Świdnica – turystyczna perła Dolnego Śląska

Zwiedzając Dolny Śląsk niejednokrotnie przekonujemy się, że pomimo mieszkania tutaj od 25 lat to tak naprawdę bardzo mało go poznaliśmy. Dopiero po odbyciu podróży w inne zakątki świata, zaczęliśmy doceniać walory turystyczne naszego regionu i postanowiliśmy je promować. Tym właśnie sposobem trafiliśmy do Świdnicy, do której zostaliśmy zaproszeni za sprawą uprzejmości miasta. Do tej pory Świdnicę często mijaliśmy w trakcie naszych górskich eskapad w Sudety, jednak nigdy nie mieliśmy okazji, by zawitać do niej na dłużej. A jak się okazuje, był to naprawdę duży błąd, ponieważ miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji i z całą śmiałością możemy je nazywać Perłą Dolnego Śląska.

 Zapraszamy Was do zapoznania się z najciekawszymi atrakcjami Świdnicy!

Miasto Świdnica atrakcje

Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy w Świdnicy

Niewątpliwie główną wizytówką turystyczną miasta jest Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy. Ta majestatyczna budowla pochodzi z XVII wieku i została zbudowana wyłącznie za pomocą nietrwałych materiałów konstrukcyjnych takich jak drewno, glina oraz słoma. Kościół poza bardzo interesującą historią kryje w sobie przepiękne wnętrze, którego bogate zdobienia potrafią przytłoczyć człowieka. Naszym zdaniem, jest to obowiązkowa atrakcja dla każdego odwiedzającego Dolny Śląsk. Jeżeli jesteś zainteresowany szerszą relacją z Kościoła Pokoju w Świdnicy, to zapraszamy do zapoznania się z odrębnym artykułem na jego temat : Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy w Świdnicy.

Kościół Pokoju Świdnica

Katedra Świętego pw. św. Wacława i Stanisława w Świdnicy

Wraz z Kościołem Pokoju jest to miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Świdnicy. Z lokalizacją obiektu nie będzie miał nikt problemu, ponieważ charakteryzuje go najwyższa wieża gotycka w Polsce o wysokości 101 metrów widoczna z prawie każdego zakątka miasta. W środku zaś Katedra kryje w sobie wiele unikatowych ekspozycji, które co roku przyciągają wielu pasjonatów historii chrześcijaństwa. Największe wrażenie na zwiedzających mogą wywrzeć obrazy ulokowane pod sklepieniem budynku, z których każdy ma powierzchnię około 50 m2 lub ołtarz projektu Johana Riedla, będącym jednym z najpiękniejszych na terenie Europy środkowowschodniej. Nie chcemy się jednak za dużo rozpisywać, ponieważ atrakcję można zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem katedralnym, który potrafi opowiadać o niej i o skarbach, które skrywa w środku dosłownie godzinami. 

Jeżeli wśród naszych czytelników są pasjonaci fotografii, to "sprzedamy" Wam drogocenną poradę. Na przełomie marca / kwietnia, koło godziny 18:00 można trafić na wyjątkowe zjawisko, gdy zachodzące słońce pada bezpośrednio przez główne okna Katedry zalewając jego środek złotą poświatą, gwarantując tym samym niesamowity efekt.

Katedra Świdnica

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Jeżeli chcecie zapoznać się bliżej z dziejami Świdnicy, to nie znajdziecie lepszego miejsca od Muzeum Kupiectwa. Dzięki temu miejscu rozwiniecie trochę bardziej swoją wiedzę o mieście i poznacie jego handlowo-browarniczą historię. Jest to ciekawa odskocznia w przeszłość, pozwalająca na poznanie wielu już nieużytkowanych mechanizmów pomagających w kupiectwie oraz innych rekwizytów. Często można także natrafić na eventy organizowane przez Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Znajduje się ono w ścisłym centrum miasta, a dokładnie w bloku sródrynkowym, dlatego warto je po drodze odwiedzić. Jeżeli jesteście zainteresowani co to miejsce może Wam zaoferować, to zapraszamy do naszego wpisu dedykowanego Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Muzeum Dawnego Kupiectwa Świdnica

Świdnickie Kamienice

Atrakcją, której po prostu nie da się nie zauważyć są malownicze kamieniczki zdobiące świdnicki rynek. Ogólnie w większości przewodników poleca się zobaczenie przynajmniej 14 z nich (np. Kamienica Pod Złotym Chłopkiem, Kamienica pod Okrętem, Kamienica Hochbergów). Dlaczego nadano im takie nazwy? Strategia była banalna. Nazewnictwo kamienic wzięło się od unikatowych rzeźb, które znajdują się najczęściej na środku kamienicy bądź od rodu, który w niej mieszkał. Ogólnie wiele atrakcji świdnickich związanych jest z rodem Hochbergów, dlatego jakby ktoś się Was pytał, dzięki komu powstał dany budynek, to z całą śmiałością można zgadywać, że byli to Hochbergowie lub Bolko II 🙂

Kamienice w świdnicy

Wieża Ratuszowa - najlepszy punkt do obserwacji Świdnicy

Często powtarzamy Wam, że trzeba mierzyć wysoko, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Wieży Ratuszowej w rynku. Jest to darmowy punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Wieża składa się z dwóch kondygnacji, z których można obserwować Świdnicę. Pierwszym z nich jest osłonięta część wieży, na której znajduje się zegar. Jest to bardzo ciekawe i nietypowe rozwiązanie, ponieważ dodaje ono pewnej magii do widzianych przez nas krajobrazów. Dodatkowo poruszające się wskazówki zegarów robią niesamowite wrażenie. Na drugi poziom tarasu prowadzą schody znajdujące się zaraz przy windzie. Z tego miejsca można obserwować Świdnicę w polu 360 stopni. Zdecydowanie polecamy tą atrakcję, ponieważ miasto z góry wygląda tak samo zjawiskowo i barwnie jak z dołu.

Wieża ratuszowa Świdnica

Osobliwe atrakcje miasta Świdnica

Jak wiemy, nasi czytelnicy zdecydowanie lubią nietypowe atrakcje, które wychodzą poza ramy typowego szlaku turystycznego. Specjalnie więc dla Was odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc, których niekiedy próżno szukać w przewodnikach.

Pomnik Srającego Chłopka (Srajludka)

Pierwszym z zaproponowanych przez nas miejsc jest Pomnik Srającego Chłopka (czy też Srajludka lub Bolka Myśliciela). Jest to rzeźba, w którą sami nie mogliśmy uwierzyć, że istnieje. Znajduje się ona kilka kilometrów od rynku, przy zakładzie Bystrzycka Spółka Wodna. Polecamy dojechać do niego od strony ulicy Kazimierza Wielkiego, ponieważ od drugiej strony ciężko jest znaleźć ścieżkę. Do tego celu wykorzystaliśmy rowery miejskie, które można wypożyczyć w centrum informacji turystycznej. Jest to bardzo dobry sposób na sprawne zwiedzanie miasta.

Jeżeli jednak moglibyśmy was o coś prosić - nie przeszkadzajcie zbytnio Bolkowi, bo się skupić nie będzie mógł i nigdy nie zejdzie z murku.

Pominik Srającego Chłopka Śwdnica

Wataha osobliwych dzików

Ciekawym pomnikiem jest także instalacja przedstawiające dzika (lochę?) z gromadką małych dzików. Nie byłoby w tym nic osobliwego, gdyby nie fakt, że małe zwierzaki nie zachowują się zbyt normalnie. Można zauważyć , że jeden z nich nosi okulary i czyta książkę, drugi zaś pilnuje wielkiej skrzyni ze skarbem. Całych harców pilnuje dorosły osobnik, którego cztery kły skutecznie odstraszają interesantów chcących przerwać zabawę małym dzikom. Wataha dzików znajduje się niedaleko rynku przy ul. Franciszkańskiej tuz obok dawnego Pałacu Opatów Cysterskich, w którym obecnie swoją siedzibę ma Miejska Biblioteka. Uważajcie jednak, bo jak powszechnie wiadomo, dzik jest dziki, dzik jest zły... 🙂

rodzinka dzików Świdnica

Manfred von Richthofen - Czerwony Baron

Postać Czerwonego Barona w Świdnicy jest tematem wielu niesnasek. Z jednej strony, jest to ikona lotnictwa z czasów Pierwszej Wojny Światowej, która rozpoznawana jest przez wielu ludzi na terenie całego świata. Z drugiej strony poczynania jego rodu są jakby to najłagodniej powiedzieć - haniebne. Jedno jednak jest pewne - był on mieszkańcem Świdnicy i willa należąca do niego znajduje się dalej na terenie miasta. Zlokalizowana jest przy ulicy Sikorskiego pod numerem 19. Dzisiaj mieszkają tam zwykli mieszkańcy, jednak kiedyś znajdowała się tam izba pamięci Czerwonego Barona. Skąd się jednak wzięło przezwisko Manfreda von Richtofena? Jest ono związane z maszyną, którą kierował podczas Pierwszej Wojny Światowej. Czerwony trójpłatowiec budził strach w sercu wielu z ówczesnych lotników.

Mamy pytanie także do Was. Jak sądzicie, czy postać Czerwonego Barona powinna być wykorzystywana jako atrakcja miejska czy też nie? Z jednej strony jego historia przysporzyła wiele cierpienia, z drugiej zaś jest to dobry sposób, by przedstawić pełną historię tej postaci nie zważając na umiejętności lotnicze. Co o tym sądzicie?

Czerwony Baronn Swidnica

To już wszystkie atrakcje, które chcielibyśmy polecić Wam podczas zwiedzania przepięknego miasta, którym niewątpliwe jest Świdnica. Skrywa ona w sobie wiele nietuzinkowych atrakcji turystycznych, powodując tym samym, że bez wahania można ją nazwać Perłą Dolnego Śląska. Zwiedzając Dolny Śląsk turyści często skupiają się na zwiedzaniu najbardziej popularnych szlaków turystycznych tj. Wrocław, Karpacz, Szklarska Poręba. Warto jednak zatrzymać się w pobliskich miastach i odkryć magię lokalnych skarbów.

Post Author: WolnymKrokiem