Strona Główna Korona Gór Polski Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – Korona Gór Polski

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – Korona Gór Polski

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz
Skrzyczne to kolejna góra wchodząca w skład Korony Gór Polski. Zlokalizowana jest w pobliżu miejscowości Szczyrk w Beskidzie Śląskim i jest jego najwyższym reprezentantem. Realizacja podboju tej góry była dość spontaniczna, ponieważ przypadła na okres Świąt Wielkanocnych i zapadła na dwa dni przed nimi. Pogoda miała być tragiczna, jednak kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa. Tym razem nam się poszczęściło i mieliśmy więcej słońca niż deszczu. Dzięki temu, kolejna góra z KGP została podbita!
 Skrzycze Szczyrk

Droga na Skrzyczne (1257 m n.p.m.)

Cały Szczyrk składa się z głównie jednej drogi – Myśliwskiej/Beskidzkiej. Przy niej tętni życie miasta i znajduje się prawie każde dostępne miejsce noclegowe. My zatrzymaliśmy się w willi przy Myśliwskiej 125 skąd na szlak mieliśmy niecałe 500 metrów, przy skręcie w ulicę Uzdrowiskową. Po pokonaniu około 300 metrów, zaraz za małą kładką, szlak niebieski odbija w pola. Od tego momentu widoki zaczynają się rozkręcać, zresztą tak samo jak przewyższenia. Całość drogi możemy pokonać w sposób tradycyjny – zgodnie ze szlakiem niebieskim, lub zrobić mały przełaj i kierować się wzdłuż wyciągu krzesełkowego. My wybraliśmy opcję pierwszą, zaś drugie rozwiązanie zachowaliśmy na schodzenie.

Szczyrk ul. Uzdrowiskowa

Szczyrk szlak na Skrzyczne
Skręt szlaku niebieskiego z ulicy Uzdrowiskowej
Szczyrk
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - Korona Gór Polski

Wiosna w Beskidzie Śląskim

Pogoda w Beskidzie Śląskim zaskoczyła nas swoją gwałtownością i zmiennością. W jednej chwili słońce przyjemnie nas ogrzewało, by za chwilę wiatr mógł strzaskać lodowatym powietrzem. W taką właśnie pogodę trzeba być czujnym, ponieważ bardzo łatwo można się przeziębić. Przez całą trasę chmury groźnie zwiastowały deszcz, by w pewnym momencie rozejść się na dobre. W sumie na ponad 4-godzinną trasę deszcz pokropił przez około 30 minut. Myślimy, że jak na wiosenną pogodę w Beskidach, wynik jest całkiem korzystny 🙂
wiosenne kwiaty górskie
Szczyrk widok na miasto
korzenie drzewa
Skrzyczne

Trochę stromości na odcinku stoku narciarskiego

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Skończył się więc nasz spokojny spacerek, bez większych przewyższeń i pozostał nam około godzinny marsz w górę (niecałe 500 m przewyższenia). Systematycznie wspinaliśmy się na najbliższy garb, by za nim zobaczyć ile jeszcze pozostało nam do Skrzycznego. Myślę, że nie ma co rozpisywać się o naszych odczuciach, gdy zobaczyliśmy co nas czeka. Najlepiej przedstawia to mina Krystiana na zdjęciu poniżej. Najbardziej wymagający odcinek zaczynał się przy starej stacji krzesełkowej na Jaworzynie.
Skrzyczne KGP
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - Korona Gór Polski

Stary wyciąg krzesełkowy na Jaworzynie

Na tym etapie drogi dzieją się także duże zmiany dla regionu. Otóż podczas naszej wyprawy, trwała długo wyczekiwana przebudowa starego wyciągu krzesełkowego, prowadzącego na Jaworzynę. Zasłużona kolejka obsługiwała w tym miejscu turystów i narciarzy od ponad 61 lat. Niestety, starość przemija i musi ustąpić świeżej krwi. Modernizacja na odcinku Jaworzyna – Skrzyczne ma nie odbiegać od standardów  i przejazd ma się kategorycznie skrócić. Nieistniejąca już bowiem kolejka woziła turystów na odległość 1,5 km (różnica wzniesień 400 m ) w około 17 minut. Z naszych informacji wynika, że wielu turystom zaczynał doskwierać chłód. Na miejscu spotkaliśmy też pewnego energicznego pana, który wydawał się bardzo podekscytowany tym, że kolejka, która stała tu od zawsze, zniknęła!
– Hej, hej! Dzień dobry. Możecie mi zrobić zdjęcie? O tutaj, gdzie była stara budka!
– Tak? To tutaj była kolejka?
– No jak to?! Pewnie, że była! To wy nie wiecie?!
– No nie, jesteśmy tutaj pierwszy raz.
Pan podziękował nam za zdjęcie i odszedł, spoglądając podejrzliwie w naszą stronę, jakby spotkał na swojej drodze największych dziwaków na świecie.

Jaworzno budowa wyciągu dolnego

Jaworzno budowa wyciągu dolnego

Jaworzno budowa wyciągu dolnego

Szczyt – Skrzyczne 1257 m n.p.m – Korona Gór Polski

Swoje baterie mogliśmy zregenerować w bardzo klimatycznym schronisku znajdującym się na szczycie Skrzycznego. Zamówiliśmy wyborne piwo oraz przepyszny jabłecznik i wygrzaliśmy się w pobliżu kominka. Po takiej dawce energii już nic nam nie było straszne, a niedawne trudy poszły w niepamięć. Wyruszyliśmy więc po pamiątkowe zdjęcie z tabliczką wyznaczającą szczyt oraz rozpoczęliśmy wędrówkę w dół góry, tym razem kierując się prostą ścieżką wytyczoną przez wyciąg narciarski. I tutaj nastąpiła niespodzianka, ponieważ natrafiliśmy na mega nietypowe miejsce.
Schronisko PTTK na Skrzyczne

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - Korona Gór Polski

Stok Skrzyczne
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - Korona Gór Polski
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - Korona Gór Polski

Szkoła Szamanów Nahondraskich w Szczyrku

Mniej więcej w połowie drogi, koło zielonych słupów starego wyciągu, natrafiliśmy na niezwykłe miejsce. Pierwszy raz w życiu widzieliśmy szkołę szamanów! Początkowo myśleliśmy, że jest to jakiś ośrodek jednej z sekt religijnych, ponieważ na budynkach były wypisane hasła odnośnie życia zgodnie z naturą, nieznanych mocach, aspektach siły i tym podobnym. Z każdym pokonywanym metrem stawało się coraz dziwniej. Wiszące drzwi w powietrzu na „Filarach Wszechświata” opierające się na „Progu Opatrzności”. Kolorowe odciski dłoni. Przeróżne wzory, barwne szlaczki, pokolorowane kamienie z tajemniczymi emblematami, zmniejszające się bramy (od największego otworu do najmniejszego) czy totemy. Jednym słowem – KOSMOS.
Schodząc niżej, kolorowy znak poinformował nas, że znajduje się tutaj Szkoła Szamanów Nahondraskich w Szczyrku, pod nazwą „Szamana tańczącego z wiatrem„. Nie wiemy co się tutaj odbywa, ale wyglądało epicko i naprawdę interesująco!

 

A czy Wy spotkaliście na swojej drodze kiedyś jakieś odjechane miejsce, którego nie mogliście ogarnąć? Piszcie, z ciekawością o nim przeczytamy!

Szkoła Szamanów Skrzyczne
Szkoła Szamanów Skrzyczne

Podsumowanie wyprawy na Skrzyczne

  • Samochód można zostawić przy głównej ulicy Szczyrku, gdzie znajduje się wiele wytyczonych miejsc parkingowych na chodnikach.
  • Najwygodniejszą drogą, którą możemy dostać się na Skrzyczne, jest szlak niebieski prowadzący ze Szczyrku. Opcjonalnie, niedługo dla osób niemających ochoty na zbędną wspinaczkę, dostępny będzie wyciąg krzesełkowy.
  • Trasa na Skrzyczne powinna zając około 2 godzin pod górę oraz mniej więcej 1,5 godziny w dół.
  • Łączna suma przewyższeń, którą musimy pokonać, wynosi 753 metry, na odcinku niecałych 5 kilometrów.
  • Punkty GOT, jakie przypadną nam za tą wyprawę wynoszą – 11 punktów GOT na trasie Szczyrk – Skrzyczne, oraz 5 pkt GOT na trasie powrotnej.
  • Po drodze możemy napotkać bardzo ciekawe miejsce, jakim jest Szkoła Szamanów. Przyznacie, że mocno nietuzinkowa atrakcja?
  • Skrzyczne zalicza się do jednej z gór wchodzących w skład Korony Gór Polski. Jest najwyższym reprezentantem Beskidu Śląskiego.

Mapa szlaku niebieskiego na Szczyrk

Poniżej podajemy także mapę naszego szlaku. Pamiętajcie jednak, że w okresie zimowym szlak niebieski jest zamykany ze względu na sezon narciarski i należy obrać szlak zielony-czerwony! Wydłuża to trochę trasę, jednak dla zmęczonych podróżnych istnieje opcja zjechania kolejką w dół prosto do Szczyrku.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga