Strona Główna Dolny Śląsk Orlica – Góry Orlickie (KGP)

Orlica – Góry Orlickie (KGP)

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz
 
Orlica to jeden ze szczytów wchodzących w poczet Korony Gór Polski. Znajduje się on także bardzo blisko mojej rodzinnej miejscowości jakimi są Duszniki – Zdrój.  W tej niewielkiej mieścinie życie tętni szczególnie dzięki kuracjuszom, przyjeżdżającym by skorzystać z leczniczych właściwości wód mineralnych, a także dzięki miłośnikom muzyki Chopinowskiej. Zimą natomiast swoje baterie odpala Zieleniec i zachęca do korzystania z licznych stoków narciarskich. Orlica szczególnie kojarzy mi się z moją mamą, która jako młoda duszniczanka wybrała karierę sportową i trenowała narciarstwo biegowe. Niejednokrotnie słuchałam opowieści o treningach w oklicy Orlicy i ile potu młodzi sportowcy tam wylali. My zaś Wolnym Krokiem podążyliśmy ku szczytowi wspominając dawne dzieje 🙂

 

Orlica

 

 Orlica (KGP) – wejście na Szczyt od Zieleńca

 

Orlica znajduje się zaraz przy wjeździe do Zieleńca od strony drogi krajowej numer 8 (trasą 389).  Jadąc nią warto zatrzymać się przy punkcie widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. W oddali widać nawet Szczeliniec Wielki. Początek trasy znajdziemy przy charakterystycznym domu jednorodzinnym, który jeszcze jest w budowie. Z parkingu zaś możemy skorzystać udając się kilkaset metrów dalej przy zajeździe. Dwa drewniane ludki przywitają nas na terenie Zieleńca i to właśnie tam możemy pozostawić nasz pojazd. Od tej pory trasę wyznaczać nam będzie szlak koloru zielonego. Sam szlak do najtrudniejszych nie należy i jedyny moment, w którym musieliśmy się wyrwać z naszych rozmyślań był nagły skręt szlaku w lewo przed niskimi iglakami.

 

Orlica KPG Góry Orlickie
Panorama z punktu widokowego
 

 

Zieleniec Wita

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)
Dom w budowie, przy którym rozpoczyna się szlak na Orlicę
 
 

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)

 

 
 
Rozmokły pejzaż nie ułatwiał nam wędrówki i widoki nie były tak ciekawe jak latem. Do określenia trasy zielonej używaliśmy nawigacji, jednak zwróciliśmy uwagę na to, że szlak został zamalowany czarną farbą. Pojawiło się więc pytanie, czy odcinek tego szlaku na okres zimowy jest wyłączany z ruchu turystycznego, czy był to jakiś żart? Podczas pokonywania tej części trasy nie napotkaliśmy się na żadną tabliczkę informującą o niebezpieczeństwie czy innym zagrożeniu.

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)
Punkt, przy którym szlak zielony odbija w lewo.

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)

 

Szczyt Orlicy

 

Na szczycie Orlicy znajduje się trójstronny pomnik, który przedstawia trzy ważne osobistości goszczące na jego szczycie. Pierwszą z nich jest Cesarz Józef II Habsburg, który prawdopodobnie był tutaj w roku 1779. Następnym jest John Quincy Adamas, czyli szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, odwiedzający Orlicę w roku 1800 oraz Fryderyk Chopin mający prawdopodobnie być na szczycie około roku 1826. Sam pomnik jest dość nowym obiektem, ponieważ jego instalacja w tym miejscu odbyła się we wrześniu 2012 roku. Na samym szczycie pomnika można także przeczytać trzy funkcjonujące nazwy szczytu: Orlica, Hohe Mense oraz Vrchmezi. Przy zejściu czerwonym szlakiem w stronę Czech znajdziemy drewniane, zadaszone schronienie, w którym znajduje się dość ciekawy punkt widokowy oraz mapy z wyznaczonymi szlakami rowerowymi oraz narciarskimi. Warto nadmienić, że teren Gór Orlickich składa się z około 250 km tras biegowych do uprawiania narciarstwa biegowego, które staje się coraz popularniejszą dyscypliną sportową. W tych warunkach przygotowywał się między innymi nasz mistrz olimpijski Tomasz Sikora oraz Weronika Nowakowska. Myślę, że to fajna motywacja by spróbować swoich sił na trasie gdzie trenowali mistrzowie, a co lepsze, można to zrobić całkowicie za darmo!

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)

 

Orlica - Góry Orlickie (KGP)

Nowa wieża widokowa na szczycie Orlicy - w końcu powstała!

Z końcówką roku prace budowlane związane z wybudowaniem nowej wieży widokowej na szczycie góry Orlica zostały zakończone. Pomimo tego, ze wieża jest już w pełni sprawna to jeszcze nie została oficjalnie oddana do użytkowania ze względu na brak odbioru budowlanego. Nie powstrzymuje to jednak turystów do wspinania się na tą drewnianą, ponad 25 metrową konstrukcję. Ze szczytu wieży możemy zobaczyć przepiękne widoki na pobliską okolicę Zieleńca oraz Czeską stronę stronę Gór Orlickich. Sama wieża powstała na wskutek transgranicznego projektu Czesko-Polski Szlak Grzbietowy „, który ma na celu wybudowanie 11 wież widokowych znajdujących się na pograniczu naszych krajów ( 7 obiektów ma powstać w Polsce oraz 4 w Czachach) wraz z infrastrukturą. O samym projekcie wspominaliśmy m.in. we wpisie o wieży widokowej na Górze Jagodna. Co ciekawe projekt wieży widokowej został wykonany poprzez wzorowanie się na starych planach niemieckiej wieży widokowej, która dawniej znajdowała się na szczycie Orlicy.

*Aktualizacja*

Jeżeli jesteście ciekawi, jak wyglądało wejście zimowe z Leosiem to na naszym blogu znajdziecie wpis z nową wieżą widokową. Niestety trafiliśmy na dość sporą mgłę, ale i tak jest super. Szlak na Orlicę zimą – nowa wieża widokowa na szczycie góry

Orlica - Góry Orlickie (KGP)
Autorzy zdjęć: Urząd Miejski w Dusznikach-Zdroju/archiwum Piotra Sroki

Pieczątka PTTK z Orlicy

Schronisko PTTK Orlica znajduje się w bezpośrednim centrum Zieleńca i to właśnie tam można podbić swoją książeczkę PTTK. Budynek co prawda wygląda niepozornie i znajduje się obok jedno z popularniejszych stoków narciarskich w Zieleńcu, to jednak czego mu odmówić nie można to pieczątki. Schronisko pod tym względem poszło na całość i zaskoczyło nas jej rozmiarem. Rękojeść stempla jest mocno charakterystyczna i przypuszczamy, że wykonano ją z moździerza do ubijania masła. Na oko może mieć ona z metr wysokości oraz jak na pieczątkę to jest dość masywna i podbijanie nią książeczki wymaga lekkiej gimnastyki. Na pewno pozostanie ona długo w naszej pamięci i plasować się będzie jako jedna z najdziwniejszych spotkanych przez nas pieczątek 🙂

 

Schronisko PTTK Orlica

 

Pieczątka PTTK w Schronisku Orlica
Pieczątka PTTK w Schronisku Orlica
 

Tereny Zieleńca jak i Dusznik Zdroju są naprawdę malownicze, a dodatkowo znajdują się zaraz przy granicy z Czechami, którzy urzekają nas swoją wspaniale rozwiniętą i popularną turystyką górską.

Jeżeli będziecie chętni zdobyć Orlicę to polecam także z zapoznaniem się z pobliskimi atrakcjami:

  • Uzdrowisko Duszniki Zdrój – moja rodzinna miejscowość, która słynie z Festiwalu Chopinowskiego, starego Muzeum Papiernictwa oraz uzdrowiskowych właściwościach przyrodniczych.
  • Velka Destna w Czechach – kolejny szczyt, który z powodzeniem można zdobyć na rowerze lub nartach biegowych.
  • Torfowisko pod Zieleńcem – niezwykły rezerwat przyrody, w którym możemy znaleźć naturalnie występujące rosiczki oraz wełniankę, która zachwyca ognistymi lub śnieżno białymi barwami.

 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga