Strona Główna Dolny Śląsk Szlak na szczyt Turzec – Sudecki Włóczykij

Szlak na szczyt Turzec – Sudecki Włóczykij

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Turzec to najwyższy szczyt w Górach Ołowianych leżących w paśmie Gór Kaczawskich. Zdecydowaliśmy się na jego zdobycie, ze względu na to, że wchodzi w skład Sudeckiego Włóczykija, którego powoli staramy się kompletować. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy szlakiem zielonym znajdującym się między miejscowością Kaczorów a Świdnikiem. Może być tam ciężko znaleźć miejsce do zaparkowania, ponieważ w pobliżu nie znajduje się żaden parking. My zostawiliśmy swoje auto pod sklepem przy przystanku autobusowym (była to niedziela, więc ruch był żaden). Szlak na Turzec jest dość łatwy, więc nie trzeba zabierać ze sobą żadnego sprzętu. Wystarczą podstawowe rzeczy na około 1,5h przechadzkę.

Szlak na Turzec - Sudecki Włóczykij

Szlakiem zielonym na szczyt góry Turzec

By wejść na górę Turzec należy skierować się na południowy kraniec wioski i odbić w prawo na szlak zielony biegnący przez pole.  Podejście na górę jest monotonne z niewielkimi przewyższeniami. Myślimy, że szlak można spokojnie zrealizować na rowerze górskim. Problemem będzie jednak aktualny stan szlaku, na którym zalegało pełno powalonych drzew, przez które było trzeba się przedzierać ( marzec 2018 ). Kolejnym utrudnieniem będzie brak oznaczenia szczytu. Nie znajduje się on także bezpośrednio na szlaku, dlatego będzie trzeba wypatrywać najwyższego wierzchołka i spróbować do niego dotrzeć.

Szlak na Turzec - skręt przy wiosce na szlak zielony
Szlak Zielony na górę Turzec z wioski
Szlak zielony na Turzec wioska Świdnik
Szlak na szczyt Turzec - Sudecki Włóczykij
stan szlaku na Turzec w marcu 2018

Przedzieranie się przez chaszcze w poszukiwaniu szczytu góry Turzec

Tak jak wspominaliśmy, na szczyt nie prowadzi żaden szlak i nie jest on także oznaczony. My przyjęliśmy, że jest nim najwyżej położona wystająca skała jaką mogliśmy dostrzec na grzbiecie. By na nią dotrzeć, należy iść szlakiem zielonym około 4-5 minut od skrętu do Źródła Kaczawy. Będzie znajdował się on po waszej lewej stronie. By tam dotrzeć konieczne jest pokonanie zarośli, co może być też ciekawą formą rozrywki. Czy nie fajnie samemu odnaleźć szczyt niż dostać go położonego na tacy, jak z większości szczytami bywa? 🙂

Szlak na szczyt Turzec - Sudecki Włóczykij
Szlak na szczyt Turzec - Sudecki Włóczykij
Szlak na szczyt Turzec - Sudecki Włóczykij
Szczyt Turzec - na wystającym głazie
Szczyt Turzec - na wystającym głazie

Podsumowanie szlaku na Turzec

  • By wejść na górę Turzec, należy zaparkować między wioską Kaczorów a Świdnik i podążyć szlakiem zielonym.
  • Wejście na szczyt Turzca nie jest wymagające. Do pokonania jest zaledwie 170 metrów przewyższeń oraz 1,5 kilometra w jedną stronę. 
  • Naszym zdaniem szlak można spokojnie zrealizować na rowerze górskim, jednak od czasu usunięcia powalonych drzew może być to dość uciążliwe. Szlak jak najbardziej przyjazny dla małych dzieci.
  • Góra Turzec wchodzi w skład Sudeckiego Włóczykija.
  • Na sam szczyt nie prowadzi żaden szlak i trzeba go odnaleźć na własną rękę. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie jest on także oznaczony, dlatego trzeba przyjąć "umowne" miejsce zdobycia Turzca. Dla nas była to najwyżej położona skała wystająca z ziemi.
  • Przy zdobyciu szczytu należą nam się 4 punkty GOT (po dwa w każdą stronę).

Jak zawsze załączamy także mapę, by łatwiej było Wam zaplanować swoją wyprawę 😉

 

Może spodobają Ci się te wpisy:

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga