławiu

Ostatnią atrakcją, którą rysowały dzieci w swoich pracach, jest Wrocławski drapacz chmur – Sky Tower. Jest to najwyższy mieszkalny budynek w Polsce liczący 50 pięter o łącznej wysokości 212 metrów. Na przedostatnim piętrze znajduje się rozległy taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wrocławia.

Co do Sky Towera, spotkaliśmy się z dwoma obozami mówiącymi o tym, że szpeci on krajobraz Wrocławia stercząc bezsensownie ponad niską zabudową miasta, zaś inni zachwycają się jego obecnością. My z naszymi poglądami wolimy pozostać bezstronni niczym Szwajcaria.

Za co naszym zdaniem dzieci wybrały Sky Tower? Myślimy, że jest to stosunkowo łatwa konstrukcja do narysowania oraz nie wszystkie dzieci lubią wyjeżdżać na łono natury. Z drugiej strony powód może być jeszcze bardziej prozaiczny. Przecież dzieci, które mieszkają w małych miejscowościach otoczonych górami, bardziej będą sobie ceniły wyjazd do wielkiego miasta, w którym mogą zobaczyć tak wysoki budynek! Jak przecież powszechnie wiadomo – coś co się ma na co dzień pod nosem, wcale nie jest atrakcją dla dzieci 🙂

Najciekawsze atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku według dzieci - TOP7

Oto 7 atrakcji turystycznych, które dzieci najczęściej wybierały jako obiekt swoich prac. Prawdę mówiąc trochę zdziwił nas ich dobór, jednak na statystykę nie ma mocnych.  Myślimy, że jest sporo więcej atrakcji, które dzieci mogłyby uważać za swoje ulubione, jednak mogły być za trudne do narysowania lub dobrego przedstawienia ich. A Waszym zdaniem jakie atrakcje doceniłyby najbardziej Wasze pociechy? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Jest to trzeci i ostatni wpis, który powstał w ramach II Turystycznych Mistrzostw Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, w których 16 blogerów reprezentuje swoje województwo w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować Dolny Śląsk, ponieważ już od kilku lat promujemy różne dolnośląskie atrakcje turystyczne i na łamach naszego bloga znajduje ich pokaźna kolekcja.  Zapraszamy więc do zwiedzania przepięknych Tajemnic Dolnego Śląska. Nasz Pierwszy artykuł możecie przeczytać tutaj: Wygasłe Wulkany na Dolnym Śląsku – unikatowa atrakcja na skalę Polski oraz drugi artykuł o Ekstremalnych Atrakcjach Dolnego Śląska. 

Partnerem artykułu jest Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga