Strona Główna Włochy Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu

Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Zamek Nuovo (Nowy Zamek) w Neapolu – twierdza królów

Zwiedzając Neapol na pewno prędzej czy później dotrzemy do głównego rynku i dzielnicy portowej. W tych właśnie miejscach znajduje się potężna twierdza Castel Nuovo, który wzbija się wysoko ponad okolicę.
 
Zamek Nuovo Neapol
 

Historia Zamku Nuovo

Zamek został wybudowany w latach 1279 za panowania Karola I Andegaweńskiego, który przeniósł stolicę Włoch z Palermo (Sycylii) do Neapolu. Stwierdził on także, że dwie poprzednie twierdze królewskie (Zamek dell’Ovo i Zamek Capuano) nie są godne królewskiej rezydencji i nakazał wybudowanie nowego zamku znajdującego się przy morzu. Prace nie trwały zbyt długo, bo rozpoczęły się w 1279 roku, a skończyły zaledwie trzy lata później. Nad przebiegiem prac czuwali francuscy architekci którym zawdzięczamy ówczesny gotycki wygląd zamku. Jednak nie obyło się bez królewskich intryg i niesnasek na dworze arystokrackim przez co twierdza pozostałą niezamieszkała do 1285 roku, kiedy to Karol I Andegaweński zmarł, a na jego tronie zasiadł Karol II, zwany Kulawym.
Zamek Nuovo Neapol
Zamek Nuovo Neapol
Hełm z X-menów Zamek Nuovo

Rozkwit Zamku Nuovo

Za rządów króla Roberta I Mądrego, który objął panowanie w 1309 zamek przeżył swój rozkwit i został rozbudowany oraz upiększony. Dzięki temu stał się on centrum kultury i sztuki, gromadząc na swoich włościach ogromne majątki. Skutkiem tego dobrobytu było oblężenie twierdzy w 1347 przez armię Ludwika I Wielkiego (ówczesnego króla Węgier). Po rozgrabieniu wszystkich kosztowności zamek odbudowywano i podbijano jeszcze kilkakrotnie.

 
Dopiero za panowania króla Alfonsa V Wspaniałego z dynastii arogańskiej zamek gruntowanie zmodernizowano i przystosowano do nowoczesnej broni dzięki czemu stała się ona bardziej ufortyfikowana. Wtedy także został dodany łuk triumfalny, który został stworzony na cześć władcy.

 

Wnętrze zamku Nuovo w Neapolu
 
Brama zamku Nuovo po oblężeniu
 

Zamach na króla w Neapolu

 

Jedną z ciekawszych historii zamku był planowany przez baronów zamach na króla Ferdynanda I. Nie docenili oni jednak przeciwnika, gdyż podczas bankietu wydanego przez króla, na który zostali zaproszeni spiskowcy, wtargnęli żołnierze aresztując zamachowców, i po szybkim procesie skazali ich na śmierć. W sali, w której doszło do rozbicia spiskowców nazwano Sala die Baroni i do roku 2006 obradowała rada gmin neapolitańskich.
 
W jednej z sal znajdowało się wiele popiersi. Na każde z nich rzucaliśmy okiem i szliśmy dalej. Jednak przy jednym z nich zatrzymałam się i powiedziałam „On wygląda jak typowy Polak!”. Szybko poszukałam opisu, kto to był. I faktycznie – Polak! 😀 A dokładnie – Władysław Sobański, polityk i dyplomata.

 

Władysław Sobański - popiersie w Zamku Nuovo Włochy

 

Szukasz podróżniczych inspiracji?

Ta WIELKA paczka ebooków jest dla Ciebie!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł, dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów.

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

I to za symboliczną kwotę 200 zł. 

W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Wulkan Wezuwiusz
 

 

Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu

 

Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu

 

Koniec kadencji zamku Nuovo i jego modernizacja

W 1734 roku zamek przestał sprawować rolę królewskiej rezydencji. Gdy na tronie zasiadł Carlo di Borbone, postanowił gruntownie wyremontować twierdzę, zaś samemu przeniósł się do większej posiadłości Piazza Plebiscito.
Ostatnim z ważniejszych wydarzeń historycznych jakie odbyło się na terenie warowni było ogłoszenie powstania Republiki Partenopejskiej w 1799 roku.
 
W latach 1920 zaczęto gruntowną renowację zamku i usuwanie przybudówek z XVIII-XIX wieku. W późniejszym czasie otwarto w nim muzeum manicypalne, a także ulokowano kilka organizacji społecznych i spółek. W 1993 roku został opracowany długoterminowy program odbudowy twierdzy ukierunkowany na ulepszenie historycznego wyglądu twierdzy.
 

Dzisiaj natomiast w jego murach znajduje się Muzeum Civico.

Kaplica w Zamku w Neapolu
Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu
Zamek Nuovo i Pałac Królewski w Neapolu
Neapol Zamek Nowy
Neapol Zamek Nowy
 

Palazzo Reale di Napoli – Pałac Królewski w Neapolu 

Kupując bilet w kasie nie wiedzieliśmy o tym miejscu praktycznie nic. Dlatego wrażenie jakie wywarł na nas Palazzo Reale było wręcz przytłaczające. Przedsionek jest tak ogromny i bogato wykończony, że przy nim człowiek czuje się naprawdę malutki. Nic dziwnego, skoro miał być to przybytek królów włoskich musiał wywierać odpowiednie wrażenie na przybyłych gościach by wiedzieli oni, z kim mają do czynienia. Warto nadmienić że był on jednym z czterech rezydencji w których urzędowali Burbonowie.
Palazzo Reale di Napoli - Pałac Królewski w Neapolu
Palazzo Reale di Napoli - Pałac Królewski w Neapolu

 

Historia Pałacu Królewskiego w Neapolu

Sam pałac zaprojektował Domenico Fontana w 1600 roku. Z początku był on rzadko zamieszkiwany ze względu na duży ruch jaki panował w mieście oraz przez ulokowanie zbyt blisko morza, co stanowiło potencjalne zagrożenie ataku ze strony wrogich flot. Obecny kształt oraz wizerunek pałacu jest efektem licznych przebudowań i ulepszeń, w których prześcigali się władcy. Efektem tego są majestatyczne wykończenia widoczne w każdej sali pałacu jak i marmurowe sale i rzeźby.
Palazzo Reale di Napoli - Pałac Królewski w Neapolu
 
Palazzo Reale di Napoli - Pałac Królewski w Neapolu

Pożar w Pałacu Królewskim

 
Niestety w roku 1838 nastąpił pożar budynku, który strawił jego większą część. Za odbudowę komnat był odpowiedzialny Geatano Genovese. Dopiero podczas II Wojny Światowej Pałac został znowu poważnie uszkodzony przez spadającą bombę.
 
Ciekawostką jest, że obiekt ten dzięki swojemu królewskiemu majestatowi wybrano na miejsce godne podpisania umowy dla zawieszenia broni między Włochami a Niemcami w 1945 roku.

 

Palazzo Reale di Napoli - Pałac Królewski w Neapolu
 
Palazzo Reale di Napoli - Pałac Królewski w Neapolu
Palazzo Reale di Napoli Pałac Królewski w Neapolu

Bilety i wstęp:

Zamek Nuovo:

  • Zamek otworzony jest od poniedziałku do Soboty w godzinach 9:00-19:00. Bramki biletowe zamykane są godzinę przed zamknięciem obiektu tak więc ostatnie wejście rozpoczyna się o godzinie 18:00.
  • Bilet normalny kosztuje 6 euro, z kartą miejską ArteCard – 3 euro, zaś dzieci i młodzież poniżej 18 roku mogą zwiedzać za darmo.

Pałac Królewski:

  • Pałac możemy zwiedzać każdego dnia oprócz śród w godzinach od 9:00 do 20:00. Tak samo jak w przypadku Zamku Nuovo wejście zamykane jest godzinę przed zamknięciem obiektu.
  • Koszt biletu normalnego to 4 euro. Dla osób od 18 do 25 lat jak i posiadaczy karty miejskiej ArteCard cena wynosi 3 euro. Darmowym wejściem mogą się cieszyć osoby poniżej 18 roku życia jak i powyżej 65 roku.
Porada: Warto zwracać uwagę na datę w którą chcemy udać się na zwiedzanie. Na przykład zwiedzając muzea jak i pałace w Dzień Kobiet wszystkie panie miały wstępy za darmo.
 
Dojazd: Obiekty znajdują się zaraz obok siebie dlatego dojazd do nich jest taki sam.
Można dojechać tam windą miejską (Funicorale Centrale) na przystanku Augusteo, a następnie odbić w prawo 500 metrów.
Dojazd gwarantuje także metro miejskie i należy skorzystać z linii 1 (M1) do przystanku Toledo, a następnie przejść około 700 metrów w dół miasta.
Komunikacja miejsca w postaci autobusów często żyje własnym życiem dlatego ciężko wymienić tutaj konkretną linię z której można skorzystać. Generalnie wszystko co doprowadzi Was do wyżej wymienionych przystanków się nada. rozkład autobusów można sprawdzić pod adresem www.anm.it
 
Podsumowując, Pałac Królewski w Neapolu jest wyrazem pokazu okrutnego bogactwa na jaki mogli sobie pozwolić panujący władcy. W każdej z komnat znajdziemy ogromne malowidła dynastii Burbonów lub bogato zdobione złotem wazy.
Takie miejsca nie są nigdy naszym głównym punktem zwiedzania, ale jednak warto tam zajrzeć, żeby zobaczyć, jak kiedyś żyli władcy 🙂

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga