Strona Główna Dolny Śląsk Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich – opis i atrakcje

Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich – opis i atrakcje

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Ostatnio na naszym profilu facebook’owym, poniższe zdjęcie wywarło dużo wrażenie na czytelnikach. Wielu pytało, „Gdzie to? Czy to w Polsce?”, a  kilkoro z Was nawet odgadło, że chodzi o Torfowisko pod Zieleńcem. Gratulujemy!

 

Czerwony dywan, który rozlał się na polu zachwycił nie tylko kolorami ale także nietuzinkową scenerią. W Polsce takich miejsc jest naprawdę wiele, trzeba tylko wiedzieć gdzie i kiedy ich szukać.

Czy wiecie także, ze właśnie na Torfowisku pod Zieleńcem można znaleźć rosiczkę? Wielu z nas uważa, że ta roślina jest mocno egzotyczna a można ją spotkać nawet w naszym kraju. Jeżeli myślicie, że to wszystko co ma do zaoferowania to miejsce to jesteście w błędzie!:)

 
Zapraszam więc małą wyprawę w to fantastyczne miejsce!

zieleniec Torfowiska Topielisko

Torfowisko pod Zieleńcem – jak dojechać?

 
Na teren Torfowiska po Zieleńcem możemy się dostać z dwóch stron, od Dusznik Zdroju oraz Zieleńca. Znajduje się ono tak naprawdę pomiędzy tymi obszarami i prowadzi do niej dobrej jakości droga, pełna zdradliwych zakrętów w Dolinie Strąży. Niestety parking nie należy do największych i znajduje się przy drodze koło przystanku autobusowego, dlatego niekiedy może być naprawdę ciężko o znalezienie miejsca.
Możemy także skorzystać z opcji pieszej i wyruszyć np. ze Schroniska pod Muflonem niebieskim szlakiem i odbić w zielony. Piesza wędrówka nie powinna nam zając więcej niż 2 godziny gdyż do pokonania jest zaledwie 5 km  dość płaską trasą.
O dziwo przystanek autobusowy nie jest reliktem i naprawdę funkcjonuje. Co prawda jego rozkład jazdy jest naprawdę znikomy i dziennie odjeżdżają z niego zaledwie kilka kursów.
Dusznik Zdrój – 15:53 w dni szkolne
Zieleniec – 15:13 w dni szkolne
 Kłodzko – 11:24 w soboty niedzielę i święta oraz codziennie w okresie ferii zimowych
 
Następnie koło przystanku prowadzi zielony szlak na „Topielisko”. To właśnie jest nasz cel.
 
Przystanek Torfowisko pod zielenicem
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje

Początek szlaku na Torfowisko pod Zieleńcem

Z przystanku prowadzą dwie drogi. Jedna jest skrótem i prowadzi bardziej stromą ścieżką. Druga droga jest spokojnym chociaż dłuższym podejściem. W każdym razie idąc w prawo lub w lewo koło przystanku, na pewno natrafimy na Topielisko.
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje

Topielisko – Torfowisko pod Zieleńcem – ATRAKCJE

Tak jak wspominaliśmy na terenie torfowiska pod Zieleńcem znajduje się kilka naprawdę ciekawych atrakcji. Większość z nich stanowi głównie przyrodnicze elementy środowiska, które swoim unikalnymi walorami pozwoliły na stworzenia Rezerwatu Przyrody „Topielisko”.

Drewniana wieża widokowa na Topielisku

*Aktualizacja 07.2021* – Wieża widokowa jest nieczynna ze względu na remont fundamentu.
Prawdopodobnie drewniana wieża widokowa będzie pierwszą z  głównych atrakcji jaką napotkacie na swojej drodze. By dostać się do niej trzeba odbić w lewo drewnianą kładką zaraz przy znaku z sympatycznym Skrzatem Torfikiem. Szczyt wieży znajduje się wysoko nad koronami drzew, dlatego panorama jest naprawdę ciekawa. Co więcej jeszcze kilka lat temu pozwalała na zobaczenie całego terenu torfowiska, jednak teraz częściowo zasłaniają je coraz wyższe drzewa.
Wybudowanie wieży widokowej na terenie torfowiska, czyli na grząskim gruncie, nie jest wcale taką prostą rzeczą. Trzeba było posłużyć się specjalnymi technikami by umożliwić „wbudowanie” fundamentu. W celu polepszenia nośności konstrukcji posłużono się drewnianymi pniami oraz palami by stworzyć swojego rodzaju tratwę zapobiegającą zatapianiu się budowli w gruncie. W innym wypadku trwałość konstrukcji byłaby niewielka.

Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcjeTorfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcjeTorfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje

Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
 

Roślinność Torfowiska pod Zieleńcem

Torfowce to rośliny zaliczające się do grupy mszaków, które pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie torfowiska. Ich struktura komórkowa umożliwia bowiem gromadzenie bardzo dużej ilości wody, a korzenie potrafią rozrosnąć się nawet do długości 8,5m! My niestety możemy zobaczyć tylko górną ich część wystającą ok. 30 cm nad ziemię. Dlaczego jest to tak ważna roślina?
Bowiem obumierające korzenie tworzą torf, którego przyrost na Topielisku określa się na 1-2 mm rocznie. Sam wiek torfowiska określono na 7 600 lat.
 
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
 
Co ciekawe na terenie Topieliska znajdziemy także kosodrzewiny. Wydało nam się to dość dziwne, ponieważ te karłowate drzewa spotyka się zazwyczaj w wysokich partiach gór. Przybierają one taki kształt ze względu na silnie wiejące wiatry, które zniszczyły by wysokie drzewa. W dodatku posiadają bardzo elastyczne i trudne do złamania gałęzie, które stanowią naturalną ochronę zboczy góry przed osuwiskami skalnymi lub śnieżnymi.
 
Skąd więc wzięły się one na terenie torfowiska? Otóż panują tutaj dość specyficzne warunki klimatyczne umożliwiające występowania tego drzewa. Kosodrzewina może liczyć sobie nawet 200 lat i jest gatunkiem znajdującym się pod ścisłą kontrolą!
 
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
Torfowisko pod Zieleńcem topielisko
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
Torfowisko pod Zieleńcem topielisko
Przejdźmy więc do meritum roślinności, która odpowiada za tak niezwykłe efekty wizualne tego miejsca. Wełnianka to roślina wieloletnia, która jest typowa dla tego rodzaju środowiska. Występuje ona bardzo licznie na terenie Topieliska tworząc prawdziwy dywan kolorów. Kwitnie od marca do maja, pokrywając darń torfowiska śnieżnym puchem. Wełnianka podczas rozkwitu tworzy geste białe nici przypominające małe kuleczki waty. Niestety widoku z okresu jej kwitnięcie nie posiadamy, za to gdy wełnianka przekwita (na początku jesieni) przybiera ona barwę czerwoną i zalewa rumieńcem obszar torfowiska w którym występuje.  Efekt mogliście zobaczyć już na naszym zdjęciu na fanpage’u. Olśniewające, prawda?!:)
 
Torfowisko pod Zieleńcem topielisko
Torfowisko pod Zieleńcem Topielisko
Torfowisko pod ZieleńcemWełnianka - Torfowisko
Legendy głoszą o występowaniu kolejnej bardzo ciekawej rośliny jakim jest rosiczka. Niestety, będąc już kilkukrotnie na terenie Topieliska jeszcze ani razu nie udało nam się jej dostrzec. Roślina widmo – każdy o niej mówi a nikt jej nie widział. Może okres jej występowania rozbiegał się z naszymi przyjazdami ale mamy nadzieję, że uda nam się następnym razem uchwycić rozkwit wełnianki oraz zobaczyć rosiczkę! Podobno największa na to szansa jest na obrzeżach jeziora torfowego, tak więc na następne „polowanie” będziemy przygotowani. Co ciekawe rosną tutaj nawet trzy odmiany owadożernych roślin – rosiczka okrągłolistna i długolistna oraz najrzadsza rosiczka owalna. Nas zadowoliłoby zobaczenie chociaż jednego reprezentanta rodziny rosiczek.
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
topielisko nad zieleńcem - wełnianka
topielisko nad zieleńcem - wełnianka
topielisko nad zieleńcem
 

Woda z Torfowiska po Zieleńcem

Spacerując wyznaczonym szlakiem napotkamy się także na brunatną rzekę płynącą niedaleko nas. Jej kolor wynika od kwasów humusowych, które są wypłukiwane przez deszcz i odsączane przez torf. Woda ta, chociaż nie wygląda najkorzystniej, nadaje się do picia. Zaryzykowaliśmy i spróbowaliśmy niewielkiej jej ilości. W smaku nie jest nadzwyczajna jednak w tym miejscu musimy ostrzec przed rozsądnym wybieraniem naszego „źródełka”. Nie należy pić z pierwszej lepszej lokacji gdzie przepływ wody nie jest najlepszy, ponieważ może być ona zanieczyszczona i mogą w niej rozwijać się różne mikroorganizmy. Poza tym można się napić ale niewielkiej ilości tej wody. Tak na spróbowanie. Nie rekomendowalibyśmy picia jej w dużych ilościach lub zabierania ze sobą w butelce. Bądź co bądź  nasze nawyki żywieniowe nie są przystosowane do picia wody ze źródła wody powierzchniowej, dlatego do tematu trzeba podchodzić z głową. Ponadto odczyn pH wody z torfowiska jest silnie kwaśny i wynosi około 3,5 – 4,5.
 
topielisko nad zieleńcem
 
Chwila wytchnienia!
 
Na koniec naszej wyprawy, w drodze powrotnej miniemy wcześniej już napotkane miejsce rekreacyjne. Można tutaj rozpalić ognisko lub skryć się przed deszczem w zadaszonym budynku. Bardzo często grupy wycieczkowe urządzają tutaj postoje by rozpalić ognisko i usmażyć kiełbaski. Miejsca jest dość sporo a po pobycie na świeżym powietrzu apetyt wzmaga się nawet u największych niejadków 🙂
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
muchomor czerwony
 
Udało nam się także spotkać leśnego skrzata, Torfika, a raczej Torficzkę, która zadomowiła się na obszarze Torfowiska! Prawdę mówiąc nie było wcale łatwo sprawić by się uśmiechnęła, jednak po kilku próbach rozśmieszenia w końcu się udało!:) Mam nadzieję, że podczas swojej wyprawy na terenie Topieliska uda wam się sfotografować jednego z nich. Nie będzie łatwo jednak trzymamy za was kciuki!
Torfowisko pod Zieleńcem w Górach Bystrzyckich - opis i atrakcje
To już wszystko czym moglibyśmy zachęcić Was do odwiedzenia Torfowiska znajdującego się przy Zieleńcu. Pewnie dla większości z Was to narciarskie miejsce jest dość znane, dlatego myślę, że można byłoby odwiedzić je także podczas innej pory roku niż zima w celu uprawiania turystyki górskiej, bo w Kotlinie Kłodzkiej jest naprawdę co robić! Powtórzę jednak znowu, że trzeba wiedzieć tylko kiedy i gdzie.
 

Mapa szlaku na Torfowisko pod Zieleńcem

Podajemy Wam także interaktywną mapę dzięki której będziecie mogli w prostszy sposób zaplanować swoją wyprawę na Torfowisko. Mamy nadzieję, że ta atrakcja przypadnie Wam do gustu, ponieważ naszym zdaniem jest to przepiękny obszar w okolicach Dusznik Zdrój, który warto zobaczyć na własne oczy.
 
 
Zobaczcie też nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku, który znajduje się tutaj
 
 

Jeżeli chcecie być na bieżąco z naszymi podróżami oraz zobaczyć zdjęcia z wypraw nieopisywanych na blogu to zapraszamy do polubienia naszego fanpage’a na Facebook’u! Was nic to nie kosztuje a nam sprawi wielką przyjemność 🙂

Dzięki ! 🙂

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?
Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga