Strona Główna Dolny Śląsk Góra Krzyżowa – Korona Sudetów Polskich

Góra Krzyżowa – Korona Sudetów Polskich

Przez WolnymKrokiem
2 komentarze

Góra Krzyżowa to kolejny szczyt zaliczający się do Korony Sudetów Polskich. Zrealizowaliśmy go podczas majówki w ciągu jednodniowego wypadu do Strzegomia. Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki "spacer"? Z Góry Krzyżowej rozprzestrzenia się naprawdę fenomenalny widok na miasto oraz Nizinę Śląską, Masyw Ślęży i Karkonosze. W dodatku znajduje się całkiem niedaleko Wrocławia i stanowić może ciekawą formę aktywności fizycznej dla rodzin z małymi dziećmi, jak i osób rozpoczynających swoje wojaże z turystyką górską.

Strzegom widok z Góry Krzyżowej

Góra Krzyżowa w Strzegomiu - Jak dojechać?

 

Droga na Górę Krzyżową należy do naprawdę łatwych. Szczyt wznosi się bezpośrednio przy mieście Strzegom i widać go z prawie każdego miejsca. Auto zaparkowaliśmy na parkingu przy ulicy Promenada, znajdującego się u podnóża góry przy ogródkach działkowych. Góra Krzyżowa mierzy zaledwie 358 m n.p.m. i ma niecałe 150 metrów przewyższenia (na oko). Podejście nie powinno zając więcej niż 15 minut (niewyznaczonym szlakiem) i przez ostatni odcinek drogi będą prowadziły nas schody ku metalowemu krzyżowi z Jezusem. Stąd właśnie wzięła się nazwa góry- od krzyża, który znajdował się na niej już od XVII wieku.

Góra Krzyżowa - Korona Sudetów Polskich

Góra Krzyżowa - Korona Sudetów Polskich

Strzegom widok z Góry Krzyżowej

Historia krzyża na Górze Krzyżowej

Tak jak wspomnieliśmy, góra zawdzięcza swoją nazwę od krzyża, który stał tutaj już w XVII wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z roku 1800, gdy został on zniszczony podczas burzy. Ówcześnie była to prosta drewniana konstrukcja i 45 lat później, w stulecie bitwy pod Dubromierzem, postawiono w jej miejsce żeliwny krzyż, który także został zniszczony (zrzucony ze zbocza). Następnie podczas ponownej instalacji krzyża na szczycie dodano do niego pozłacaną figurę Jezusa, która kilkukrotnie została zdewastowana, by w roku 2009 ponownie ujrzeć światło dzienne i do dnia dzisiejszego rozpościerać opiekę nad Strzegomiem.

Góra Krzyżowa - Korona Sudetów Polskich

Strzegom

Góra Krzyżowa

Wierzchołek obok Góry Krzyżowej w Strzegomiu

Podczas wchodzenia/schodzenia z Góry Krzyżowej, możemy zobaczyć drugi wierzchołek znajdujący się vis a vis schodów. Myśleliśmy, że będzie znajdować się tam coś ciekawego, jednak poza lekko zalesionym punktem widokowym nie ma tam nic interesującego. Dla ciekawskich jest tam wejście do jakiejś studzienki, jednak jest mocno zabrudzona i raczej nie warto tam zaglądać. Dużo więcej emocji dostarczy nam kamieniołom oraz znajdujące się w nim jezioro. Trafimy do niego wracając szlakiem niebieskim okrążającym nieznacznie górę. Po okołu 200 metrach będzie trzeba skręcić około 20 metrów w las. Nie powinno być problemu z odnalezieniem drogi prowadzącej nad kamieniołom, ponieważ ścieżka jest dość dobrze widoczna.

Góra Krzyżowa - Korona Sudetów Polskich

Góra Krzyżowa - Korona Sudetów Polskich

Góra Krzyżowa - Korona Sudetów Polskich

Kamieniołom w Strzegomiu

Podsumowanie 

  •  Wejście na Górę Krzyżową zajęło nam niecałe 15 minut. Zejście niebieskim szlakiem trwało trochę dłużej ze względu na mniejszą stromość trasy i dłuższy odcinek. Szlak Niebieski nadaje się doskonale jako trasa rowerowa.
  •  Góra Krzyżowa zalicza się do Korony Sudetów Polskich i mierzy 359 m n.p.m. Jest najwyższą górą w paśmie Wzgórz Strzegomskich

Może spodobają Ci się te wpisy:

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga