Strona Główna Włochy Katakumby San Gennaro w Neapolu

Katakumby San Gennaro w Neapolu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Katakumby San Gennero w Neapolu – w głąb mrocznych mogił

Zazwyczaj zwiedzając miasta skupiamy się na tym co jest na jego powierzchni lub wspinamy się na pobliskie szczyty by podziwiać przepiękne panoramy. Rzadko jednak jest nam dane eksplorować podziemia metropolii, a fakt, że znajdują się w nich katakumby, w których spoczywają ludzie odpowiedzialni za jego powstanie potęguje niesamowitość tego miejsca.
Neapol Katakumby

 

Jak dojechać  do katakumb San Gennero w Neapolu?

Katakumby San Gennaro znajdują się w podziemiach pod Bazyliką Matki Dobrej Rady (Madre del Buon Consiglio). Znajduje się on dość daleko od centrum miasta, chociaż jest to odległość osiągalna dla wszystkich. Przystanek metra na którym wysiedliśmy nazywał się Piazza Cavour. Z tego miejsca udaliśmy się około dwa kilometry w górę miasta. Oczywiście w sumie wyszło trochę więcej bo jak przystało na nas trochę się zgubiliśmy. Można także skorzystać z autobusów miejskich R4 lub C63, jednak jeżdżą one jak chcą i kiedy chcą.
Bazylika Matki Dobrej Rady (Madre del Buon Consiglio)

Historia Katakumb San Gennaro

Katakumby San Gennaro są jednym z najważniejszych obiektów historyczno-kulturowych w całych południowych Włoszech. Zostały one założone na początku II wieku przez pewną rzymską bogatą rodzinę i oni jako pierwsi zostali w nich pochowani. Do dziś możemy oglądać przepiękne freski, pokrywające ich grobowiec. Największe znaczenie obrały one jednak po pogrzebie biskupa Neapolu Sant’Agrippino,  który spoczął w jednym z grobowców. O postaci biskupa nie wiadomo zbyt wiele, chociaż podaje się, że był on szóstym biskupem Rzymu i pierwszym z patronów miasta. Prawdopodobnie także dokonał on 11 cudów, w tym 8 z nich miało miejsce w katakumbach. Dzięki temu wydarzeniu katakumby stały się miejscem spoczynku jak i częstych pielgrzymek chrześcijan.
W III wieku naszej ery, jak podają dokumenty miejskie, w katakumbach miał zostać pochowany kolejny święty, którego szczątki sprowadzono do Neapolu. Był nim San Gennaro czyli święty Januar, który zginął śmiercią męczeńską.

 

Katakumby San Gennero w Neapolu

 

Katakumby San Gennero w Neapolu

 

San Gennaro – Cud przemienienia krwi św. Januarego w Neapolu

„Cud krwi” jest jednym z najważniejszych świąt odbywających się w Neapolu i obchodzony jest głównie 19 września, czyli w dniu śmierci św. Januarego. Obchody także czasami odbywają się w sobotę przez pierwszą niedzielą maja, a także 16 grudnia lub podczas wyjątkowych wydarzeń. Sam Cud przemiany krwi polega na obserwacji zmiany konsystencji krwi świętego Januarego w kapsułce ze stałej w płynną. Samo zjawisko nie zawsze przebiega w ten sam sposób i krew może podczas rozpuszczania zmienić barwę lub swoją objętość. Dla wierzących jest to rodzaj wróżby zwiastujący nieszczęście, które ma spaść na Neapol (gdy krew się nie rozpuści). Sytuacja ta miała miejsce w 1944 roku i jej skutkiem był wybuch Wezuwiusza i zasypanie miasta pyłem wulkanicznym oraz w roku 1980 gdy miasto stało się ofiarą silnego trzęsienia ziemi. Jak więc widać coś jest na rzeczy dlatego nic dziwnego, że święto te jest najważniejsze szczególnie dla mieszkańców Neapolu.
Co ciekawe Kościół nigdy nie objął oficjalnego stanowiska co do samego cudu przemiany krwi św. Januarego, a nauka nie potrafi wyjaśnić tego zjawiska pomimo wielu prób odtworzenia procesu oraz licznych badań.
Katakumby San Gennero w Neapolu
Katakumby San Gennero w Neapolu
Katakumby San Gennero w Neapolu

 

Niespokojne czasy Katakumb San Gennaro Neapol

Pod koniec IX wieku szczątki świętego Januarego został przeniesione do pobliskiego Benevento na polecenie księcia Sicone I. Od tego czasu na cmentarzu grzebano głównie bogatych magnatów, jednak same katakumby straciły sporo na znaczeniu przez pozbawienie ich głównego patrona miasta, przez co wiele innych biskupów zostało odkopanych i przeniesionych w inne miejsce. Od XII do XVIII wieku katakumby opustoszały i stały się miejscem licznych dewastacji i kradzieży. Dopiero na początku XIX wieku uczeni objęli pieczę nad katakumbami i właśnie z tego okresu czerpiemy największą wiedzę na temat tego miejsca.Niestety podczas II Wojny Światowej ze względu na oczywiste priorytety, jej mury stały się schronieniem dla mieszkańców przed nalotami bombowymi oraz przystosowano je do obrony przed wojskami niemieckimi, które stacjonowały w pobliskim Pozzuoli.

Katakumby San Gennero w Neapolu
Katakumby San Gennero w Neapolu - pastorał biskupa
Katakumby San Gennero w Neapolu
Katakumby San Gennero w Neapolu - cud przemienienia krwi

Do katakumb od około XVIII wieku należała także pobliska świątynia, niestety podczas Pierwszej jak i Drugiej Wojny była ona ciągle zmieniana na inne budynki użyteczności publicznej oraz wojskowej. Jej mury tworzyły m.in magazyn wojskowy, halę targową, jak i schrony dla ludności. Aktualnie w środku świątyni trwają prace rekonstrukcyjne i poznawcze historii tego obiektu. W środku możemy znaleźć sztukę sakralną jak i mały sklepik z ręcznie tworzonymi dziełami metalurgicznymi. Jest to działalność charytatywna i wszystkie zyski trafiają cele kulturowo-historyczne.

Katakumby San Gennaro w Neapolu

 

Ciekawym eksponatem znajdującym się w kościele była rzeźba konfesjonału oraz klęcznika. Twórca chciał wyrazić nią częstą rozbieżność Kościoła a realnymi potrzebami wiernych. To właśnie ma przedstawiać pochylenie konfesjonału w prawą stronę zaś w lewo klęcznika. Prostota a zarazem trafność formy przekazu wywołało u nas spore wrażenie.
Katakumby San Gennaro w Neapolu
Katakumby San Gennaro w Neapolu

Katakumby w Neapolu – porady

Wstęp:
  • Bilet wstępu dla osób dorosłych to koszt 8 euro, zaś dla grup powyżej 20 osób , studentów lub osób poniżej 18 roku życia i powyżej 65 za bilet zapłacimy tylko 5 euro. Dla wycieczek szkolnych bilet kosztuje 3 euro/os. Darmowy wstęp przysługuje dzieciom poniżej 6 roku życia jak i osobom niepełnosprawnym.
  • Wejście do katakumb San Gennaro jest możliwe codziennie od godziny 10:00 do 17:00. (zamknięte 25 grudnia jak i 1 stycznia)
  • Niestety, posiadając kartę miejską ArteCard jesteśmy upoważnieni tylko do 50% zniżki na bilet i nie działa w nich prawo do dwóch pierwszych darmowych wejść.
  • Kupując bilet do katakumb San Gennaro otrzymujemy także wejście do drugiego obiektu katakumb w mieście – San Gadiuoso. Wejście obowiązuje w tym samym dniu lub do dnia jutrzejszego. Niestety z powodu ograniczonego czasu nie udało nam się ich zwiedzić ponieważ są one czynne tylko do godziny 13:00. Dlatego jeżeli planujecie zwiedzić obie katakumby w jednym dniu trzeba zacząć od katakumb San Gadiuoso a później San Gennaro. Obiekty znajdują się około 500 m od siebie.
Zwiedzanie:
  • Oprowadzanie po katakumbach jest możliwe tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach. Samo zwiedzanie trwa ok. 1 h i jest prowadzone głównie w języku włoskim/angielskim.
  • Co ważne katakumby są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Mamy na myśli zarówno osoby z ograniczoną mobilnością jak i niewidome. Dla osób niewidomych zostały stworzone specjalne metalowe rzeźby jak i płytki, które poprzez uwypuklony kształt obrazują dane miejsce lub fresk w katakumbach. Są one tworzone przez sklepik znajdujący się w kościele i pieniądze z ich sprzedaży przyczyniają się bezpośrednio do powiększenia ekspozycji dla osób niewidomych.
  • Organizacja zajmująca się katakumbami bardzo silnie dba o rozwój tego miejsca i wzrostem jego popularności wśród turystów, dlatego są otwarci są na wszelkie formy promocji jak i współpracy. Posiadają oni oficjalny profil na Facebooku jak i stronę internetową, dlatego kontakt z nimi nie będzie stanowił problemu.
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Neapolu oraz jego atrakcjach? Zobacz nasz wpis poradnikowy odnośnie miasta oraz najciekawszych atrakcjach Neapolu!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga