Skalne formacje w Radkowskich Skałach - Park Narodowy Gór Stołowych
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Radkowskie Skały – mało znana atrakcja Gór Stołowych

Radkowskie Skały – mało znana atrakcja Gór Stołowych

Przez WolnymKrokiem
40 komentarzy

Radkowskie Skały zlokalizowane są w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych i jest to kolejny, świetny przykład na to, jak cudownym rzeźbiarzem jest natura. Formacje skalne jakie spotkacie na szlaku prowadzącym przez Radkowskie Skały to bardzo ciekawa podróż i szansa na uruchomienie swojej wyobraźni. Zobaczycie wtedy np. pierwotnego człowieka, żabę czy wielbłąda. 

Ziemia kłodzka jest dość mało obleganym przez turystów regionem województwa dolnośląskiego, dzięki czemu na szlaku nie spotyka się zbyt wielu turystów. Wyjątkiem od reguły jest jednak Szczeliniec Wielki i Błędne Skały, które są najczęściej odwiedzanymi atrakcjami w Parku Narodowym Gór Stołowych. 

Aktualnie warto zaznaczyć, że w roku 2024 nastąpiła zmiana polityki Parku Narodowego Gór Stołowych i po terenie Radkowskich Skał nie można poruszać się z psem. Wcześniej było to możliwe, gdy pies był na smyczy, jednak ze względu na zwiększenie ochrony przyrody występującej na terenie Parku Narodowego oraz coraz częściej pojawiające się wilki szlak został całościowo wyłączony dla psów. 

Radkowskie Skały - skalny człowiek

Długość szlaku: pętla o długości 8,2 km / Czas: ok. 3 godziny / Trudność szlaku: mało przewyższeń – szlak długi /  Punkty GOT: 12 / Czy można z psem – NIE

Radkowskie Skały znajdują się na ziemi kłodzkiej w Parku Narodowym Gór Stołowych w pobliżu Radkowa i Wambierzyc. Można do niego dojechać jadąc drogą 387 w stronę Karłowa. Początek szlaku na Radkowskie Skały znajduje się przy jednym z ostrych zakrętów, jednak parking jest trochę oddalone od niego. 

Darmowy parking jest dość obszerny, więc na pewno znajdziecie tam miejsce do zaparkowania samochodu. Przy parkingu znajduje się kilka ławek i mały teren rekreacyjny. Warto pamiętać, że jest to teren Parku Narodowego i parkować można tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Tak samo ma się kwestia poruszania po parku – należy trzymać się oficjalnych szlaków i nie zbaczać z drogi.

Początek szlaku oddalony jest od parkingu o kilkaset metrów i należy przejść do niego po asfaltowej drodze mijając dwa ostre zakręty. Trzeba w tym miejscu uważać, ponieważ nie ma pobocza. Już w tym miejscu będziecie mogli zobaczyć pierwsze formacje skalne i naszego ulubionego skalnego człowieka. Na mapie zaznaczony jest on jako Mały Szalaster, więc wypatrujcie go bacznie.

Droga do początku szlaku Radkowskich Skał / parking

Szlak przez Radkowskie Skały - piękne formacje skalne na ziemi kłodzkiej

Początek trasy na Radkowskie Skały rozpoczyna się przy zakręcie u Krzywej Drodze oraz skale nazwanej „Dromader”. Szlak niebieski przebiega przez las, gdzie dość płaską drogą. Już od samego początku można zobaczyć wiele formacji skalnych. Większość z nich znajduje się zaraz przy szlaku, tak więc nie powinniście ominąć żadnej z nich. Po kilkuset metrach szlak niebieski krzyżuje się ze szlakiem zielonym i to właśnie nim należy iść by dotrzeć do Pielgrzyma.

Co warto nadmienić to, że szlaki są dobrze oznaczone  i dość często można zobaczyć na drzewach charakterystyczne znaki. To właśnie dzięki nim łatwo znaleźć swoją drogę i się nie zgubić. Jeżeli jednak z orientacją w terenie jest u Was na bakier, to warto pobrać sobie aplikację Mapa Turystyczna lub Mapy.cz. Ważne, żeby przed wyjściem w trasę ściągnąć sobie wersję offline map, ponieważ w okolicach Parku Narodowego Gór Stołowych często brakuje zasięgu. Te aplikacje bazują na współrzędnych GPS Waszego telefonu i z dużą dokładnością pokażą Wam, kierunek w którym musicie iść.

Jeden z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Radkowskich Skałach znajduje się 500 metrów od rozpoczęcia trasy i wiedzie na punkt widokowy Baszty, z których rozlega się świetny widok na Radków. Baszty to stromy klif bez zabezpieczeń, z którego można swobodnie podziwiać okolicę. Warto zachować w tym miejscu rozwagę, ponieważ widoki są hipnotyzujące, a stromy spadek nie wybacza błędów. Szczególną uwagę należy mieć w tym miejscu, gdy podróżujecie z dziećmi.

Drogowskaz na Radkowskie Skały

Szlak na skałę Pielgrzym w Radkowskich Skałach i punkt widokowy na Wambierzyce

Szlak do popularnego punktu widokowego na skale Pielgrzym wiedze szlakiem zielonym. Pielgrzym znajduje się około 4 kilometry od początku trasy i jest świetnym punktem obserwacyjnym na Wambierzyce. Wejście na skałę, nie jest aż takie proste, ponieważ jest dość strome. Warto podjąć wysiłek, ponieważ widoki na okolice są cudowne. Na pewno spędzicie tam chwile, żeby podziwiać widoki. W takich miejscach zawsze planujemy swoje odpoczynki, ponieważ jedzenie smakuje tam po prostu lepiej. 

Sama trasa do Pielgrzyma nie jest wymagająca i zalicza się do prostych, leśnych ścieżek, podczas której znajdziecie wiele ciekawych form skalnych. Czas na dojście do Pielgrzyma minie Wam bardzo szybko – ogólnie Radkowskie Skały są dla nas bardzo fajnym miejscem rekreacyjnym na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w którym można wypoczać w ciszy i spokoju.

Po wejściu na Pielgrzyma możecie zawrócić i przejść przez Skalne Wrota i zmniejszyć pętle szlaku lub pójść dalej i zahaczyć o Skalne Grzyby. Jeżeli macie wolny czas i siłę to zdecydowanie polecamy wybrać dłuższą drogę i zobaczyć Skalne Grzyby. Jeżeli nie, to zapiszcie sobie to miejsce, ponieważ do Skalnych Grzybów prowadzi inna, bardzo ciekawa droga z Batorówka, podczas której będziecie mogli zobaczyć m.in. rdzawą rzekę oraz wiele innych, pięknych formacji skalnych.

Radkowskie Skały szlak

Jak powstały Radkowskie Skały?

Warto sobie w tym miejscu powiedzieć o tym, jak powstały Radkowskie Skały i czemu zawdzięczamy tak wspaniałe formacje skalne.

Charakterystycznym dla Parku Narodowego Gór Stołowych są liczne formacje skalne oraz labirynty Można je spotkać zarówno po Polskiej stronie na ziemi kłodzkiej, ale także po czeskiej stronie w Adrspachu (jeżeli chcecie przeczytać o 5 fajnych, darmowych skalnych miastach to zapraszamy do naszego wpisu – 5 darmowych skalnych miast w okolicach Adrspach, które warto odwiedzić).

Decydujący wpływ na uformowanie się Radkowskich skał jest ich struktura – czyli fakt, że zbudowane są z piaskowców ciosowych dolnych, osadzonych na marglach. To właśnie przez to skały podatne były na procesy erozyjne (erozję wietrzną oraz wodną), które przez miliony lat „ciosały” skały.

Radkowskie Skały nie są więc tylko atrakcyjnym miejscem pod turystykę, ale też naocznie można zobaczyć tutaj działanie sił natury, o których uczyliśmy się w książkach od geografii. 

Radkowskie Skały

Podsumowanie zwiedzania Radkowskich Skał oraz interaktywna mapa

Radkowskie Skały to jedno z miejsc na ziemi kłodzkiej, do których mamy wielki sentyment. Nie jest to bardzo oblegana atrakcja, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Często na szlaku oprócz Polaków można spotkać także Czechów, którzy uwielbiają górskie wędrówki i poszukiwanie nietypowych formacji skalnych.

O czym warto wiedzieć zwiedzając Radkowskie Skały?

  • Warto zabrać ze sobą wygodne, górskie buty. Chociaż szlak nie jest wymagający to warto mieć dobre buty na skały oraz korzenie drzew.
  • Szlak jest ciekawą atrakcją dla dzieci na ziemi kłodzkiej. Z racji na małe przewyższenia oraz ciekawe formacje skalne sprawią, że dzieci będą z zainteresowaniem zwiedzać Radkowskie Skały. Szlak jest zacieniony, więc poleca się na letnie wędrówki.
  • Na szlak nie można wchodzić z psem (nawet na smyczy). Stan ten zmienił się niedawno, ze względu na politykę Parku Narodowego Gór Stołowych, który wyłączył główne szlaki dla czworonogów.
  • Parking przy Radkowskich Skałach jest darmowy.
  • Mapa Turystyczna wskazuje, że pętlę można przejść w 2,5 godziny, jednak polecamy zarezerwować sobie od 3 do 4 godzin. Na pewno spędzicie trochę czasu na Basztach oraz na Pielgrzymie.
  • Szlak jest wyznaczony w formie pętli, którą możecie sobie dostosować do swoich potrzeb. Szlak można dowolnie skrócić i zrobić mniejszą pętle.

Jak zawsze podajemy też na końcu wpisu interaktywną mapę z zaznaczonym przez nasz szlakiem. Z nim na pewno zobaczycie wszystkie najlepsze atrakcje jakie oferują Radkowskie Skały. Mamy nadzieję, że dzięki nim polubicie Góry Stołowe i często będziecie wracali na ziemię kłodzką odkrywać jej niesamowite atrakcje. 

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga