Strona Główna Dolny Śląsk Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna – najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)

Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna – najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Najwyższy szczyt Gór Kaczawskich, Skopiec (724 m n.p.m.) znajduje się 20 km na północny-wschód od Jeleniej Góry.  Skopiec jest najwyższą górą leżącą w paśmie Gór Kaczawskich i to właśnie w głównej mierze, dlatego turyści wybierają się by ją zdobyć. Nie jest to wysoka góra i często opisuje się ją jako wzniesienie. Różnica przewyższeń, które trzeba pokonać z parkingu w miejscowości Komarno a Skopcem wynosi niespełna 100 metrów. 

Z tego powodu szczyt jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie swoich wędrówek z dziećmi. To właśnie Skopiec został górą, którą Leoś zdobył w 100% sam na własnych nogach gdy miał dwa lata. Takie szczyty są bezpieczne dla dzieci i nie stanowią dużego logistycznego wyzwania dla rodziców, dlatego można się w całości oddać pozytywnej eksploracji natury i spędzaniu czasu w górach.

Szczyt Skopiec - Góry Kaczawskie

Jeżeli Skopiec znajduje się na Twojej liście gór do zdobycia w książeczce PTTK „Korona Gór Polskich” to najszybszym szlakiem by go zdobyć jest zaparkowanie w miejscowości Komarno na parkingu znajdującym się na końcu miejscowości. Podążając szlakiem niebieskim wejście na Skopiec zajmuje niecałe 20 minut, podczas których trzeba pokonać około jeden kilometr. 

Szlak jest szeroki i prowadzi przez nieutwardzoną ścieżkę, którą można pokonać rowerem lub wózkiem trekkingowym. 

Ciekawym miejscem, który mija się zaraz po rozpoczęciu szlaku jest totem z zawieszonymi butami. Oryginalnie ma on kolor niebieski i znajdujące się na nim buty są pokolorowane na żółto. Totem jest instalacją artystyczną wykonaną przez lokalną artystkę Magdalenę Osak, która wykonała ją na pniu uschniętej czereśni w 2013 roku nadając jej nazwę „Into the Blue”. Pierwotnie buty na pomniku były zainstalowane na totemie pokazując, że idą one w kierunku nieba. Ludzie zaczęli jednak doczepiać swoje buty do pnia tworząc „pomnik strudzonego wędrowca”. Powiada się, że najlepiej jak sztuka żyje własnym życiem, jednak czy stworzenie totemu z butów jest estetyczne czy nie, to już nie nam oceniać. 

Na pewno jest to atrakcja, która wprowadzi trochę „życia” w wędrówkę na Skopiec.

Szukasz podróżniczych inspiracji?

Ta WIELKA paczka ebooków jest dla Ciebie!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł, dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów.

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

I to za symboliczną kwotę 200 zł. 

W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Po wejściu na pierwsze wzniesienie należy odbić szlakiem w lewo przy rozwidleniu dróg. Nie należy się kierować szlakiem niebieskim, ponieważ prowadzi on na dół Komarna.

Tabliczka z napisem Skopiec znajduje się około 200 metrów od rozwidlenia po lewej i ma ono formę metalowej, żółtej tabliczki. Pod nią znajduje się skrzynka z pieczątką (jeżeli nie zostanie skradziona…) oraz różne przedmioty, które pozostawiają turyści.

Szlak na Skopiec
Skopiec totem z butów - instalacja artystyczna
Skopiec KGP Góry Kaczawskie

Pomysł na rozwinięcie szlaku o inne szczyty takie jak pobliski Baraniec (720 m n.p.m.) lub Maślak (711 m n.p.m)

Jeżeli macie czas i chęci warto rozszerzyć sobie zwiedzanie o inne pobliskie szczyty znajdujące się koło Skopca. Przy pobliskiej wieży telegraficznej znajduje się szczyt góry Baraniec mierzącej 720 metrów. Można go zdobyć wracając ze Skopca i schodząc drugą stroną zbocza. Jeżeli będziecie kolekcjonować góry z Pogórza Kaczawskiego to warto zdobyć go przy okazji. 

Szczyt Baraniec przy wieży telegraficznej
Baraniec 720 m n.p.m.

Kolejnymi szczytami jest Folwarczna oraz Maślak znajdujące się po drugiej stronie przełęczy (zaraz za totemem z butów). Są to szczyty, które są trochę bardziej dzikie i ich znalezienie wymaga trochę większej wprawy, ponieważ nie prowadzi na nie żaden oficjalny szlak. W lecie widoczne są wydeptane ścieżki, jednak są one zdecydowanie mało uczęszczane przez turystów.

Swoje poszukiwania Maślaka opisaliśmy w osobnym wpisie, jeżeli więc chcecie wyruszyć w „busz” to zapraszamy do przeczytania naszego wpisu, w którym będziecie mogli zobaczyć jak wygląda przedzieranie się przez mało znane szlaki Pogórza Kaczawskiego. Szlak na górę Maślak – Diadem Polskich Gór.

Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna - najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)
Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna - najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)

Inne atrakcje Pogórza Kaczawskiego oraz Krainy Wygasłych Wulkanów

Jeżeli będziecie w Komarnie i po zdobyciu Skopca będziecie chcieli coś zjeść to warto udać się do pobliskiej miejscowości o nazwie Dobków. Znajduje się tam bardzo znana w rejonie Villa Gerta, którą prowadzi sympatyczny Krzysiek. W willi funkcjonuje także restauracja, która podaje przepyszne jedzenie w formie slow food i z naturalnych (głównie własnych lub lokalnych potrawach). Co więcej Krzysiek jest wielką skarbnicą wiedzy o regionie oraz o pobliskich atrakcjach. Dowiecie się tam co ciekawego można robić w pobliżu, jakie aktualnie warsztaty są prowadzone (nas na przykład zauroczyły warsztaty z robienia pierników).

Dodatkowo polecamy udanie się do Zagrody Sudeckiej będącej centrum edukacji o Krainie Wygasłych wulkanów. To właśnie tutaj dowiecie się, jak wulkany kształtowały ten region miliony lat temu, zaprojektujecie własny wulkan a nawet będziecie mogli przeżyć trzęsienie ziemi!

Jeżeli zainteresował Was ten temat to zapraszamy do przeczytania naszego wpisu Kraina Wygasłych Wulkanów – atrakcje dla dzieci bez wychodzenia w góry.

Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna - najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Poniżej zamieszczamy także interaktywną mapę z zaznaczonymi przez nas polecanymi punktami do odwiedzenia. Dzięki nim będziecie mogli spędzić fajnie dzień na Pogórzu Kaczawskim. Co więcej może dzięki niej zainteresujecie się bardziej tym regionem i będziecie chcieli go zwiedzić? Dajcie znać czy tak niskie góry i niszowa tematyka jest dla Was ciekawa!

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga