Strona Główna Dolny Śląsk Poręba (Góry Kaczawskie) – 671 m – Sudecki Włóczykij

Poręba (Góry Kaczawskie) – 671 m – Sudecki Włóczykij

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Poręba to niewielki pagórek wznoszący się na zaledwie 671 m n.p.m. Możecie go odnaleźć we wsi Pastewnik w powiecie kamiennogórskim na Dolnym Śląsku. Jest to najwyższy szczyt Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich wschodzącego w skład Sudeckiego Włóczykija. Pomimo tego, że Poręba jest niezbyt wymagającym szczytem to możemy zobaczyć z niego panoramę na Karkonosze, Góry Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Jeżeli więc chcecie przejść się w mało oblegany turystycznie zakątek Dolnego Śląska, to Poręba będzie dla Was idealnym wzniesieniem.

Jak dojechać do góry Poręba (671 m n.p.m.)? Szlak na szczyt.

Wejście na Porębę to kwestia 20 minut jeżeli zaparkujemy we wsi Pastewnik w pobliżu domu numer 70 (współrzędne 50.892017, 16.026284). Na szczyt nie prowadzi żaden szlak, dlatego trzeba iść tam na wyczucie i szukać najwyższego punktu. Szczyt Poręba wyznaczony jest za pomocą kartki zawieszonej na drzewie w małym gaju (50.892711, 16.034446). Swój spacer na Porębę połączyliśmy wraz z wyjazdem na jeden z ładniejszych punktów widokowych na Dolnym Śląsku, który rozlega się z Zadziernej (724 m n.p.m.) znajdujący się niecałe 30 kilometrów na południe od wsi Pastewnik w pobliżu miejscowości Bukówka. 

Z ciekawostek, na górze Poręba znajduje się radar meteorologiczny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który jest charakterystyczną białą wieżą z okrągłą kopułą. Bez wątpienia zobaczycie ją, jeżeli będziecie chcieli przejść się na Porębę.

Poręba (Góry Kaczawskie) - 671 m - Sudecki Włóczykij
Szlak na Porębę Góry Kaczawskie Sudecki Włóczykij
Szlak na Porębę Góry Kaczawskie Sudecki Włóczykij
radar meteorologiczny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Poręba IMGW
Szlak na Porębę Góry Kaczawskie Sudecki Włóczykij
Poręba (Góry Kaczawskie) - 671 m - Sudecki Włóczykij
Widok ze szczytu Poręby
Poręba Góry kaczawskie widok
Poręba szczyt 671 m n.p.m.

Stary cmentarz w porębie i opuszczona wieża kościelna.

Będąc w pobliżu Poręby i wsi Pastewnik na pewno zainteresuje Was stara opuszczona wieża kościelna znajdująca się na wiejskim cmentarzu. Wygląda ona niezwykle enigmatycznie, dlatego postanowiliśmy także ją zwiedzić. Nie wiem dlaczego, ale niezwykle nas ona zaintrygowała, a nawet wywołała nieracjonalne zachowanie. Jakie? Otóż wejście na starą wieżę kościelną jest otwarte i na jej szczyt prowadzą drewniane schody, które miejscami są spróchniałe i dziurawe. Jak tu jednak nie skorzystać z okazji i nie zaspokoić swojej ciekawości? Okazało się, że nie tylko my wpadliśmy na taki pomysł.

Na szczycie wieży znajdowało się wiele podpisów oraz kilka butelek po piwie. Pewnie jest to miejscówka, którą obrała sobie okoliczna młodzież, by spędzić czas, gdzieś poza oczami mieszkańców. Jest jednak coś, co naprawdę przyprawiło nas o gęsia skórkę - znicze znajdujące się w szczytowych okiennicach wieży. Wyobrażacie sobie przejeżdżać obok tego miejsca, ciemną nocą, gdy w oknie pali się maleńki, pojedynczy płomień wewnątrz znicza? My byśmy wiali gdzie pieprz rośnie, a samą wieże uważalibyśmy za nawiedzoną...

Opuszczona wieża kościelna Pastewnik Dolny Śląsk
Opuszczona wieża kościelna na cmentarzu

Gotycki kościół we wsi Pastewnik

Jak kiedyś już wspominaliśmy, takie miejsca sprawiają, że nasza wyobraźnia się pobudza i sprawia, że koniecznie musimy się o danej budowli dowiedzieć czegoś więcej. Po małym rekonesansie okazało się, że zrujnowany kościół powstał we wsi Pastewnik około XV/XVI wieku. Został on wybudowany w stylu gotycko - renesansowym i otoczony murem, który możemy do dziś zobaczyć. Kościół z nieznanych przyczyn został opuszczony w XIX wieku i od tego czasu popada w ruinę.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga