Strona Główna Wrocław Kolejkowo Wrocław – Świat zaklęty w miniaturze

Kolejkowo Wrocław – Świat zaklęty w miniaturze

Przez WolnymKrokiem

Pamiętamy, że kiedy byliśmy dziećmi, bardzo popularną zabawą było bawienie się figurkami i tworzenie dla nich specyficznego środowiska, które za sprawą naszej wyobraźni ożywało i mogła się toczyć w nim przygoda. Zazwyczaj budynki stanowiły kartony lub książki, zaś inne mniejsze elementy tworzyło się z plasteliny lub klocków LEGO. Sporo było przy tym zabawy i lwią część stanowiło same przygotowanie scenerii i obmyślenie gdzie tak naprawdę chcemy się bawić. Las? Wielkie miasto z drapaczami chmur? Góry? A może Księżyc? Żaden problem. 

My z tego wyrośliśmy, jednak twórcy Kolejkowa we Wrocławiu pielęgnowali swoje zamiłowanie do modelarstwa i stworzyli prawdziwe arcydzieło - Kolejkowo, świat zaklęty w miniaturze.

Kolejkowo Wrocław

Kolejkowo - atrakcja dla dzieci czy nie tylko?

Wystawa Kolejkowa we Wrocławiu zajmuje ponad 260 metrów powierzchni makiet, na których rozgrywa się życie mieszkańców Dolnego Śląska. Nie jest ona jednak przeznaczona wyłącznie dla dzieci, ponieważ dorosłe osoby także będą zachwycone szczegółowością i oddaniem z jakim pracownicy zaplanowali ekspozycję. Co ważniejsze, nie jest to statyczna makieta, na której stoją wyłącznie trwałe elementy. Dzieje się na nich prawdziwe życie. Dynamiki dodaje 15 pociągów ciągnących około 60 wagonów, samochody kursujące po ulicach miasteczka, a także pory dnia, które zmieniają się co kilkanaście minut. Gdy zapada zmrok, makiety Kolejkowa rozświetlają liczne latarnie uliczne, światła pojazdów, a nawet oświetlenie bijące z okna domów lub ekspozycji sklepów. Plan kolejkowa podzielony jest mniej więcej na siedem tematycznych obszarów. Dwie z nich poświęcone są tematyce Wrocławia, w których zobaczyć będziecie mogli rynek stolicy Dolnego Śląska oraz charakterystyczny nasyp kolejowy ( teren, na którym zlokalizowanych jest wiele sklepików i barów ). Największe wrażenie zrobiła na nas makieta górska przedstawiająca tajemnice Karpacza, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce czy też znajdujące się w Sudetach Zachodnich schronisko Szwajcarka.  

Kolejkowo Wrocłąw makieta
Kolejkowo Wrocław makieta
Kolejkowo Wrocław makieta

Historia Kolejkowa we Wrocławiu

Kolejkowo zlokalizowane jest na terenie zabytkowego budynku Dworca Świebodzkiego pochodzącego z roku 1842. Był on kluczową inwestycją mającą na celu połączenie jej z Wałbrzychem oraz Śląską Koleją górską z Jeleniej Góry. Linia była w ciągłej eksploatacja i została zelekryfikowana w 1914 roku. Dewastacja linii nastąpiła w 1945, gdzie Rosjanie rozebrali trakcję elektryczną i wywiozła ją poza graniczę Polski. Stację Dworca Świebodzkiej naprawiono w roku 1966. W końcu jednak budynek został sprzedany w 1991 roku i pełnił funkcję teatru oraz budynku usługowo - handlowego przerywając tym samym regularne połączenie. Kolejkowo otworzono na początku roku 2015 i do dziś sukcesywnie się rozwija, wciąż poszerzając swoją wystawę. W niedalekiej przyszłości planowane jest otwarcie nowej ekspozycji, jednak jest to proces dość czasochłonny. Na wykonanie jednej figurki modelarze potrzebują około 6 godzin. Wszystkie elementy są wykonywane ręcznie i nie znajdziecie takiej samej postaci w całym Kolejkowie. A jest tego naprawdę sporo. W swoim składzie wystawa posiada ponad 2 300 figurek ludzi oraz zwierząt, w której każda wykonuje inną czynność i składa się na jakąś cząstkę historii.

Kolejkowo we Wrocławiu
Kolejkowo we Wrocławiu
Kolejkowo we Wrocławiu

Kolejkowo - informacje praktyczne

Kolejkowo znajduje się niedaleko wrocławskiego rynku (około 800 merów) przy placu Orląt Lwowskich. Budynku nie da się przeoczyć, ponieważ jest bardzo charakterystyczny. Z miejscami parkingowymi też nie powinno być problemu. W pobliżu znajdują się zarówno płatne miejsca parkingowe, jak i darmowe. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimalnie 30 minut, chociaż znając realia można tam spędzić nawet do dwóch godzin.

W Kolejkowie do ciągłej dyspozycji zwiedzających są przewodnicy, którzy chętnie opowiadają o danej ekspozycji oraz organizują gry i zabawy. Na przykład, nam przypadło do znalezienia na jednej z makiet Wrocławia jak najwięcej krasnali. Udało nam się doliczyć 14 z 18 ukrytych gnomów. Wynik nie najgorszy. Trzymamy kciuki żeby komuś z Was udało się odnaleźć je wszystkie.

Cena wstępu do Kolejkowa wynosi 19 złotych, zaś ulgowy 15 zł. Przy grupach zorganizowanych przewidziane są zniżki ( 15 zł za osobę dorosłą oraz 12 zł ulgowy ). Dzieci do lat trzech mają bezpłatny wstęp na teren obiektu. Bilety można zakupić online.

Atrakcja czynna jest codziennie od godziny 10:00 do 18:00 także w niedziele oraz święta. Niezależnie więc od pogody i dnia roku można planować przyjazd do Kolejkowa.

Atrakcje wrocławia Kolejowo
Atrakcje wroclaw kolejkowo

Zapraszamy więc serdecznie do Kolejkowa! Nie wiesz jak trafić? Spójrz na poniższą mapę.

Jeżeli też poszukujesz innych ciekawych miejsc na terenie Wrocławia to polecamy przejrzeć nasze relacje:

Może spodobają Ci się te wpisy: