Muzeum Kopalni Węgla w Nowej Rudzie
Kopalnia w Nowej Rudzie była naszą pierwszą kopalnią, którą mieliśmy okazję zwiedzić. Wcześniej co prawda byliśmy w Sztolniach Walimskich (link do posta), ale nie był to profesjonalny ośrodek wydobywczy tylko miejsce niewolniczych robót. Z tego powodu nie wiedzieliśmy za bardzo czego się spodziewać. Czy dostaniemy do ręki kilof i każdy z nas będzie mógł samodzielnie wykopać bryłkę węgla i zabrać do domu na pamiątkę? Byłoby fajnie prawda?:)
Zwiedzanie kopalni – początek wyprawy
W głąb kopalni – mroczne sztolnie i podziemia
Atrakcje, atrakcje i jeszcze raz atrakcje! – kolejka
Mroczne historie kopalni Węgla w Nowej Rudzie – legenda o Skarbniku.
Historia kopalni
Powracając do rzeczywistości, to w swojej historii kopalnia pochłonęła wiele istnień ludzkich, między innymi podczas uwalniania się złóż dwutlenku węgla, nastąpiła największa katastrofa tego obiektu, która spowodowała żałobę u ponad 190 rodzin górników. Miało to miejsce w 1940 roku i przyczyną tak wielkiej ilości ofiar śmiertelnych było uduszenie. Od tej pory każdy górnik musiał obowiązkowo nosić aparaturę tlenową ze sobą, by uniknąć podobnych nieszczęść w przyszłości.
Część muzealna
Nowa Ruda znajduje się na terenie Kotliny Kłodzkiej, więc jeżeli kiedykolwiek będziecie wybierali się w tamte strony i to zdecydowanie warto odwiedzić Kopalnię Węgla w Nowej Rudzie.
Zwiedzanie rozpoczyna się zawsze co 30 minut, a czas wycieczki to około 70 minut.
Naszą podróż zaczęliśmy w budynku muzealnym, w którym znajduje się kasa, eksponaty oraz sklepik z pamiątkami (nie mogliśmy się powstrzymać od kupienia pocztówki i magnesu na lodówkę). I w zależności od pory możemy rozpocząć ją od zwiedzania kopalni bądź muzeum.
Rozwiązanie zagadki miodziarza: Żółty kolor kasku oznaczał osoby zajmujące się wynoszeniem nieczystości z terenu szybów górniczych. Ale dlaczego akurat miodziarz? Otóż w żargonie górniczym wychodki były nazywane ulami. Były to „specjalne” wiadra, których za nic nikt nie chciał na swojej drodze dlatego miodziarze byli nietykalni 🙂
Koszty biletów: normalny 17 zł i ulgowy 14 zł.
Więcej informacji o Podziemnej Trasie Turystycznej w Nowej Rudzie znajdziecie na ich stronie tutaj.