Strona Główna Dolny Śląsk Brzeźnica (Obniżenie Otmuchowskie) – Korona Sudetów Polskich

Brzeźnica (Obniżenie Otmuchowskie) – Korona Sudetów Polskich

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Brzeźnica to kolejny szczyt wchodzący w skład Korony Sudetów Polskich, który możecie znaleźć na terenie Dolnego Śląska (chociaż nie tylko). Jest to najwyższe wzgórze leżące w Obniżeniu Otmuchowskim w pobliżu miejscowości Srebrna Góra. Nie jest to wysoki szczyt, ponieważ wynosi 492 m n.p.m. z sumą przewyższeń nie przekraczającą 150 metrów. Stanowi więc idealną górę na leniwe, niedzielne popołudnie, na której spędzimy do godziny czasu. Nie powinniście się też nudzić podczas wędrówki, ponieważ ostatni odcinek szlaku wiedzie grzbietem góry o stromych zboczach dającym przepiękny widok na otaczające krajobrazy.

Zielony szlak z miejscowości Budzów - Kolonia na górę Brzeźnica

Naszą trasę rozpoczęliśmy ze wsi Budzów-Kolonia, z której prowadzi zielony szlak na górę Brzeźnica. Przyjechaliśmy własnym środkiem transportu, który zaparkowaliśmy zaraz przed tablicą wjazdu do Budzowa-Kolonii. Szlak zielony jest dobrze oznaczony i początkowo prowadzi przez drogę pomiędzy polami. Kolejny odcinek szlaku to typowa górska wędrówka przez las z niewielkimi wyniosłościami. Tutaj prawdopodobnie nic ciekawego nie będzie się działo, ale kiedy zobaczymy pierwsze większe wyniosłości krajobraz zmieni się nie do poznania. 

Brzeźnica jest bowiem górą uformowaną z serpentynitów (skał odpornych na erozję) przez co na jej grzbiecie można zobaczyć wiele wystających głazów. Dla nas osobiście pobił on wszystkie rekordy w posiadania... mrowisk. Przez pewien odcinek drogi kopce mrówek są bardzo częstym elementem krajobrazu. Co ciekawe, realizując ten szlak zimą mogliśmy dokładnie przyjrzeć się, jak kolonia mrówek radzi sobie z zimą i jak przygotowuje osłonę kopca. 

Początek szlaku na Brzeźnicę w Sudetach
Widok spod Brzeźnicy
Zielony szlak na Brzeźnicę w Sudetach
Zielony szlak na Brzeźnicę w Sudetach
Zielony szlak na Brzeźnicę w Sudetach
Zielony szlak na Brzeźnicę w Sudetach
Zielony szlak na Brzeźnicę w Sudetach

Szczyt Góry Brzeźnica na Dolnym Śląsku

Szczyt Góry Brzeźnica oznaczony jest kartką zawieszoną na drzewie. Idąc szlakiem od strony Budzowa będziemy mieli go po swojej lewej stronie, dlatego trzeba uważać, żeby go nie ominąć. Gdy wejdziemy na grzbiet należy iść jeszcze jakieś 3-4 minuty i powinniśmy go zobaczyć. Na szczycie góry nie ma pieczątki, by podbić się w książeczce, dlatego potwierdzeniem swojego wejścia jest zdjęcie z kartką na szczycie. Z takim dowodem w aparacie możemy śmiało odhaczyć Brzeźnicę w naszej książeczce Korony Sudetów Polskich 🙂 

 

Zielony szlak na Brzeźnicę w Sudetach

Tradycyjnie umieszczamy mapkę z lokalizacją Brzeźnicy (50.5583101, 16.7197109). W pobliżu znajdziecie też Twierdzę Srebrna Góra, która może stanowić ciekawe uzupełnienie takiej wycieczki. Naszym zdaniem warto zaplanować sobie taki wyjazd, w szczególności jeżeli mieszka się w okolicy Wrocławia, ponieważ dojazd do Brzeźnicy to około 1~1,5 h i dobrze jest w pełni wykorzystać pobliskie atrakcje. W tym celu zobaczcie też mapę Korony Sudetów Polskich, bo może znajdziecie w niej jeszcze jakiś szczyt, który chcielibyście zdobyć.

 

 

Może spodobają Ci się te wpisy:

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga